Kapslový hotel má rozlohu 483 metrů čtverečních a pojme 86 sklolaminátových...

Kapslový hotel má rozlohu 483 metrů čtverečních a pojme 86 sklolaminátových buněk. | foto: Profimedia.cz

Dva metry čtvereční stačí. Odpočinek v kapsli je čím dál populárnější

  • 99
Mladí lidé z čínského města Tchaj-jüan si oblíbili takzvaný kapslový hotel. Ubytování v prostoru velkém 1,3 × 2 metry se stalo velkým tahákem. Nevšední zážitek láká Číňany především svou velmi nízkou cenou. Noc stojí v přepočtu 262 korun.

V kapsli, která je vhodná spíš na ležení, je postel, osvětlení, elektrická zásuvka, zrcadlo, televize, detektor kouře, háček na kabát, wi-fi a stolek na notebook. Hotel má k dispozici i zvukotěsné buňky, které jsou především určené pro chrápající obyvatele.

Kapslový hotel v Číně

Trend kapslových hotelů přišel do Číny z Japonska, kde již v roce 1970 vyrostl v Tokiu bytový dům složený ze 140 malých obytných boxíků. Nakagin Capsule Tower stojí v samém centru nedaleko nákupní třídy Ginza a postavil ji již zesnulý japonský architekt Kisho Kurokawa. A dodnes je to revoluční bydlení.

Jednotka nabízí obytnou plochu o rozměru 4 × 2,5 metru a je vysoká 2,1 metru. Což je akorát tak minimální životní prostor pro jednu osobu, který ale lze rozšířit propojením několika kapslí navzájem.

V mikrogarsonce s kruhovým oknem je kuchyňka s ledničkou, koupelna a WC. Vestavěné byly televizor, telefon, rádio a páskový magnetofon. Součástí je také postel, budík a klimatizace.

Miniaturní pokoje využívají i podnikatelé

Kapslové noclehárny jsou u mladých Číňanů velmi populární, vyrůstají po celé zemi a jsou stále obsazené. Velkou roli v tom hrají peníze. Jedna noc v hotelu Space Capsule v provincii Šan-si za 262 korun se hledá v městě těžko. Každý z pokojíčků, které připomínají vězeňské cely, má rozměr 1,3 × 2 metry.

Unikátní stavba Nakagin Capsule Tower je jedinečnou ukázkou architektonického metabolismu.

Praktický hotel má rozlohu 483 metrů čtverečních a pojme 86 sklolaminátových buněk, které jsou naskládané do devíti velkých místností. Koupelny a toalety jsou v samostatné části budovy. Manažer hotelu Sü Mej tvrdí, že kapslové ubytování je speciálně zaměřené na mladé lidi, kteří hledají cenově dostupné přespání.

Útočiště v boxech začali vyhledávat i přepracovaní podnikatelé a úředníci, a to jak v Číně, tak v Japonsku. Některým se nevyplatí cestovat několik hodin domů, kde se pouze vyspí a ráno opět vyrazí na cestu. Kapsle jim poskytne vhodné přístřeší na přiměřené úrovni. Povlečení je čisté, postel pohodlná, stačí zatáhnout dveře a oddat se spánku.

 Jeden z mnoha kapslových hotelů v Číně

14. února 2015