Kostelní lavice byly nahrazeny stoly, taburety a hracími automaty.

Kostelní lavice byly nahrazeny stoly, taburety a hracími automaty. | foto: O'Neill's Muswell Hill

Hospody, pivnice, supermarkety. Kostely se mění a je v nich narváno

  • 7
Kostel přeměněný v pivní svatostánek, chrámová loď přestavěná na supermarket nebo předváděcí salon automobilů: některé britské kostely začínají kvůli úbytku věřících a vysokým nákladům na údržbu žít novým životem, který se někdy vůbec neslučuje s jejich původním posláním.

Hned za portálem presbyteriánského kostela na Muswell Hill, monumentální stavby z červených cihel a kamene na severu Londýna, trůní obrovský dřevěný sud piva značky Guinness a pulzuje tu pop.

Příčná chrámová loď se dosud pyšní gotickými oblouky, ty jsou ale červeně pomalovány a pod nimi se skrývá velký bar. Kostelní lavice byly nahrazeny stoly, taburety a hracími automaty.

Dříve kostel, dnes hospoda

Bývalý kostel postavený v roce 1902, jehož exteriér zůstal zcela nedotčený, se nyní stal irským pubem O'Neill's Muswell Hill.

"Kdyby to byl ještě kostel, byli by tu dva tři lidé, zatímco v pátek a v sobotu tu je narváno," říká stavební dělník John Earl popíjející pintu piva. "Je to trochu zvláštní, mám pocit, že bych měl mít k tomuto místu úctu. To mi nebrání v tom, abych se opil, ale nelíbí se mi, když někdo pilíře pomalovává," dodává šestačtyřicetiletý muž, který dává přednost tradičním pubům s lidštějším rozměrem.

"Je to tu skvělé. Aspoň je takhle kostel využitý, jinak by zpustnul," soudí třiatřicetiletá Yamini, která si sem zašla s přítelkyní na sklenku červeného vína.

O kostely není zájem, církev přišla s řešením

Církve v Británii byly vzhledem k neustále klesajícímu počtu věřících v posledních letech nuceny něco udělat s velmi nákladnou údržbou svého obrovského majetku.

Anglikánská církev, nejmocnější v Británii, přísně omezuje způsob využití kostelů. Přistupuje na jejich prodej jedině poté, co jejich budoucí využití schválí její výbor.

"V kostele nemůže být centrum pro plánování rodiny, ani sexshop nebo kasino. Může tu být restaurace, pokud se tedy nejmenuje například Ďábel, ale nemůže tu být pub," vysvětluje Jeremy Tipping, který má v anglikánské církvi na starosti využití církevních staveb.

Bývalý kostel postavený v roce 1902, jehož exteriér zůstal zcela nedotčený, se nyní stal irským pubem O'Neill's Muswell Hill.

Jinak je například povoleno zřídit horolezeckou stěnu, jako v kostele svatého Benedikta v Manchesteru, cvičební prostor pro cirkus, jako u svatého Pavla v Bristolu, kde chrámová loď umožňuje zavěsit visutou hrazdu, supermarket, knihovnu či sikhský svatostánek.

Přes velmi přísné předpisy se anglikánská církev nevyhnula některým trapným situacím. "Jeden kostel jsme postoupili umělecké galerii a poté jsme obdrželi stížnosti, že je vystavené umění obscénní," uvádí Jeremy Tipping.

Nepříjemnosti se nevyhnuly ani katolické církvi, kde není nové využití církevních staveb tak přísně omezováno a je v pravomoci diecézí.

V Liverpoolu je v kostele svatého Petra, kde zůstaly zachovány náboženské obrazy, restaurace pořádající halloweenské večírky. "Pro mnohé katolíky to je hluboce urážlivé," připouští Sophie Andreaeová z památkového výboru katolické církve v Anglii a Walesu.

Odsvěcený kostel sv. Michaela v Praze

Kostel sv. Michaela. Proměna, která se nepovedla

Ministerstvo kultury v březnu 2014 odmítlo kontroverzní přestavbu odsvěceného kostela svatého archanděla Michaela v centru Prahy. Zjistilo řadu pochybení. Pražští magistrátní památkáři, kteří stavbu v minulosti povolili, postupovali nezákonně, vyplývá z rozhodnutí. O osudu kostela a fary, které vlastní soukromý investor, se debatuje už řadu let. Podle některých hrozí nenávratné poškození památky viz článek o celé kauze kostele sv. Michaela.

Podle památkářů zůstane původní konstrukce kostela zachována.

Na ministerstvo se s podnětem obrátili odborníci z řad architektů a historiků. Poukázali mimo jiné na údajné porušení památkového zákona a architektonickou devastaci památky. V dopise adresovaném ministerstvu a dalším mimo jiné uvedli podezření ze znesvěcení kosterních pozůstatků.

Obavy církve pramení z předchozí rekonstrukce, kterou mateřská společnost současného vlastníka, majitelem je Jerry Nowikovsky, provedla poté, co si kostel od státu v roce 1994 pronajala. Dělníci při ní s ostatky zacházeli neuctivě.

Podobu přestavby dodnes odborníci kritizují, i když někteří připouštějí, že bez zásahu by kostel těžko do dneška přežil.

Bývalý kostel stojí u Staroměstského náměstí v Praze v Michalské ulici. Před revolucí v něm bylo skladiště, po roce 1989 byla v kostele provozována kontroverzní multimediální historickou Michael Mystery Show.

Pražská křižovatka. Bývalý kostel sv. Anny původně sloužil sestrám dominikánkám.
Pražská křižovatka, Praha-Staré Město, Zlatá, architekti: AI-DESIGN. Bývalý...

Pražský kžižovatka. Bývalý kostel sv. Anny původně sloužil sestrám dominikánkám.

Původnímu účelu neslouží ani bývalý kostel sv. Anny v Praze na Starém Městě. Jednolodní gotický klášterní kostel stojí mezi Anenským náměstím a Liliovou ulicí. Od roku 1782 neslouží původnímu účelu, byl v něm bytový dům i tiskárna.

Od roku 2004 jej využívá Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 jako mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka. Nadace rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru.

,