Hvězdník znovu rozkvete, jen když má čas odpočívat

- Veliké, nápadně barevné hvězdníky patří mezi nejzajímavější květy zimy a časného jara. I když jde o vytrvalou rostlinu, ne vždy se podaří přimět ji ke květu i v dalších letech. Při dodržení správného pěstitelského postupu to však není nic obtížného. "Aby hvězdník rozkvetl i napřesrok, musíte mu splnit dvě základní podmínky: dát mu dostatek výživy po odkvětu a poskytnout rostlině období vegetačního klidu,
kdy se tvoří základy nových květů," vysvětluje Vladimír Huml z Pražské botanické zahrady v PrazeTroji. Jakmile začnou květy uvadat, je načase rostlině odříznout květní stvol, aby se nevyčerpávala tvorbou plodů. Listy však nezkracujte - právě z nich budou do cibule proudit živiny, z nichž bude příští rok sbírat síly ke kvetení.

Praktická násobilka čtyř

Poměrně velká cibule, právě tak jako vysoký stonek a urostlé květy, spotřebují značné množství živin. Proto hvězdník po odkvětu potřebuje pravidelné přihnojování - přibližně jednou za dva týdny mu dopřejte dávku plného hnojiva pro kvetoucí rostliny. Nejméně do konce května nešetřete ani se zálivkou - ne však do misky, ale na povrch půdy. V misce by neměla nikdy stát voda, protože přílišná spodní vlhkost je častou příčinou kořenových hnilob. Ty rostlinu buď zahubí úplně, nebo jí příští rok zabrání kvést. Na počátku léta příděl vody postupně omezte - až do začátku klidového období stačí zavlažení jednou za týden, a jen natolik, aby půda byla stále vlhká. Už ve chvíli, kdy končí vegetace, můžete poměrně přesně odhadnout, jak bohatě rostlina v příští sezoně vykvete. Pupen květního stvolu se totiž zakládá za každým čtvrtým listem - takže majitelé "trojlístků" se květů nejspíš do roka nedočkají.

Zimní spánek uprostřed léta

V Jižní Americe, odkud hvězdníky pocházejí, má příroda opačný životní rytmus, než jaký je zvykem dodržovat na severní polokouli. Výmluvným důkazem je květ uprostřed zimy. Méně nápadné, ale stejně důležité je pro hvězdníky i období vegetačního klidu - zimního spánku, který nastává v polovině léta. Přibližně od začátku srpna by rostliny už neměly dostávat žádnou vláhu ani hnojivo. Květináč s cibulí nechte v pokojové teplotě odpočívat až do začátku nové vegetace. Někdy se rostliny přihlásí samy tím, že jim vyraší lístky, jindy jim můžete probuzení do jisté míry stanovit sami - záleží na pěstiteli, zda chce kvetení načasovat na Vánoce, na Tři krále nebo třeba na Velikonoce. Chcete-li vývoj rostliny urychlit, postavte ji do tepla okolo 25 stupňů Celsia. Její růst naopak přibrzdí teplota okolo 18 stupňů Celsia. Jakmile se na rostlině objeví květní stvoly, postavte ji na místo, které jste jí vybrali, a už ji nepřemisťujte. Často se stává, že štíhlý a ztepilý hvězdník doroste do výšky, kterou drobný květináč nedokáže udržet v rovnováze. Aby se rostlina nepřevážila, je dobré nádobu na stanovišti upevnit nebo zatížit.

Pět let v jednom květináči

Hvězdníku stačí přesazení jednou za pět až šest let. Cibuli opatrně vložte do květináče jen o málo většího, než je sama - obvykle se používají nádoby o průměru 12 centimetrů. Na dno nasypte centimetrovou drenážní vrstvu z písku nebo z kamínků. Cibuli položte do zahradní zeminy tak, aby jí aspoň třetina vyčnívala nad povrch půdy. Někdy se na starší cibuli objeví dceřiné cibulky. Ty můžete využít pro množení. Jakmile lze dceřinou cibulku oddělit, přesaďte ji do samostatného květináče. Na to, než nová rostlina rozkvete, si však počkáte dva až tři roky.

AMARYLIS NENÍ HVĚZDNÍK

"I když se hvězdníky někdy prodávají pod názvem amarylis, jde o dvě různé - i když příbuzné a na pohled velmi podobné rostliny.Amarylis však vykvétá na podzim, tedy v období, kdy hvězdníky dodržují vegetační klid. Kdo by pěstoval hvězdník podle životního cyklu, který náleží amarylisu, ten by se květů nikdy nedočkal," říká botanik Vladimír Huml. Podle cibule lze oba druhy rozeznat jen těžko. Pokud vám však rostlina vykvetla v zimě nebo na počátku jara, můžete si být jisti, že jde o hvězdník, zatímco podzimní květy usvědčují amarylis.Hvězdníky mají navíc, na rozdíl od amarylisů, dutý květní stvol. Amarylisu - který v příručkách můžete najít i pod českým názvem zornice - se v teplých oblastech bude dařit i na zahra dě.Cibuli vysaďte do hloubky 20 až 25 centimetrů a na zimu ji zakryjte listím nebo ji přeneste do pařeniště.Půdu pak přikryjte sklem nebo fólií, aby cibule přezimovala v suchu.

Hvězdíky rozkvétají množstvím barev a tvarů. Kdo chce, může je rozmnožit i ze semen - ovšem s vyjímkou plnokvětých odrůd.