Marco a Viviana se rozhodli v hotelu dodržovat zásady "slow home" bydlení, tedy

Marco a Viviana se rozhodli v hotelu dodržovat zásady "slow home" bydlení, tedy ekologicky i ekonomicky nenáročného a obyvatelům ušitého na míru. | foto: Andrea Ferrari a WelcomeBeyond.com

Manželé vykoupili 12 domů a přestavěli je na perfektní domov a hotel

  • 23
Architekti Vivian Haddadová a Marco Giunta z Milána před deseti lety kompletně změnili svůj život. Opustili hlučné město a přesídlili na Sicílii. Zde vykoupili několik domů a přestavěli je na originální a autentický hotýlek, který se stal zároveň i jejich domovem.

Architektonická a manželská dvojice Marco a Viviana si vybrali pro svůj další život nádherné barokní město, sicilskou Modicu, která je i památkou světového dědictví Unesco. Přeměnili tucet původních vesnických skromných rodinných domků na jednu rozlehlou rezidenci s šesti pokoji, kterou nazvali Casa Talia.

Nemovitosti nakupovali postupně, jednu po druhé, v průběhu osmi měsíců. Domky shlíží dolů do údolí na sicilské střechy domů a kostelů. Dohromady byly propojené společnou zahradou a zároveň disponovaly dvěma vchody: jedním vedoucím přímo do ruchu ulice a druhým do klidu zahrady.

Casa Talia v sicilské Modice

Zvenčí domy nezaznamenaly větší proměnu. Majitelé se věnovali především interiéru a rekonstrukci vnitřního dvora. Každý pokoj v Casa Talia má vlastní jméno a žádný není zařízený identickým nábytkem.

Jediné, co je propojuje, je středomořský styl bydlení a života. Větší pokoje jsou dokonce dvoupatrové, zabírají v podstatě přesně stejnou plochu, jaká před přestavbou náležela rodinnému domku.

Tvůrci se inspirovali architekturou tradičních marockých domů, které společné obytné prostory a zahrady také umisťují do centra staveb. Atmosféru navíc umocnili přidáním vyhlídkových teras ke každému z pokojů, odkud si návštěvníci mohou vychutnávat krásu a křehkost zachovalé barokní architektury.

Při rekonstrukci a přestavbě na rodinný hotýlek se Marco a Viviana rozhodli dodržovat zásady "slow home" bydlení, tedy ekologicky i ekonomicky nenáročného a obyvatelům na míru ušitého domu.

Výhledy na Modicu ze společné terasy na dvoře domu

Chris Laugsch ze serveru o hotelech Welcome Beyond dodává: "Marcovým hlavním přáním bylo nabídnout hostům skutečné "la dolce vita", radost z pomalu plynoucího času, daleko od stresu a horečnatého běhu dní ve městech. Chtěl předat tu radost a klid, pro které se sám rozhodl, i ostatním." Marco, jehož otec pocházel ze severu ostrova, chápe přestěhování z Milána na Sicílii i jako návrat ke kořenům.

Aby zůstal zachován jedinečný genius loci, věnovali majitelé velkou pozornost výběru materiálů a interiérových prvků tak, aby zrcadlily tradici sicilských domácností.

V domě tak zůstaly viditelné kamenné zdi, hrubé vápenné omítky a podlahy z kamene, které jsou typické pro usedlosti v okolí Modicy. Jejich restaurování si nejvíce užila Vivian, která se právě na oživování starých materiálů a unikátních nábytkových kousků specializuje.

Tvůrci se inspirovali architekturou tradičních marockých domů, ve kterých se společné obytné prostory a zahrady také umisťují do centra domu.

Každý z šestice pokojů v Casa Talia má vlastní terasu s úžasným výhledem na barokní město.

Většina vnitřních omítek zůstala v bílých tónech, několik zdí barevně oživuje interiér. Na nátěry byly vždy použity jen přírodní barevné pigmenty. Nábytek v Casa Talia pochází buď z bazarů a trhů, nebo jej na míru domu navrhl Marco. V některých případech se nebál použít i výraznější barvy, jako třeba svěží tóny zelené, nebo lakované dřevěné struktury.

Při rekonstrukci střechy byly dodrženy dnes již velmi zřídka používané postupy a materiály: dřevěné trámové nosníky, místní bambus a korek, izolační rákos a ručně vypalované cihlové střešní tašky.

, pro iDNES.cz