Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hon na kilowatty v domácnosti se vyplatí

Elektroměr se v dnešní domácnosti nezastaví ani na chvíli. I když se celý byt ponoří do ticha a tmy, proud ze sítě si dál bere - kromě ledničky, kterou nelze pochopitelně vypnout - i spousta dalších spotřebičů. V pohotovostním režimu zůstává přinejmenším televize, video, hifivěž, radiobudík, záznamník, dobíjí se holicí strojek... To vše, ačkoliv se to nezdá, se na spotřebě projeví. Když se k tomu přidá ještě špatné těsnění u ledničky nebo mrazák stojící uprostřed přetopené kuchyně, vyskočí konečné číslo na ročním účtu o pěkných pár stovek.

Teprve s účtem v ruce se většina z nás začne vůbec zabývat spotřebou elektřiny - a začne zhasínat žárovky. Tam může šetření skutečně začít: výměnou klasických za úsporné kompaktní zářivky. Ty jsou sice dražší, ale mají pětkrát nižší spotřebu. Že se jejich koupě vyplatí, prokázal dvouletý test MF DNES (7. 4. 1999). Šetřit energií lze nejen nákupem nových úsporných spotřebičů, ale i rozumným nakládáním s těmi, které ještě slouží. Spotřebovávat rozumně znamená věnovat pozornost hlavně největším "žroutům" elektřiny. Přístroje, jež potřebují ke své práci jen malý příkon (například desetiwatový holicí strojek), nebo běží jen krátce (opékač topinek, který má sice 1000 wattů, ale zapíná se jen na pár minut denně), mají zanedbatelnou spotřebu. Jiné jsou naopak obzvlášť energeticky náročné. Kromě všech typů elektrického topení a ohřívačů vody, které jsou největšími polykači proudu vůbec, to jsou ledničky s mrazákem, varné desky, sušičky a myčky.

Při nákupu je třeba počítat

Rozdíl spotřeby mezi energeticky nejnáročnějším a nejúspornějším přístrojem může být až padesát procent, proto je třeba při nákupu volit velmi uvážlivě. Pravdou je ale také to, že úspornější přístroje jsou podstatně dražší než ty, které mají vyšší spotřebu. Pokud je pořizovací cena příliš vysoká, nemusí se investice vyplatit. Nezbývá nic jiného než před nákupem vzít kalkulačku a spočítat, zda se dražší přístroj s nižší spotřebou neprodraží i ve finále. Pomoci s orientací by brzy měly i u nás takzvané energetické štítky, které jsou v Evropské unii zavedeny povinně u výrobků bílé techniky. Zařazují spotřebiče podle energetické náročnosti do kategorií od A (nízká spotřeba) až po G (vysoká spotřeba).

Pozor na skrytou spotřebu elektřiny

Mnoho spotřebičů zůstává zbytečně zapnutých v síti, i když právě nefungují. I v takzvaném stand-by, tedy pohotovostním režimu spotřebovávají stále energii, protože jsou vybaveny hodinami (video, fax) nebo svítícím displejem (televizor, tiskárna). Stačí, aby v domácnosti byla po celý den zapnutá v síti televize s videem, věž, radiobudík, počítač a třeba fax se záznamníkem, a roční účet za elektřinu se zvýší průměrně o osm set korun.

Varná deska: jen když není plyn

Elektrická varná deska vypadá samozřejmě lépe než klasický plynový sporák, snadnější je i údržba. Také lékaři vidí elektrické varné desky raději než plyn. Na druhé straně, pokud jde o náklady, vaření na plynu je poměrně levné, alespoň prozatím. Kdo se rozhodne pořídit si elektrickou varnou desku, měl by vědět, že nejekonomičtější řešení představuje sklokeramická deska, která je ale drahá. Levnější klasické varné plotýnky jsou zase energeticky mnohem náročnější (až o 25 % ve srovnání se sklokeramickými).

Vyplatí se

* hrnce volit podle velikostí plotýnky (pro sklokeramické raději větší)
* pořídit nádobí s dokonale rovným dnem, nerovné hrnce mohou zvýšit spotřebu až o 50
* plotýnky vypínat o něco dřív, než se vaření ukončí, využije se tak tepelná setrvačnost, "chytré" desky vybavené senzory to umějí udělat už samy
* používat pokličky, bez nich je spotřeba výrazně vyšší

Světlo: zářivka svítí levněji

Klasická žárovka je levná, má ale vysoké nároky na provoz a vydrží maximálně tisíc hodin provozu, zatímco kompaktní zářivky osm až deset tisíc hodin. Zářivka má oproti klasické žárovce pětkrát nižší spotřebu.

Vyplatí se

* kompaktní zářivky používat všude, kde se svítí dlouhou dobu

Bojler: drahé koupání

Elektrický ohřev vody je vždy drahý. Pokud není možné zvolit jiné řešení, je třeba vybrat kapacitu bojleru v závislosti na počtu členů rodiny (50litrový pro jednoho člověka, 100litrový pro dva až tři, 150 litrový pro čtyři lidi). Když je bojler příliš malý, zásoba teplé vody se rychle vyčerpá, a pokud je naopak příliš velký, přijde mnoho energie nazmar. Je vhodné zvolit noční proud, v noci se voda ohřívá za nižší sazbu. V každém případě je dobré výběr vhodného modelu i volbu tarifu konzultovat v poradenských střediscích energetických závodů.

Vyplatí se

* termostat nastavit na teplotu mezi 55 a 60 stupni, vyšší teplota podporuje usazování vodního kamene, nižší napomáhá růstu bakterií
* do kuchyně, pokud je příliš daleko od bojleru, namontovat samostatný ohřívač
* při výběru nového bojleru věnovat pozornost spotřebě v pohotovostním režimu: například u 120litrového ohřívače by neměla přesáhnout

Mrazák: truhlice nebo skříň?

Truhlicové mrazničky zabírají dva- až třikrát více místa než skříňové. Je v nich ale možné mrazit objemnější potraviny. Ve skříňových jsou potraviny uloženy přehledná ji a je k nim lepší přístup. Skříňové donedávna spotřebovávaly zhruba o 20 % energie víc než truhlicové modely, ale příchod nové generace přístrojů tento rozdíl víceméně smazal.

Vyplatí se

* pokud je to možné, umístit mrazák do nevytápěné nebo alespoň chladnější místnosti
* občas zkontrolovat těsnění kolem dveří (do dveří vložil list papíru, pokud dveře dobře těsní, je při jeho vytahování cítit odpor, pokud ne, je třeba těsnění vyměnit); těsnicí gumu je dobré občas omýt vadou a saponátem
* uspořádal potraviny tak, aby je nebylo třeba dlouze hledat
* pravidelné přístroj odmrazovat: desetimilimetrová vrstva spotřebu zdvojnásobí

Pračka: s plným bubnem

Nejvíce elektřiny spotřebuje ohřev vody, naštěstí při kvalitě dnešních pracích prášků se pere při 95 stupních Celsia výrazně méně než dříve. U praček kombinovaných se sušičkou je celý cyklus (praní, ždímání, sušení) delší a spotřebuje více energie, než když se používá pračka a samostatná sušička.

Vyplatí se

* třídit prádlo a používat vhodný program
* využívat celou kapacitu pračky

Lednice: vše je ve hvězdách

U chladniček spotřeba stoupá s počtem hvězdiček, s velikostí a teplotou místnosti. Je tedy důležité vybrat si model, jehož kapacita a výkon odpovídají potřebám domácnosti. Pro srovnání: chladnička o objemu 234 litrů bez mrazicí zóny spotřebuje například při pokojové teplotě 20 °C za 24 hodin 0,48 kWh. Čtyřhvězdičková chladnička s mrazákem a objemem 200 litrů spotřebuje v pokoji, kde je o pět stupňů tepleji, asi 0,86 kWh, tedy téměř dvojnásobek. (Hodnoty u jednotlivých výrobců se mohou lišit, ale poměry ve spotřebě zůstávají většinou stejné.)

Vyplatí se

* chladničku pravidelně odmrazoval: dvoumilimetrová vrstva ledu na stěnách zvýší spotřebu o 10 %
* nastavit termostat na teplotu kolem +5 °C, při snížení na 3 °C se zvýší spotřeba o 15 %
* jídlo před uložením ochladit
* alespoň jednou do roka zbavit zadní část chladničky prachu
* nestavět chladničku blízko zdroje tepla nebo těsně ke stěně či do linky; kalem musí volně proudit vzduch

Myčka: nízká teplota stačí

Nové generace mycích prostředků na bázi enzymů jsou aktivní již při nižších teplotách, je tedy možné mýt při 55 stupních, pokud myčka takový program nabízí. Nádobí však nesmí být zaschlé. Proto je při výběru důležité zvážit, za jak dlouho rodina myčku naplní.

Vyplatí se

* myčku spouštět, až když je plná

Elektrické spotřebiče podle spotřeby energie

přístroj (příkon) doba používání roční
za týden spotřeba v kWh

rádio (10 W) 12,5 hodiny 22
tiskárna 42 minut 33
kávovar (800 W) 4,5 hodiny 37
žehlička(1500W) 1 hodina 39
fritéza (2000 W) 24 minut 42
vysavač (1200 W) 50 minut 53
video stand-by 61
gril (1500W) 1 hodina 78
pračka (3000 W) 3x týdně 110
fax-záznamník (34 W) stand-by 114
trouba (2000 W) 1 hodina 121
mikrovlnná trouba (1400 W) 1,5 hodiny 122
počítač (110 W) 16,5 hodiny 137
sušička (3000 W) 2x týdně 145
barevný televizor (95 W) 20 hodin 146
přídavné topení (2000 W) 7 hodin (8 měsíců) 224
chladnička (250W) stále 226
osvětlení.(180W) 4hodiny denně 250
myčka (3000 W) 4x týdně 344
mrazák (300 W) stále 400
varná deska (2000 W) 1,25 hodiny denně 438
komb. chladnička-mrazák (160 W) stále 550
kuchyňský bojler (2000 W) 20 litrů/den 694
elektrický bojler (2000 W) 95 litrů/den 2461

Poznámky: hodnoty příkonu pro jednotlivé typy spotřebičů jsou orientační 1 kWh =1000 W, elektrický holicí strojek s příkonem 10 W by musel fungovat 1000 hodin, aby dosáhl spotřeby 1000 Wh nebo 1 kWh.
Pramen: Test-Achats Magazine

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...