Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U vířivky si lze nastavit i nižší teplotu vody. Klidně pomocí mobilu

  1:00aktualizováno  1:00
Království nikoli za koně, ale za ochlazení. To je heslo dnešních dnů. Doma na zahradě nebo na terase je ideální voda, ale nemusí mít jen podobu bazénu. Vířivka dokáže ochladit i zrelaxovat tělo.

Vířivka nezabírá na zahradě příliš místa, nepotřebujete ani moc vody. | foto: USSPA

Co vlastně vířivky umí? Samozřejmě vhánět pod tlakem proud vody nebo vzduchu do akrylátové skořepiny naplněné vodou. Umožňují tak uživateli doslova „vypnout“ a užívat si účinky hydromasáže. Na rozdíl od bazénu nepotřebují moc vody, takže nehrozí, že by mohl přijít zákaz jejich používání, ke kterému se letos začala přiklánět i řada starostů některých obcí.

Moderní vířivky však mohou nabídnout i mnohem víc díky novým technologiím. Takzvaný vířivý masážní bazén neboli spa tvoří akrylátová skořepina různých tvarů i barev, pod kterou je „centrální mozek“. Ten vířivku řídí a zajišťuje chod velkého množství sofistikovaných funkcí.

Lehátka iNwave jako jediná umožňují fixování masážní pozice nohou v různých...

Lehátka iNwave jako jediná umožňují fixování masážní pozice nohou v různých polohách pro osoby rozdílných výšek postav, včetně možnosti obráceného sezení.

Spa díky němu automaticky běží, umí se sama diagnostikovat, čistit, lze ji ovládat, ale i analyzovat na dálku, připojit na internet.

A připravit si „na dálku“ požadovanou teplotu vody ještě před tím, než přijedete domů. V současném horku si lze nastavit i chladnější vodu, na podzim zase zvolit ohřev.

Proto zejména na způsobu řešení tohoto rozvaděče závisí spokojenost uživatele s celým výrobkem. Pokud se rozhodujete pro některou ze zahraničních značek, pravděpodobně dospějete k americké či kanadské produkci. V tomto bodu ale pozor, můžete narazit na prodejce, kteří za ověřenou americkou či kanadskou produkci vydávají čínské zboží.

Spa nastavené na technologie vzniklé mimo Evropu jsou například konstruovány na jednofázové připojení a neumí tak využít výhody třífázového připojení spa obvyklého na evropském kontinentu. Budete se tak muset obejít například bez možnosti dohřívání vířivky v době masáže, které u jednofázového připojení s běžným domácím jističem není možné.

Další typickou odlišností a výhodou je například kombinovaný chod elektrického topení a výměníku. „Toto řešení je pro české zákazníky stále atraktivnější zvlášť s ohledem na rostoucí množství alternativních ohřevů vody,“ vysvětluje Josef Zatloukal z pražského showroomu vířivek.

Pro rodinnou relaxaci a osvěžení v horkých dnech může posloužit nejen bazén,...

Pro rodinnou relaxaci a osvěžení v horkých dnech může posloužit nejen bazén, ale i vířivka.

Kvalitní „mozek“ vířivky má jednu obrovskou výhodu: je zde možný upgrade, takže vše nové, co jeho výrobce vymyslí třeba za deset, si prostě jen stáhnete jako nové aplikace do mobilu. Skořepina má totiž životnost takřka neomezenou.

Před pořízením vířivky od kteréhokoliv výrobce se ptejte i na řešení drobných oprav. Preferujte možnost co nejvíce vyměnitelných a dostupných součástí. Taková drobnější oprava vás neochromí ani finančně ani v provozu vířivky a velmi rychle je možno výrobek znovu začít používat.

Vše se vyvíjí

Chytré vířivky fungují na základě klasického „hardware“ a „software“. Pokud jsou tyto dvě oblasti pevně fixovány jedna na druhou, může časem u softwaru dojít k zastarání podobně jako u chytrých telefonů či počítačů.

Vířivka v hodnotě i stovek tisíc se ale nemění každých pět let. Proto se vyplatí zaměřit na značky, které mají rozvaděč s oddělenou silovou částí a zvlášť s řídící deskou. Na tuzemském, ale i evropském trhu nabizí toto řešení jako jediná česká rodinná firma USSPA, která vyvíjí vířivky na míru ve vlastní výrobě v podorlické Dobrouči.

Anatomicky tvarovaná lehátka nabízejí dokonalé pohodlí a uvolnění.

Anatomicky tvarovaná lehátka nabízejí dokonalé pohodlí a uvolnění.

„Po dvacetiletém působení na českém trhu jsme se rozhodli nabídnout zákazníkům řešení přizpůsobené místním podmínkám a požadavkům. Vyvinuli jsme vlastní rozvaděč iNtellismart, který má záměrně rozdělenou silovou a řídící část. Lze tak provádět morální upgrade vířivek a nebýt pozadu ani v technologiích,“ říká Jan Kadlec, výkonný ředitel společnosti USSPA.

Na tlačítka je nutné vidět

Inteligentní rozvaděč má na starosti dvě oblasti řízení, ovládání a udržování vířivky v čistotě. Přímo při provozu můžete vířivku ovládat tlačítky, která mohou být případně i příjemně prosvětlená pro večerní koupel.

Příjemné je ovládání přímo z vířivky, nikoli z jejího vnějšího lemu.

Příjemné je ovládání přímo z vířivky, nikoli z jejího vnějšího lemu.

Z hlediska uživatelského komfortu je ale důležitější vybrat si produkt, který nabízí oddělená tlačítka od samotného displeje. K displeji umístěnému na lemu vířivky se budete muset neustále naklánět a měnit pozici při hydromasáži.

Samostatný displej umístěný uvnitř spa vám nabídne dobře čitelné údaje, jako jsou teplota vody, čas, indikace chodu topení a filtrace, ale třeba i venkovní teplotu, což je údaj důležitý zejména při zimním využívání venkovní vířivky.

Pokud je displej vybavený i minutkou, budete mít jednodušší sledování doby pobytu ve spa, která by se v rámci zásad hydroterapie neměla neúměrně protahovat. Praktický tip: ověřte si, zdali jsou pro vás údaje čitelné i bez brýlí, ty budete při užívání vířivky zřejmě odkládat.

Fotogalerie

Na dálku můžete vířivku ovládat pomocí mobilu nebo internetu. „Naše USSPA/privat jsou prvními vířivkami standardně ovládanými pomocí mobilní aplikace dostupné pro iOS i Android, která komunikuje i přes Bluetooth nebo internet. Pokud vířivku připojíte k internetu, můžete ji navíc přes webové rozhraní ovládat odkudkoli na světě. V případě problému nám vířivka umí přes internet odeslat servisní log. Zákazníkům se tak minimalizují servisní náklady,“ vysvětluje Jan Kadlec.

Přes mobilní nebo webovou aplikaci lze s vířivkou provádět vše podstatné: od ovládání čerpadel, přes změnu teploty, zobrazení chodu čerpadel, lze získávat informace o chodu filtrace a upravovat ji, nebo můžete nastavit úsporný režim chodu vířivky.

Vířivka nemusí být za každou cenu připojena ani k internetu, některé vířivky na trhu lze plně ovládat pouze přes Bluetooth. Kvalitní rozvaděč umí identifikovat i počínající závady elektronických komponent nebo upozornit na včasnou výměnu vybraných dílů s končící životností.

Umí naplánovat i úsporný režim spa. Stačí zadat datum a čas příštího užití vířivky, a ta už sama provede další kroky, aby minimalizovala spotřebu energií. K zadanému termínu vám sama ohřeje a přefiltruje vodu.

Vířivku lze umístit třeba i do prostoru terasy.

Vířivku lze umístit třeba i do prostoru terasy.

Aby byla vířivka vždy čistá i při intenzivním každodenním využívání, může být její rozvaděč vybavený automatickým systémem pro trvalé udržování čisté vody.

Takový automat ve vířivce v závislosti na intenzitě využívání a velikosti spa sám upravuje chod filtrace a čištění. Při posuzování těchto funkcí dejte pozor i na parametry energetické náročnosti.

Než si spa pořídíte, nechte si předložit všechny certifikáty o nezávadnosti a o splnění evropských norem. Stejně jako u jiných typů zboží, i u vířivek se už můžete setkat s přímo zdraví nebezpečnými importovanými výrobky. Neuškodí prověřit si stejným způsobem i firmu, která vám vířivku dodává, respektive třeba i vyrábí.

Vyplatí se být zdravě konzervativní a vybírat mezi značkami, které už na trhu desítky let působí. U nich lze očekávat servis po celou dobu životnosti vaší spa.

Z vířivky si lze dopřát i skvělý výhled do okolí, zejména u domů na svažitém...

Z vířivky si lze dopřát i skvělý výhled do okolí, zejména u domů na svažitém pozemku.

Pokud byste se rozhodovali mezi dodavatelem a výrobcem, vždy se přikloňte raději k výrobci. Dostanete se přímo ke zdroji, výrobce se už dále nemá za koho schovávat, mezi ním a vámi odpadají jakákoli zprostředkování a celý proces od prodeje přes servis je transparentní.

Vybranou vířivku si rozhodně také vyzkoušejte. Nové auto také nekupujete podle obrázku a užijete si testovací jízdu.

Výběr zvažujte i s výhledem do budoucnosti: pořizujete si vířivku třeba pro dva, protože děti už mají vlastní život a bydlení, ale uvažovali jste o tom, že jednou si budete chtít užívat společné chvíle třeba s vnoučaty? Při plánování vířivky si raději dopřejte jedno místo navíc.

City Spa - její tvary nejvíce vyniknou v čistě bílém provedení vany v kombinaci...

City Spa - její tvary nejvíce vyniknou v čistě bílém provedení vany v kombinaci s dřevěným obkladem panelů. Díky své velikosti - pouhých 160 x 150 cm a výšce 75 cm - ji bez problémů umístíte do každého interiéru, o exteriéru nemluvě. Vana je určena pro pohodlnou relaxaci dvou osob na dvou lehátkách.

Autoři:
Nejčtenější

Oblé stěny dýhované knihovny přidávají interiéru na útulnosti. Majitel chtěl...
Ve velkém bytě si mohli dovolit dvě ložnice i technickou koupelnu

Prostor s plochou 232 metrů čtverečních v bratislavském Starém Městě byl deset let neobývaný. Majitel se nakonec rozhodl pro zásadní rekonstrukci, a to přesto,...  celý článek

Výjimečnost přináší koncepce a materiálové provedení domu, který stojí ve...
Dvojvila v Kuvajtu má minimalistický interiér a garsonky pro řidiče

Dva bratři a jejich rodiny se rozhodli, že si postaví společný dvojdomek. Dům na předměstí hlavního města Kuvajtu ve čtvrti Al Yarmouk má dvacet koupelen,...  celý článek

Mírně svažitý pozemek při stavbě domu nebylo nutné nijak zvlášť modelovat.
Dřevo fasády svého domu čistí savem, o šedivou patinu nestojí

Rodina se dvěma dětmi hledala nemovitost v blízkosti Prahy skoro rok. Pak se od známých dozvěděli o příležitosti koupit pozemek v Mnichovicích a stejným...  celý článek

Nový vhodný nábytek by si měli lidé pořizovat ještě před odchodem do důchodu.
Co změnit v bytě, aby se v něm dobře cítil padesátník i senior

Slovo senior nezní příliš populárně, ale starším pětašedesáti let se stane většina z nás. I bydlení ve stáří má svá specifika, která se postupem času ještě...  celý článek

Rodinný dům, Praha. Třípodlažní dřevostavbu s malým objemem kotví v prudkém...
Skvělá architektura v Česku. Kvalitní stavby u nás rychle přibývají

V Čechách a na Moravě se opět urodilo. Není to zásluha přírody, ale především šikovných architektů, osvícených, někdy i odvážných investorů, kteří se pustili...  celý článek

Další z rubriky

Až se oprava domku dokončí, budou mít děti ideální zázemí.
Cesta z paneláku do rodinného domku je pro mladou rodinu hodně náročná

Přechod z paneláku do rodinného domku bývá většinou velmi příjemný. Tedy pokud dům nemusíte pracně zrekonstruovat a starat se zároveň o dvě malé děti. Svou...  celý článek

Okolí terasy je ze západu částečně kryto rakytníkovými keři, které plní fukci...
Bez zastínění si v horkém létě majitelé terasu příliš neužijí

Jinak vypadají věci na papíře, jinak v reálném životě. Majitelé si k rodinnému domu naplánovali velkou terasu, kterou rádi využívají. Ovšem v horkých dnech se...  celý článek

Dojem obývacího pokoje na zahradě podtrhují i polštáře, opět ze speciální látky.
Na zahradě jako v obýváku: nábytek, který vydrží i dešťovou sprchu

Počasí si letos v létě dělá, co chce. Tropické dny s ostrým sluncem střídají prudké poklesy teploty a déšť. Stěhovat nábytek z terasy či zahrady tam a sem...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.