Hotel Praha na pražské Hanspaulce měl pro Prahu netypické rozměry.

Hotel Praha na pražské Hanspaulce měl pro Prahu netypické rozměry. | foto: ČTK

Hotel Praha je komunistický kryt, bude se těžko bořit, říká architekt

  • 131
Vládní hotel Praha se začal stavět, když architekt Zdeněk Lukeš studoval. Navrhla ho čtveřice kantorů, kteří tehdy na fakultě architektury učili. "Není to špatný projekt, ale z urbanistického hlediska se na Hanspaulku vůbec nehodí," říká Lukeš.

Vzpomínáte na stavbu hotelu?
Říkalo se, že ten projekt dělali někam na Krym, ale z nějakého důvodu se to pak postavilo na Hanspaulce. Možná, že to nebyla pravda, ale na mě to vždycky tak působilo. Tato stavba by se hodila skutečně spíše někam na mořské pobřeží.

Lze současnou budovu vůbec nějak přestavět?
Bylo to postavené jako železobetonová pevnost. Měli zde bydlet funkcionáři při mezinárodních sjezdech komunistických stran či co a v podstatě to sloužilo i jako kryt. Takže konstrukce moc možností na přestavbu neumožňuje. Je tam poměrně málo pokojů, jež jsou předimenzované, obrovské prostory vestibulů, chodeb, hal. Vše se musí vytopit, klimatizovat, provoz je tak velmi drahý.

Co by tu v případě demolice mělo podle vás stát?
Kdyby budovu zbourali, nemůžu říct, že by se mi po ní nějak stýskalo. Místo ní by zde měly vyrůst nějaké menší domy. Pokud to hodlají zastavět velkými baráky, tak ta situace může být paradoxně ještě horší než dnes. A připomínám, že zde byl kdysi veřejný park.

Hotel Praha není památkově chráněný, dlouho nebyl přístupný veřejnosti, není...

Rozsáhlý objekt otevřený v 80. letech minulého století koupila kyperská společnost Maraflex.

Odborníci se přou o umělecko-historický význam Hotelu Praha

Hotel Praha v pražských Dejvicích vnímají někteří teoretici architektury jako symbol bývalého režimu. Má ale i své zastánce, kteří jeho kvality oceňují a označují stavbu vzhledem k době jejího vzniku za nadstandardní.

Rozsáhlý objekt otevřený v 80. letech minulého století, který až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády, nyní koupila kyperská společnost Maraflex. Místo hotelu chce mít na rozlehlých pozemcích nové byty.

Podle historika architektury Rostislava Šváchy nehraje v pražské poválečné architektuře Hotel Praha žádnou velkou roli. Není památkově chráněný, dlouho nebyl přístupný veřejnosti, není viditelný v pražském panoramatu. "Pro každou architektonickou památku je vždycky ideální, když se původní smysl zachová. Tady to asi nemá smysl," řekl Švácha.

Prohlédněte si Hotel Praha

"Ve své době nebyl projekt publikovaný. Méně oficiální část české architektury ho moc nebrala. Takže o něm nikdy neproběhla žádná kritická ani umělecko-historická debata. Když se o něčem nemluví, snižuje to jeho hodnotu," uvedl Švácha.

Pavel Karous z Vysoké školy umělecko- průmyslové, který se věnuje veřejné plastice z období normalizace, ale považuje stavbu za "extrémně zajímavou". Dokonce ji jako "tekutou architekturu" přirovnává k práci slavného Jana Kaplického.

"Kopíruje terénní nerovnosti, není to žádný panelák, jaké v té době vznikaly. Navíc v souladu s exteriérem vznikal i interiér, který zdobí třeba plastiky (slavných sklářů) Reného Roubíčka, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové," řekl Karous.

"Není možné posuzovat stavbu jen podle kontextu doby a aktuální politické situace, ve které vznikla," uvedl. Hotel Praha by podle něj měl být zachován a měl by se stát kulturní památkou. "Pokud se nějaká stavba odstraňuje, měla by být záruka, že bude nahrazena stavbou kvalitnější. Neumím si představit, že by tomu tak v tomhle případě bylo," dodal.

Hotel Praha. Na návštěvě v dřívější vládní chloubě

Na jeho pozemku by mohlo stát 250 rodinných domů. Kdyby se spokojily s výměrou 400 metrů čtverečních. Skvělá stavba s výhledem na Pražský hrad, o níž se mnoho neví.

Pokoje a terasy jsou obrácené směrem na jih

Ze zlatých hrdel "tryská" voda v koupelně prezidentského apartmá

Hotelový bazén má průměr 11 metrů

Historik a teoretik architektury Petr Kratochvíl si netroufá říct, zda je lepší hotel zbořit, či ponechat v původním stavu. "Musím říct, že jsem k němu měl vždycky velmi odtažitý vztah. Byl pro mě vždy symbolem papalášského hotelu, kam byli ubytováváni zahraniční hosté sjezdů KSČ," řekl Kratochvíl.

Prominentní hotel navíc zabral obrovský kus vilové čtvrti. "Bylo to cizorodé těleso. Svým měřítkem tam nepatřil," doplnil Kratochvíl. Kdyby se před možnou přestavbou nebo zbořením hotelu začalo diskutovat o tom, zda objekt prohlásit kulturní památkou, Kratochvíl by se spíše přiklonil na stranu odpůrců památkové ochrany.

Podle oslovených odborníků vznikly v druhé polovině 20. století významnější stavby, které stojí zato zachovat v původním stavu. "Jedna důležitá stavba za druhou nám odcházejí. Nejkřiklavějším příkladem demolice cenné stavby je obchodní centrum Ještěd v Liberci. Chystá se demolice nádraží v Havířově, ohrožené je nádraží v Ostravě-Vítkovicích," vyjmenoval Švácha.

Prominentní Hotel Praha, který byl zbořený v roce 2014, zabíral obrovský kus...

Prominentní hotel zabral obrovský kus vilové čtvrti.

Hotel Praha vznikl jako ukázka české architektury i řemesel

  • Hotel Praha stojí v klidné části Dejvic, nedaleko Evropské třídy. Otevřen byl v květnu 1981 a až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády, používal se například pro ubytování zahraničních delegací.
  • Architektonická soutěž na návrh hotelu byla vypsána v roce 1971 a zvítězil návrh čtveřice renomovaných architektů Jaroslava Paroubka, Arnošta Navrátila, Radka Černého a Jana Sedláčka. Samotná výstavba začala v roce 1975. Hotel přišel na astronomických osm set milionů korun.
  • Vítězný projekt vycházel z přirozených vlastností svažité parcely, někdejší Petschkovy zahrady, o rozloze 100 tisíc metrů čtverečních. Půdorys hotelu navazuje na vrstevnice a pětipatrová budova přirozeně přechází do přilehlé rozlehlé zahrady.
  • Při stavbě se uplatnily jen ty nejkvalitnější dostupné domácí technologie a materiály, například lustry navrhl slavný sklářský výtvarník Stanislav Libenský, nábytek pochází mimo jiné od uznávaného interiérového designéra Zbyňka Hřivnáče. Každý kus nábytku byl vyroben podle originálního návrhu.
  • Zastavěná plocha hotelu Praha je přibližně 9 000 metrů čtverečních, na kterých je kromě konferenčních sálů nebo restaurace také 136 neobvykle rozlehlých pokojů včetně téměř čtyřsetmetrového prezidentského apartmá. Pokoje směřují k jihu a nabízejí jedinečný výhled na Pražský hrad.
  • Veřejnosti se hotel otevřel teprve po roce 1989, když se stal majetkem pražského magistrátu. Ve správě jej měla Praha 6, která jej v roce 2002 (tehdy byl starostou Pavel Bém) prodala za půl miliardy korun společnosti Falkon Capital. Ta se dostala do povědomí veřejnosti, když v roce 2001 od české vlády odkoupila miliardový ruský dluh. 
  • V minulosti se v hotelu ubytovala řada známých lidí, například v roce 1995 zde pobýval během natáčení filmu Mission Impossible americký herec Tom Cruise. Hotel Praha má jako místo pro svá soustředění v oblibě také česká fotbalová reprezentace. Právě zde se ale v roce 2007 po prohře s Německem konal neslavný večírek s účastí prostitutek, po kterém se fotbalisté načas přesunuli do nedalekého hotelu Crowne Plaza (někdejší International).
, ,