Houpací křeslo může být lepší než posilovna

Zatímco architekti vidí na prvním místě nábytek, fyzioterapeut vidí výsledek toho, co se stane, když se podcení jeho výběr. Ne že by za problémy s páteří či za ochablé svaly mladé generace mohlo jen zařízení bytu. Mnohé jím však lze vylepšit, nebo naopak pokazit.

Bára Tancerová, členka Unie fyzioterapeutů, která patří k našim předním odborníkům, proto radí:

1. Postel musí být minimálně o 15 až 20 centimetrů delší, aby se tělo mohlo volně "pohybovat". Tvrdost matrace je individuální. Tam, kde jsou už problémy s páteří, bývá nutná porada s odborníkem. T o se týká třeba dětí se skoliózou (objevuje se hlavně při rychlém růstu v pubertě) nebo Scheurmannovou chorobou (jde o vadu páteře u mladých lidí, kteří mají nadměrně zakulacená záda, důvod vzniku není přesně znám).

2. Pracovní židle musí vycházet z velikosti, například hloubka sedadla má odpovídat délce stehenní kosti, aby stehna byla vodorovně,lýtka kolmo k zemi a chodidla na zemi. Tomu lze pomoci podnožkou pod nohy. Opěrka zad by měla podepírat ramena po celé šíři.

3. V pokoji by měla být možnost několika variant sezení, je to lepší než jedna drahá židle. Klekačka je jen na omezenou dobu, pak lze "přesednout" na balon (speciální typ pro rehabilitaci a sezení) - a pak zpět na pracovní židli.

4. Příjemné je houpací křeslo, protože při sezení jste nuceni měnit polohy - a tudíž vhodně relaxujete.

5. Místo posilovny postačí dospívajícímu v bytě malé "činčičky", karimatka a případně rotoped. V době růstu by totiž mohlo při intenzivním posilování na strojích dojít k přetížení páteře.

6. Doma choďte bosi, stimulují se tak chodidla. Jde však o to, aby byly v bytě použity různé podlahové krytiny,právě jejich střídání je pro stimulaci důležité.

7. Vycházejte z toho, že děti sledují televizi. Obrazovka by měla být přímo proti očím, ne výš ani níž. Jinak dochází k přetížení krčních svalů i očí.

8. Zdravotní problémy mohou vzniknout i u telefonování. "Pětiminutové" hovory, zejména mladých děvčat, které trvají klidně hodinu a kdy ruka svírá sluchátko téměř v nehybné poloze,vedou k nežádoucímu přetěžování šíjových svalů..

9. K upelna by svým zařízením měla vaše ratolesti lákat k používání, ovšem bezproblémovému. Mladí muži, kteří se začínají holit, potřebují, aby se při holení nemuseli naklánět dopředu. Nemají mít při tom ani ruce nahoře. Právě při holení v této poloze totiž dochází k typickým bolestem páteře (možná to znají ze stejného důvodu i otcové).