Jen v Praze vyjížděla letos záchranná služba k 48 případům otravy oxidem

Jen v Praze vyjížděla letos záchranná služba k 48 případům otravy oxidem uhelnatým | foto: MF DNES

Horký komín může koupelnu s karmou proměnit ve smrtelnou past

  • 1
Kombinace malé nevětrané místnosti, karmy a tropických venkovních teplot může snadno vyústit ve smrtelnou otravu oxidem uhelnatým. V koupelnách musí být proto odvětrávání, je nutná pravidelná kontrola komínů i karem.

Koupelna. Někdo v ní tráví čas jen kvůli nezbytné hygieně, pro druhého je to místo relaxace. Co když se však oáza promění v past? Zejména letní horké měsíce tomu přímo nahrávají.

Právě v létě přibývá nejvíce smrtelných otrav oxidem uhelnatým. "Kyslík, který je potřeba k hoření, se odebírá ze vzduchu," vysvětluje Vít Pernica za pražské hasiče.

"Letní otravy vznikají ve chvíli, kdy netáhnou komíny. Aby komín táhl, musí být jeho konec studený a musí do něj proudit teplý vzduch, který stoupá vzhůru. Když vršek komína rozpálí slunce, může se vyrovnat tlakový poměr a komín netáhne," popisuje Vít Pernica.

Zplodiny ze spalování tak zůstanou v komíně, v horším případě se vracejí zpět do místnosti. Karmu má většina domácností právě ve špatně větraných koupelnách.

"Existují normy, které jasně předepisují, že v místnostech, kde karma je, musí být zajištěné odvětrávání," dodává Vít Pernica.

Smrt za čtvrt hodiny

Majitelé bytů řeší odvětrání různými ventilacemi, průduchy či mřížkami ve dveřích, jejichž velikost vyhláška určuje. Bohužel, lidé si na ni často ani nevzpomenou při rozestavování nábytku nebo při přestavbách bytů.

"Nechají si udělat větrací mřížku, zrekonstruují byt a postaví si na to místo botník nebo ledničku," vypočítává časté chyby Vít Pernica.

Čistit komín je třeba pravidelně

Čistit komín je třeba pravidelně

Podle kominíka Emila Morávka platí, že medvědí službu mohou někdy obyvatelům bytů prokázat i plastová okna. "Mnohem více těsní a v případech, kdy v bytě není dostatečně zajištěné odvětrávání, mohou spíše uškodit," míní Morávek.

Smrt nebo otrava s doživotními následky může nastat velmi rychle. "Kysličník uhelnatý se váže na hemoglobin. Ten pak přestane po těle přenášet kyslík, který se tudíž nedostává ke tkáním," upozorňuje lékařka Jiřina Hanykýřová.

"Lidé se dusí. V podstatě do čtvrt hodiny může nastat mozková smrt," doplňuje lékařka. Podle záchranářů navíc většina lidí, kteří přežijí převoz, nakonec umírá v nemocnici.

Prevence je přitom jednoduchá. Pravidelně větrat a nechávat karmy i komíny kontrolovat odborníky. "Pokud má člověk doma karmu nebo jiné plynové zařízení, měl by si technika volat na kontrolu jednou ročně," připomíná revizní technik Pavel Hanák.

Za revizi plynových rozvodů v domě zase odpovídá jeho majitel. Ještě častěji by pak lidé měli volat kominíky.

Revizí není nikdy dost

"Pokud je komín vícevrstvý s vložkou, stačí revize dvakrát ročně. Na komíny ve starých zástavbách by se mělo dohlížet častěji. Až šestkrát za rok," upozorňuje Morávek.

"Když si však lidé revize nenechávají dělat, nikdo jim to nemůže přikázat. Dříve domácnosti obcházeli dobrovolní hasiči. Teď už na to ale obce nemají peníze," říká Morávek. A řada lidí si se stavem komínů na svých domech opravdu hlavu neláme.