Příjemný prvek v interiéru tvoří krbová kamna značky Jakon. Posezení okolo...

Příjemný prvek v interiéru tvoří krbová kamna značky Jakon. Posezení okolo kamen stejně jako postel a další nábytek jsou navržené architektem Martinem Sladkým a vyrobené ve vlastní truhlárně. Dlažbu (Porcelanosa) s autentickým dekorem dřeva použil v hlavní obytné zóně i v ložnici, ale také v koupelně, která je v těsné blízkosti ložnice a slouží k běžnému užívání. | foto: Lukáš Hausenblas

Luxusní horský apartmán má vířivku i vodní postel. Po lyžování ideální

  • 8
Aby si vášnivá lyžařka mohla dopřávat adrenalinové radovánky na svazích Krkonoš společně se svým méně sportovně založeným manželem, souhlasila s víkendovým bydlením obohaceným o domácí wellness. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Pořídit si byt na horách za účelem lyžování může být rozmarnou investicí. Využíváte jej skutečně jen v zimě, nebo celoročně?
Jana: V současnosti je byt využíván jako víkendový apartmán. Vybavením kuchyně či možnostmi úložného prostoru může v budoucnu sloužit i ke každodennímu obývání. To byl jeden z hlavních záměrů této investice. I když nepředpokládám, že bych manžela dostala z města do hor. Velký lyžař není. Byl to oboustranný kompromis, já hory, on své soukromé wellness. Díky tomu trávíme volný čas spolu, přesto oba trochu jinak.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Pavel: Celoroční využití jsme ale našli. Léto jsme zpříjemnili našim dětem, kterým jsme apartmán zapůjčili, a na podzim jsme potěšili naše přátele, kteří milují treky v horách.

Proč jste se rozhodli pro novostavbu?
Pavel: Jsem v podstatě líný člověk. Mám rád klid, komfort a praktická řešení. Představa, že se v pátek večer po celotýdenním pracovním shonu trápím s roztápěním kotle nebo snad sekáním zahrady v letních měsících, je pro mě noční můrou. Pro Janu ne, ta by do pořízení chalupy šla bez váhání.

Jana: Nákup tohoto apartmánu nebyl unáhlený. Dlouho jsme zvažovali naše finanční a časové možnosti. V době, kdy jsme přemýšleli nad investicí do apartmánu na horách, jsme rekonstruovali bydlení v Praze. S designem nám pomáhal architekt Martin Sladký, s nímž jsme realizovali už několik nemovitostí. Se svým týmem architektů z architektonického studia de.fakto začal stavět ve shodném období bytový dům v Rokytnici nad Jizerou. Protože byl velmi často pryč a nemohli jsme ho zastihnout, zajímalo nás, na čem vlastně pracuje. Několikrát jsme se byli podívat, jak dům roste a jak se buduje zázemí jednotlivých apartmánů. Nicméně prosadit si doma další byt, když jsme neměli hotovou rekonstrukci toho stávajícího, bylo téměř nemožné. Nechali jsme to téma nějaký čas stranou a vrátili se k němu až po pár měsících.

Vyčkávali jste tedy, až nazraje čas?
Jana: Osud tomu přál. Měli jsme vyhlédnutou garsonku, která by byla pro naše účely dostačující. V době, kdy jsme si s architektem málem plácli, mu nevyšel prodej většího, už téměř zařízeného bytu ve stejném patře. Protože Martin věděl, že můj muž není žádný velký lyžař a že mi chce tímto krokem udělat radost, napadlo ho geniální řešení.

Architekt Martin Sladký: V patře, kde si Jana s Pavlem vybrali garsonku, zůstal bez majitele téměř zařízený byt 3+1 na menší ploše. Protože jsme uzavřeli pro obě strany zajímavý obchod, rozhodl jsem se nabídnout manželům řešení na míru, a to i za cenu většího architektonického zásahu. Dispozici bytu jsem změnil na 2+1 a velkorysou wellness zónu. Apartmán jsem navíc zvětšil o prostor jimi původně zvolené garsonky, z níž jsem si takzvaně vzal koupelnu. Tímto jsem klientům nabídl velkorysý prostor s koupelnou mimo půdorys. Byl to vlastně takový „projekt v projektu“.

Stůl kotvený do stropu je často užívaným prvkem architekta Martina Sladkého. Tento designový solitér je současně plnohodnotným systémem pro zavěšení televizní obrazovky. Kuchyňský nábytek je vyroben z MDF desky a pracovní deska z krionu.

Pavel: Změnil se nejen záměr, ale také cena. Rozhodli jsme se dopřát si pohodlí, které by nám garsonka v takové míře nenabídla. Ta by nanejvýš suplovala ubytování v hotelu na horách.

Někteří lidé by mohli hodnotit zařízení bytu, myslím především tu wellness zónu, jako přehnané. Užíváte ji naplno?
Jana: Jak já říkám: pro mě hory, pro muže „hory doly“. Máme to rozdělené. On se těší z mého nadšení na svazích, které máme téměř za domem, a já si užívám společně s ním večerní saunování. Víte, jaká je to krása přijít z venku po celodenním lyžování, dát si sprchu a zalézt si do sauny či se ponořit do vířivky? To už pak nemusíte ani vařit! Zatopíte v krbu, ulehnete na vodní postel, dáte si sklenku nebo dvě červeného vína a nevíte o sobě.

Ani kuchyňské zázemí nepatří k těm skromnějším. Vaříte?
Jana: Vaříme s manželem oba, ale tady připravujeme jen rychlá a lehká jídla. U jídelního stolu moc nevysedáváme, slouží spíš jako dekorativní solitér v prostoru, a televizor zapínáme také jen zřídka.

Wellness zóna je od obytného prostoru opticky oddělena jedním celistvým blokem krionu bez jediné spáry a spoje.

Co se vám v interiéru nejvíc líbí?
Jana: Užívám si dokonalého propojení detailů s celkem. Čím častěji jezdíme na hory, tím víc si uvědomuji, jak se mi interiér líbí. Nadšená jsem především z toho, že většina vybavení je vyrobená na míru a jde o originál, počínaje sedacím nábytkem, kuchyní, úložnými prostory a konče saunou. Líbí se mi téměř nepřiznané osvětlení, které je v kontrastu s barevnými efekty v sauně. Když je tma, často necháváme v prostoru zhasnuto a testujeme světelné možnosti sauny. Nabízí asi 250 barevných režimů a intenzit.

Pavel: Sauna je i profesionálně ozvučená, ale to hlavní kouzlo tkví v kvalitním dřevu abashi a ve zpracování sauny na míru. Oceňuji použití materiálů podlah a stěn, které jsou jednoduše udržovatelné a mají své opodstatnění. Výhodou většího bytu v rámci tohoto projektu je také sklep, který malé byty nemají. Nemusíme nosit lyže ani další lyžařské vybavení nahoru.

Dlažba s dekorem imitace dřeva byla využita i na méně typické plochy, architekt ji použil například také na stěnu za postel.

Architekt: I zpětně jsem rád, že jsme se s kolegy z týmu pustili do vyvýšení prostoru k sauně pomocí jednoho bloku krionu, a to bez jediného viditelného spoje. Nejde o jednoduchou instalaci, finálně prostor působí kompaktně, a přesto vnímáte oddělené zóny bytu.

Chystáte se na nějaké další úpravy?
Architekt: S klienty mluvíme o dokončení posledního detailu, s nímž se při návrhu a v začátcích realizace počítalo. Jde o instalaci posuvných stěn, které budou minimalisticky oddělovat jednotlivé obytné zóny.

Jana: Kromě toho bychom chtěli ještě před sezonou stihnout instalovat obrazy a interiér zútulnit dekorativními doplňky. A pak si už jen užít druhou zimní sezonu ve svém.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.