Damaškové povlečení v létě chladí, v zimě hřeje.

Damaškové povlečení v létě chladí, v zimě hřeje. | foto: Veba

Ve vedrech začíná ochlazení v posteli. To věděly už naše babičky

  • 35
Tropických dnů v Česku moc nebývá, i proto se spousta lidí se zvýšenou teplotou neumí moc vyrovnat. Zvládnout vysoké teploty vyžaduje, kromě jiného, dobře se vyspat a odpočinout si. Všechno tak začíná v posteli.

Postel, v níž strávíme přibližně třetinu života, není jen o kostře lůžka a matraci, ale také o použitém povlečení a přikrývkách. V honbě za snadnou údržbou a bohužel často také nízkou cenu se z domácností vytratily klasické a kvalitní materiály, a to len a damašek, které přitom ve vedrech skvěle chladí.

V horkém létě nenajdete lepší materiál na prostěradla, než je len. Přitom jde o materiál výrazně ekologický, který při pěstování nepotřebuje hnojit ani ošetřovat pesticidy, při zpracování nepotřebuje žádné chemické úpravy.

Lněná prostěradla a povlečení se stávají opět velkou, ale především praktickou módou.

Praním jeho kvalita dokonce stoupá, je to totiž nejpevnější textilní vlákno, o němž se dokonce tvrdí, že má sílu v tahu jako některé typy oceli.

Nejpevnější je v mokrém stavu. Proto jsou lněné utěrky téměř nezničitelné, prostěradla vydrží bez problémů desítky let, a to i při častém praní.

V nabídce prodejců najdete i lněná prostěradla s gumou nebo vypínací, což ocení zejména temperamentní spáči. Ano, stojí možná třikrát tolik, co levná či průměrná froté či úpletová prostěradla, ale kvalita a životnost jsou nesrovnatelné.

Luxus v kilometrech přízí

Podobné vlastnosti má i damašek, který lze díky moderním úpravám lze navíc damašek koupit už i v nežehlivé variantě, označované jako easy care.

Damaškové povlečení tak stačí jen vyprat a pak dobře pověsit (nebo použít sušičku), žehlička není potřeba. Stejně jako len v létě chladí, v zimě hřeje.

A co je letos trendy, pokud jde o barvy a vzory? „Mikrodezény a 3D-dezény, z barev tyrkysová, levandulová, šedá a také starorůžová,“ říká Rita Valešová, hlavní designérka společnosti Veba. Také u damašku se vrací důraz na přirozenou krásu.

„Naprosto výjimečným svého druhu je řada Natural Cotton, která nabízí přirozenou krásy bavlny. Při výrobě se nepoužívají chemické procesy a vláknu je tak zachován jeho ledvinovitý průřez a přírodní barevnost,“ doplňuje Rita Valešová.

Teplo, alespoň pocitově, ovlivňuje i zvolená barevnost. Světlé a studené odstíny ložnici „ochlazují“.

Současné damašky nabízejí i moderní vzory a oblíbenou stříbřitě šedou barvu.

Co jste možná o damašku nevěděli

Na výrobu damašku, který přišel do Evropy z Číny, kde se tkal již před tisíci lety, se používají nejjemnější česané příze z egyptské bavlny. Jeden kilometr takové příze váží pouhých šest gramů, proto utkaný materiál připomíná na omak hedvábí. Na jedno povlečení je třeba více než 70 tisíc přízí, které dosahují celkové délky přes 200 km.

Pro žakárský damašek je typické střídání lesklých a matných ploch. Tento kontrast vzniká tak, že se střídá osnovní a útková vazba, na povrchu vidíte vždy jen podélné osnovní, nebo příčné útkové nitě.

Přestože jsou vlákna tak jemná, životnost damašku se počítá doslova na desítky let. Vzory jsou zatkané přímo v látce, takže je nelze odřít ani vyprat. Možná vaše babička používá ještě dnes damaškové povlečení, které dostala před padesáti lety ke svatbě.

Zkuste to porovnat třeba s levným krepovým oblečením z tržnice nebo hypermarketu. Po pár vypráních barvy šisují, tvar se také mění, a protože na výrobu byla použita podřadná bavlna z krátkých vláken, budete jich mít plné lůžko. Pro alergika nic příjemného.

Jaké přikrývky na léto

Samozřejmě letní pohoda záleží i na tom, jakou přikrývku povlékáte, nebo jakou máte matraci. Na trhu se běžně nabízejí takzvané letní přikrývky, ať již v provedení z dutého vlákna, tak také z peří. Velmi příjemné jsou přikrývky z velbloudí srsti, o nichž také platí, že v létě chladí a v zimě hřejí.

Lněná prostěradla a povlečení se stávají opět velkou, ale především praktickou módou. Vyrábějí se i v různých barvách.

Pomoci „přežít horko“ však mohou i moderní materiály, například polštáře a přikrývky s parafínovými kapslemi, které zajišťují termoregulační vlastnosti.

Při jejich výrobě se totiž používá tkanina Eole Temp z česané bavlny, která nabízí patentovanou technologii parafínových mikrokapslí PCM (Phase Change Materials), které se do vláken dostávají pomocí speciální technologie při jejich spřádání.

„Během zahřívání absorbují kapsle nahromaděné teplo, když se naopak ochladí, uvolňují je,“ vysvětluje Ivana Šachová ze společnosti Silex. Uvnitř přikrývek je náplň z mikrovláken.

Také pro matrace platí, že ideálním materiálem jsou přírodní materiály, nejlépe vlhko a teplo odvádějí koňské žíně v kombinaci s bavlnou a vlnou. Není náhodou, že většina nejlepších výrobců postelí volí pro matrace právě tyto materiály.

Jak přežít horko (nejen) v ložnici

  • Ložnice by měla mít okna orientovaná na východ. Pokud to není možné, vyplatí se pořídit si předokenní žaluzie nebo rolety. To znamená ráno intenzivně vyvětrat, potom okna zavřít a zatáhnout vše, co je k dispozici, od předokenních žaluzií až po závěsy, nejlépe z materiálu označovaného jako black-out. Na rubové straně těchto závěsů je takzvaný zátěr neboli vrstva bránící pronikání světla a odrážející sluneční paprsky zpět.
  • Okenní skla mohou mít protisluneční fólie instalované z vnější strany.
  • Je nezbytné vyhnout se teplým barvám, proto se nedoporučuje třeba ani nábytek z „teplé“ borovice. Pocitově vytvářejí barvy rozdíl až 7 °C, proto se do ložnic už za našich babiček používaly převážně studené nebo neutrální barvy – modrá, bílá, studená šedá, světle zelená.
  • Vedle barev vzbuzuje pocit chladu také kov, kámen nebo sklo.
  • Pozor na vlhkost v místnosti. Jakmile stoupne, je pocit tepla mnohem intenzivnější a naopak. Když je v pokoji 24 stupňů a vlhkost 20 procent, bude vám až chladno, zatímco při devadesátiprocentní vlhkosti si začnete stěžovat na přehřátí. Doporučovaná vlhkost je kolem 40 až 50 procent.
  • Vedle povlečení ze lnu a damašku nabízí chladivý pocit i bavlněný satén nebo hedvábí, to ovšem patří k velmi luxusním materiálům.