Jako kostka cukru nebo hranatý sněhulák. Tak může na své okolí působit nová...

Jako kostka cukru nebo hranatý sněhulák. Tak může na své okolí působit nová horská chata. | foto: Marc Lins a Marte.Marte Architekti

Betonový sněhulák. Odvážná chata sbírá jednu cenu za druhou

  • 243
Hranatý sněhulák nebo kostka cukru zakousnutá do svahu. Tak vypadá z protějších alpských kopců horská chata. Odvážná třípatrová novostavba je postavená z betonu a vede k ní jen vyšlapaná úzká pěšinka.

Horská bouda s parametry 21. století právem sbírá jedno ocenění za druhým. Architektům ze studia Marte.Marte Architects se podařilo vytvořit stavbu, která přetrvá stylem i provedením několik generací.

Může se hodit

Hledáte chatu nebo chalupu k rekreaci? Na Reality.iDNES.cz vám nabízíme nejen nemovitosti vhodné k odpočinku.

Nejpůsobivější horské chaty, které naprosto vystupují z řady běžných staveb, jsme zvyklí vídat ve Švýcarsku například od světoznámého architekta Petera Zumthora.

Ten přesvědčil veřejnost, že moderní a minimalistická architektura do přírody patří a pokud nemá nový dům narušovat své bezprostřední okolí a krajinu, nemusí vždy nutně kopírovat jen historické roubenky.

Horská chata v Alpách

Podobných pravidel se držela i horská chata v rakouské vesničce Laterns, ležící jen pár kilometrů od hranic se Švýcarskem. Postavili ji architekti z vedlejší vesnice ze studia Marte.Marte Architects.

Studio tvoří bratři Martovi: Bernhard a jeho o rok mladší sourozenec Stefan. Základnu pro svou tvorbu našli v alpské vísce na samém západě Rakouska, ve Weileru. Bratři společně pracují již od roku 1993.

Pro rodinu svých přátel vytvořili před dvěma lety horskou boudu. Dům stojí v těsné blízkosti historické budovy, kterou obývají řeholnice. Stavba získala cenu German Design Award 2014 v kategorii Architektura a interiéry, designové ocenění Red Dot Design 2012 a množství dalších místních i mezinárodních cen.

Bratři Martovi v projektu splnili všechna přání svých klientů: mohou si plně užívat dokonalých, až dramatických panoramatických výhledů, domek je soudobý, má neopakovatelný rukopis a je malý. Obytná plocha chaty nemá ani devadesát metrů čtverečních.

Horská bouda s parametry 21. století právem sbírá jedno ocenění za druhým. Podařilo se vytvořit stavbu, která přetrvá stylem i provedením nejednu generaci.

Majitelé chtěli skromný prostor, ve kterém se nebudou hromadit zbytečnosti a bude snadné ho udržovat. Nejnižší patro domu patří technickému zázemí a úschovně sportovního vybavení. 

O patro výš jsou dvě ložnice a koupelna. Dále navazuje otevřené patro s terasou a dubovými vstupními dveřmi. Masu šedavého betonu doplňuje subtilní šedé kovové zábradlí. V posledním, nejvyšším patře je společenský obytný prostor s kuchyní.

Dělení domu na dvě části téměř působí, jako by se horní díl stavby chtěl odpoutat od spodního a stavbu odlehčuje. Prostory propojuje jednoduché točité schodiště.

Architekti zvolili cestu zesílených masivních dubových okenních rámů, které z každého výhledu do krajiny vytváří proměnlivé a působivé umělecké dílo.

Interiér zařizoval místní designér Matt Gerold. Do domu navrhl a nechal vyrobit na první pohled dosti nečekaný inventář: tradiční rakouský selský nábytek z poctivého dubového dřeva.

Společenskou místnost tvoří posezení kolem jídelního stolu s dlouhou lavicí podél zdi, doplněné o klasické dřevěné židle. Z dubu byly vyrobeny také všechny dveře a dveřní zárubně a podlahy.

Doplňky si majitelé přáli minimalizovat a jiných uměleckých děl či obrazů nebylo v interiéru třeba. Architekti zvolili cestu zesílených masivních dubových okenních rámů, které z každého výhledu do krajiny vytváří proměnlivé a působivé umělecké dílo.

, pro iDNES.cz