Z pohledu z dálky ostré hrany objektu v kontextu horských štítů splývají s...

Z pohledu z dálky ostré hrany objektu v kontextu horských štítů splývají s konturami okolních skal a přirozeně se tak zapojují do panoramatu místa. | foto: Profimedia.cz

Designová lahůdka. Horskou chatu ve tvaru obří krychle navrhli Češi

  • 69
České studio Atelier 8000 se zúčastnilo mezinárodní architektonické soutěže na novou Kežmarskou chatu ve Vysokých Tatrách. Návrh má tvar obrovské krychle, která jakoby omylem dopadla na zasněžený zemský povrch. Projekt sice soutěž nevyhrál, ale zaujal řadu zahraničních webů zaměřených na architekturu.

„Náš návrh představuje čistý tvar jednoduché kostky, která je osazena na jeden z jejích vrcholů a má za cíl vyvolat v pozorovateli pocit lehkosti a náhodnosti. Kvádr v krajině působí stejným dojmem jako bludný balvan, který zůstal na místě za ustupujícím ledovcem. Z pohledu z dálky ostré hrany objektu v kontextu horských štítů splývají s konturami okolních skal a přirozeně se tak zapojují do panoramatu místa,“ píší na svých internetových stránkách architekti ze studia Atelier 8000.

Horská chata jako krychle

Díky zvolenému osazení objektu je možné z každého místa vidět tři plochy fasády. Tím architekti podpořili hru světla a stínu. Tedy stejný efekt, který lze pozorovat na okolních skalách.

Prosklené plochy oken a fotovoltaických panelů, stejně jako lehká transparentnost plechového obložení, doplňují obraz místa o třpyt, odlesky a zrcadlení, které připomíná hladinu plesa nebo tajícího ledu. Konstrukce objektu je navržena z lepených dřevěných profilů a z červeného smrku. 

Vzkříšení Kežmarské chaty

Velmi zajímavý projekt ale soutěž o novou Kežmarskou chatu, která shořela před 40 lety, nevyhrál. Vítězem se stalo pražské architektonické studio architecti.cz. Originální koncept architektů Filipa a Karla Havliše, Davida Zámečníka a Ondřeje Novosada uspěl v konkurenci 95 návrhů z osmi zemí Evropské unie.

Moderní horská základna se má stát východiskem nejen pro horolezce, skialpinisty, ale i běžné turisty a rodiny s dětmi. Objekt sloužící k ubytování pro 40 hostů a jako restaurace včetně letní sluneční terasy s panoramatickým výhledem do kraje má stát na místě původní chaty v nádherné přírodě pod Kopským sedlem u Velkého Bieleho plesa v nadmořské výšce 1 615 m. n. m., kde začíná východní konec známé Tatranské magistrály. V místě zůstaly zachovány pouze sklepy a základy původní chaty zbudované v roce 1922. Vše ostatní zmizelo při ničivém požáru v říjnu 1974.

Studio architecti.cz zaujalo porotu soutěže osobitou architekturou a moderním přístupem promyšleným pro dané místo a podmínky. Lokalizace Kežmarské chaty je drsnými klimatickými podmínkami pro architekty výzvou.

Kežmarská chata v dobách největší slávy.

Originální koncept architektů Filipa a Karla Havliše, Davida Zámečníka a Ondřeje Novosada vyhrál soutěž o novou chatu.

Úkolem bylo do daných podmínek navrhnout stavbu, která by jako první na Slovensku splňovala nejpřísnější ekologické normy a byla energeticky nenáročná a soběstačná na podobném principu jako alpské chaty Monte Rosa či Schiestlhaus.

Třípodlažní, kompaktní a aerodynamicky tvarovaná stavba vychází pro nejmenší tepelné ztráty ze tvaru koule. Zešikmenými stěnami chata rezonuje se stěnami horských štítů a vytváří přirozenou dominantu přírodní lokality, ale také současně reaguje na proudění větru a dešťové a sněhové srážky.

Minimalizovaná půdorysná plocha ve spojení s aerodynamickým tvarem snižuje vznik sněhových závějí v okolí domu. K jihu obrácené fasády jsou využity jako lapače slunečního svitu - a to jak tepelné energie skrze prosklenou fasádu, tak i elektrické energie skrze fotovoltaické panely na šikmé střeše.

Historie Kežmarské chaty

Chata byla v roce 1922 postavená především kvůli vojenským účelům a strategickým potřebám Československé armády. Šlo především o několik incidentů u polských hranic, Poláci si totiž po první světové válce nárokovali i část slovenského území. Bylo tedy nutné sedlové přechody přes Vysoké Tatry vojensky zabezpečit.

Orientace chaty hlavní stranou k jihu směrem ke slunci a současně nejatraktivnějším výhledům (Kozí, Lomnický a Kežmarský štít, Velká Svišťovka) umožňuje sledovat panorama hor a kochat se výhledem na Biele pleso a bezprostřední okolí.

Vnitřní prostor chaty je půdorysně rozdělen do tří funkčních pásů - přední pás, situovaný na jih, je určen pro pobyt návštěvníků (jídelna, ubytování hostů), střední pás zajišťuje provoz chaty (kuchyně, hygienické zařízení a ubytování personálu), zatímco zadní část, která je jakožto severní strana nejvíce ochlazovaná, slouží pro skladování.