OBRAZEM: Stavby geniálního architekta Hubáčka

  • 34
Jeden z nejlepších českých architektů není jen autorem proslulého vysílače na Ještědu. Navrhl také stejnojmenné obchodní středisko v Liberci, dnes již zbourané, a podílel se i na stavbě Divadla Husa na provázku. K jeho velkým zásluhám patří založení slavného ateliéru SIAL.

Vedle Ještědu – hotelu i obchodního domu – se Karel Hubáček podílel i na rekonstrukci požárem zničeného Veletržního paláce. Je autorem meteorologické věže v Praze-Libuši a vyrovnávací věže nad Zlíchovem na Dívčích hradech.

Obchodní dům Ještěd, jehož je spoluautorem, se řadí k nejpozoruhodnějším stavbám, jaké v sedmdesátých letech minulého století v Česku vznikly. Tvořila jej horizontální soustava menších hranolových objektů. Přes snahu obyvatel Liberce byl obchodní dům v roce 2009 zbourán.

K Hubáčkovým velkým zásluhám patří založení ateliéru SIAL (Sdružení inženýrů a architektů Liberec) na začátku 70. let minulého století, v němž mladí architekti mohli pracovat pro proslulý ateliér. K významným stavbám SIALu patří také projekt terasových domů, který realizovalo Stavební bytové družstvo NISA v letech 1967–1972.

V roce 1965 přichází s unikátním řešením vysílače a hotelu na Ještědu, za nějž v roce 1969 získal Cenu Augusta Perreta od Mezinárodní unie architektů.

V roce 1979 navrhuje obchodní středisko Ještěd v Liberci (spolu s Miroslavem Masákem), v roce 1989 obdržel Grand Prix na světovém bienále Interarch v Sofii.

V roce 2005 mu byla udělena Pocta České komory architektů za celoživotní dílo.

V hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury skončil na čtvrtém místě, mezi prvními deseti byl jediným žijícím architektem.