Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hon na kilowatty v domácnosti se vyplatí

aktualizováno 
Elektroměr se v dnešní domácnosti nezastaví ani na chvíli. I když se celý byt ponoří do ticha a tmy, proud ze sítě si dál bere - kromě ledničky, kterou nelze pochopitelně vypnout - i spousta dalších spotřebičů. V pohotovostním režimu zůstává přinejmenším televize, video, hifivěž, radiobudík, záznamník, dobíjí se holicí strojek... To vše, ačkoliv se to nezdá, se na spotřebě projeví. Když se k tomu přidá ještě špatné těsnění u ledničky nebo mrazák stojící uprostřed přetopené kuchyně, vyskočí konečné číslo na ročním účtu o pěkných pár stovek.

Teprve s účtem v ruce se většina z nás začne vůbec zabývat spotřebou elektřiny - a začne zhasínat žárovky. Tam může šetření skutečně začít: výměnou klasických za úsporné kompaktní zářivky. Ty jsou sice dražší, ale mají pětkrát nižší spotřebu. Že se jejich koupě vyplatí, prokázal dvouletý test MF DNES (7. 4. 1999). Šetřit energií lze nejen nákupem nových úsporných spotřebičů, ale i rozumným nakládáním s těmi, které ještě slouží. Spotřebovávat rozumně znamená věnovat pozornost hlavně největším "žroutům" elektřiny. Přístroje, jež potřebují ke své práci jen malý příkon (například desetiwatový holicí strojek), nebo běží jen krátce (opékač topinek, který má sice 1000 wattů, ale zapíná se jen na pár minut denně), mají zanedbatelnou spotřebu. Jiné jsou naopak obzvlášť energeticky náročné. Kromě všech typů elektrického topení a ohřívačů vody, které jsou největšími polykači proudu vůbec, to jsou ledničky s mrazákem, varné desky, sušičky a myčky.

Při nákupu je třeba počítat

Rozdíl spotřeby mezi energeticky nejnáročnějším a nejúspornějším přístrojem může být až padesát procent, proto je třeba při nákupu volit velmi uvážlivě. Pravdou je ale také to, že úspornější přístroje jsou podstatně dražší než ty, které mají vyšší spotřebu. Pokud je pořizovací cena příliš vysoká, nemusí se investice vyplatit. Nezbývá nic jiného než před nákupem vzít kalkulačku a spočítat, zda se dražší přístroj s nižší spotřebou neprodraží i ve finále. Pomoci s orientací by brzy měly i u nás takzvané energetické štítky, které jsou v Evropské unii zavedeny povinně u výrobků bílé techniky. Zařazují spotřebiče podle energetické náročnosti do kategorií od A (nízká spotřeba) až po G (vysoká spotřeba).

Pozor na skrytou spotřebu elektřiny

Mnoho spotřebičů zůstává zbytečně zapnutých v síti, i když právě nefungují. I v takzvaném stand-by, tedy pohotovostním režimu spotřebovávají stále energii, protože jsou vybaveny hodinami (video, fax) nebo svítícím displejem (televizor, tiskárna). Stačí, aby v domácnosti byla po celý den zapnutá v síti televize s videem, věž, radiobudík, počítač a třeba fax se záznamníkem, a roční účet za elektřinu se zvýší průměrně o osm set korun.

Varná deska: jen když není plyn

Elektrická varná deska vypadá samozřejmě lépe než klasický plynový sporák, snadnější je i údržba. Také lékaři vidí elektrické varné desky raději než plyn. Na druhé straně, pokud jde o náklady, vaření na plynu je poměrně levné, alespoň prozatím. Kdo se rozhodne pořídit si elektrickou varnou desku, měl by vědět, že nejekonomičtější řešení představuje sklokeramická deska, která je ale drahá. Levnější klasické varné plotýnky jsou zase energeticky mnohem náročnější (až o 25 % ve srovnání se sklokeramickými).

Vyplatí se

* hrnce volit podle velikostí plotýnky (pro sklokeramické raději větší)
* pořídit nádobí s dokonale rovným dnem, nerovné hrnce mohou zvýšit spotřebu až o 50
* plotýnky vypínat o něco dřív, než se vaření ukončí, využije se tak tepelná setrvačnost, "chytré" desky vybavené senzory to umějí udělat už samy
* používat pokličky, bez nich je spotřeba výrazně vyšší

Světlo: zářivka svítí levněji

Klasická žárovka je levná, má ale vysoké nároky na provoz a vydrží maximálně tisíc hodin provozu, zatímco kompaktní zářivky osm až deset tisíc hodin. Zářivka má oproti klasické žárovce pětkrát nižší spotřebu.

Vyplatí se

* kompaktní zářivky používat všude, kde se svítí dlouhou dobu

Bojler: drahé koupání

Elektrický ohřev vody je vždy drahý. Pokud není možné zvolit jiné řešení, je třeba vybrat kapacitu bojleru v závislosti na počtu členů rodiny (50litrový pro jednoho člověka, 100litrový pro dva až tři, 150 litrový pro čtyři lidi). Když je bojler příliš malý, zásoba teplé vody se rychle vyčerpá, a pokud je naopak příliš velký, přijde mnoho energie nazmar. Je vhodné zvolit noční proud, v noci se voda ohřívá za nižší sazbu. V každém případě je dobré výběr vhodného modelu i volbu tarifu konzultovat v poradenských střediscích energetických závodů.

Vyplatí se

* termostat nastavit na teplotu mezi 55 a 60 stupni, vyšší teplota podporuje usazování vodního kamene, nižší napomáhá růstu bakterií
* do kuchyně, pokud je příliš daleko od bojleru, namontovat samostatný ohřívač
* při výběru nového bojleru věnovat pozornost spotřebě v pohotovostním režimu: například u 120litrového ohřívače by neměla přesáhnout

Mrazák: truhlice nebo skříň?

Truhlicové mrazničky zabírají dva- až třikrát více místa než skříňové. Je v nich ale možné mrazit objemnější potraviny. Ve skříňových jsou potraviny uloženy přehledná ji a je k nim lepší přístup. Skříňové donedávna spotřebovávaly zhruba o 20 % energie víc než truhlicové modely, ale příchod nové generace přístrojů tento rozdíl víceméně smazal.

Vyplatí se

* pokud je to možné, umístit mrazák do nevytápěné nebo alespoň chladnější místnosti
* občas zkontrolovat těsnění kolem dveří (do dveří vložil list papíru, pokud dveře dobře těsní, je při jeho vytahování cítit odpor, pokud ne, je třeba těsnění vyměnit); těsnicí gumu je dobré občas omýt vadou a saponátem
* uspořádal potraviny tak, aby je nebylo třeba dlouze hledat
* pravidelné přístroj odmrazovat: desetimilimetrová vrstva spotřebu zdvojnásobí

Pračka: s plným bubnem

Nejvíce elektřiny spotřebuje ohřev vody, naštěstí při kvalitě dnešních pracích prášků se pere při 95 stupních Celsia výrazně méně než dříve. U praček kombinovaných se sušičkou je celý cyklus (praní, ždímání, sušení) delší a spotřebuje více energie, než když se používá pračka a samostatná sušička.

Vyplatí se

* třídit prádlo a používat vhodný program
* využívat celou kapacitu pračky

Lednice: vše je ve hvězdách

U chladniček spotřeba stoupá s počtem hvězdiček, s velikostí a teplotou místnosti. Je tedy důležité vybrat si model, jehož kapacita a výkon odpovídají potřebám domácnosti. Pro srovnání: chladnička o objemu 234 litrů bez mrazicí zóny spotřebuje například při pokojové teplotě 20 °C za 24 hodin 0,48 kWh. Čtyřhvězdičková chladnička s mrazákem a objemem 200 litrů spotřebuje v pokoji, kde je o pět stupňů tepleji, asi 0,86 kWh, tedy téměř dvojnásobek. (Hodnoty u jednotlivých výrobců se mohou lišit, ale poměry ve spotřebě zůstávají většinou stejné.)

Vyplatí se

* chladničku pravidelně odmrazoval: dvoumilimetrová vrstva ledu na stěnách zvýší spotřebu o 10 %
* nastavit termostat na teplotu kolem +5 °C, při snížení na 3 °C se zvýší spotřeba o 15 %
* jídlo před uložením ochladit
* alespoň jednou do roka zbavit zadní část chladničky prachu
* nestavět chladničku blízko zdroje tepla nebo těsně ke stěně či do linky; kalem musí volně proudit vzduch

Myčka: nízká teplota stačí

Nové generace mycích prostředků na bázi enzymů jsou aktivní již při nižších teplotách, je tedy možné mýt při 55 stupních, pokud myčka takový program nabízí. Nádobí však nesmí být zaschlé. Proto je při výběru důležité zvážit, za jak dlouho rodina myčku naplní.

Vyplatí se

* myčku spouštět, až když je plná

Elektrické spotřebiče podle spotřeby energie

přístroj (příkon) doba používání roční
za týden spotřeba v kWh

rádio (10 W) 12,5 hodiny 22
tiskárna 42 minut 33
kávovar (800 W) 4,5 hodiny 37
žehlička(1500W) 1 hodina 39
fritéza (2000 W) 24 minut 42
vysavač (1200 W) 50 minut 53
video stand-by 61
gril (1500W) 1 hodina 78
pračka (3000 W) 3x týdně 110
fax-záznamník (34 W) stand-by 114
trouba (2000 W) 1 hodina 121
mikrovlnná trouba (1400 W) 1,5 hodiny 122
počítač (110 W) 16,5 hodiny 137
sušička (3000 W) 2x týdně 145
barevný televizor (95 W) 20 hodin 146
přídavné topení (2000 W) 7 hodin (8 měsíců) 224
chladnička (250W) stále 226
osvětlení.(180W) 4hodiny denně 250
myčka (3000 W) 4x týdně 344
mrazák (300 W) stále 400
varná deska (2000 W) 1,25 hodiny denně 438
komb. chladnička-mrazák (160 W) stále 550
kuchyňský bojler (2000 W) 20 litrů/den 694
elektrický bojler (2000 W) 95 litrů/den 2461

Poznámky: hodnoty příkonu pro jednotlivé typy spotřebičů jsou orientační 1 kWh =1000 W, elektrický holicí strojek s příkonem 10 W by musel fungovat 1000 hodin, aby dosáhl spotřeby 1000 Wh nebo 1 kWh.
Pramen: Test-Achats Magazine

Autor:
Nejčtenější

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno...
Jako z jiného světa. Opuštěná UFO vesnice na Tchaj-wanu roky chátrá

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno přesunout na jiné místo. Jak se dostaly z Finska na Tchaj-wan, není úplně jasné....  celý článek

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Další z rubriky

Při zařizování v interiéru majitelé investovali především do sedacího nábytku....
Dominantu elegantního mezonetu v secesním domě představuje schodiště

Designérka Hana Šebková dostala zadání vytvořit projekt pro šarmantní pár, který uspokojí jejich vybraný vkus a nabídne logické řešení dispozice s glancem...  celý článek

Koncertní sál Disney Hall, který navrhl Frank Gehry.
Slavný architekt Frank Gehry svým domem sousedy pořádně naštval

Jméno Franka Gehryho si v České republice spojujeme s Tančícím domem v Praze, je jedním z jeho autorů společně s architektem Vlado Miluničem. Známých staveb...  celý článek

Portugalsko, Madeira, Funchal. Pozemek má rozlohu 825 metrů čtverečních, užitná...
Bydlení u moře. Kupte si apartmán či vilku v Evropě i USA

V Česku je na prodej velké množství zahraničních vil s výhledem na moře, ale i malých bytů nejen v Chorvatsku, Bulharsku a Španělsku, ale také na Floridě....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.