Bydlení u řeky - Vizualizace projektu Prague Marina. | foto: www.praguemarina.cz

Holešovický přístav ožije, budou tu luxusní byty

Tam, kde byl před více než sto lety vybudován nejvýznamnější pražský přístav, roste přímo u řeky nová nábřežní pražská čtvrť s poetickým názvem Prague Marina.

Projekt nového bydlení „u řeky“ je rozdělen na pět etap, a právě v těchto dnech se začíná stavět ta první, která by měla být dokončena v polovině roku 2008.

Projekt proměny Holešovic využívá zkušeností z různých světových velkoměst, která prošla podobnou proměnou - například zmiňme Londýn, Hamburk, Berlín nebo Baltimore.

Z oněch pěti etap, které v lokalitě vyrostou, budou rezidenční (neboli bytové) etapy tři, dvě pak budou komerční, zaměřené na stavbu nových kanceláří a obchodních prostor.

Celý projekt by podle marketingového manažera společnosti Lighthouse Group Jana Lovětínského měl být hotov do roku 2012.

„V pěti etapách budou v Holešovicích postaveny administrativní a obchodní komplexy, restaurace, kavárny, luxusní rezidenční domy a také jachetní přístav na břehu Vltavy. Chtěli bychom navíc celou koncepcí projektů přivést do této lokality návštěvníky, aby především ve dne ožila a proměnila se v pulsující pražskou čtvrť,“ řekl Lovětínský.

Projekt zahrnuje rovněž velké množství zelených ploch a sportovních areálů.

Jak vidí přístav britští a čeští architekti
Tři bytové domy první etapy stvořili britští a čeští architekti. Oba týmy museli podle slov developera respektovat pražskou nábřežní zástavbu, proto se u Vltavy budou střídat nižší části s vyššími, což objektům dodá plastický tvar.

Moderní stavby ale nevyrostou na úkor historie přístavu, architekti se totiž společně s developerem rozhodli, že původní historické budovy přístavu zůstanou zachovány a budou citlivě zakomponovány do moderní výstavby. Z budovy bývalé celnice z 19. století tak po rekonstrukci, která zachová historický ráz stavby, vznikne například luxusní restaurace a prodejna lodních potřeb, která bude dávnou minulost přístavní lokality stále připomínat.

Ale vraťme se ke zmiňovaným rezidenčním stavbám. Odvážněji řešené dva oranžovočervené domy, plné prosklených ploch, pocházejí z dílny české projekční kanceláře A. D. N. S. Konzervativnější béžová budova s akcentem vysoké věže připomínající maják pak z pera britské kanceláře Chapman Taylor.

„Chceme, aby výhody bydlení na samém břehu řeky okusili i obyvatelé Prahy, proto jsme oslovili architekty z Británie, kteří již mají s nábřežními projekty bohaté zkušenosti. Čeští architekti zase vnesli do projektu obrovskou originalitu a odvahu,“ uvedl ředitel projektů společnosti Lighthouse Group Martin Kubišta.

Bydlení u řeky

Výrazné barvy a spousta skla na dotek s vodou
Blíž k řece se začaly stavět dva bytové domy, které projektovali čeští architekti. Už svou barevností - červená s oranžovou - by měly prosvítit nábřežní čtvrť i ve dnech, kdy nebude právě svítit slunce. Vltavu budou mít obyvatelé bytů (byty jsou v domech navrženy od prvního nadzemního podlaží, v přízemí budou obchody a kanceláře, v suterénu pak dvě patra garáží) opravdu na dosah.

Když vyjdou na balkon, bude jim připadat, že do vody mohou téměř skočit - Vltava bude jen pár metrů od hrany balkonů. Celá fasáda domů bude navíc směrem k řece prosklená, a to nejen díky velkým panoramatickým oknům, ale i zábradlí balkonů budou ze skla. Střechy nižších částí domů poslouží jako zelené terasy pro obyvatele velkých bytů, a z nich, a stejně tak i z oken, bude unikátní výhled na celé město.

Byty (v domech budou zastoupeny byty od menších studií o rozloze 40 metrů čtverečních až po pětipokojové penthousy o rozloze téměř dvě stě metrů čtverečních s obrovskými terasami) budou nejen zařízené velmi luxusně, ale zaručí svým majitelům i naprosté soukromí. „Domy jsou vymyšleny tak, aby nikde nebylo z jednoho bytu vidět do druhého,“ řekl Martin Kubišta.

Cena bytů odpovídá rezidenčnímu provedení, ale není v Praze rozhodně z nejzávratnějších. Například 190metrový byt s velkou terasou stojí 18 milionů korun. Terasu nebo balkon mají téměř všechny byty, samozřejmostí jsou podle developera plovoucí dřevěné podlahy, podlahové konvektory, centrální satelit s rozvodem do všech bytů, datové rozvody, šatny a komory ve všech bytech, vybavené vzduchotechnikou, aby v nich mohla být umístěna pračka se sušičkou, každý, i menší byt bude mít dvě toalety. „Myslím, že jsme do interiérů bytů „dali“ vše, co by mohl budoucí majitel chtít a potřebovat ke spokojenému bydlení a životu,“ soudí Jan Lovětínský.

Byt si navíc bude moci dotvořit nový vlastník - podle individuálních potřeb se rozhodne pro určitý typ podlahy či vybavení koupelny.

Anglická elegance v decentní vzdálenosti
Z bytového domu, který stvořili britští architekti, bude sice na vodu také vidět, ale ne z takové blízkosti. Vzdálenost od řeky jako by odpovídala britské decentnosti. Byty v tomto domě budou podle developera o něco levnější, ale luxusní vybavení bude naprosto totožné.

Konzervativní vzhled béžové budovy s barevnými akcenty příjemně narušuje desetipodlažní věž, která tvoří její štít a na jejímž vrcholu bude stát velký byt - dům na domě - penthouse. A také zajímavě řešené terasy u penthousů v posledním patře nižší části domu, které dotvoří terasy se vzrostlými stromy.

Souběžně s první etapou se začne příští rok stavět i druhá bytová etapa, která bude stát přímo u řeky, třetí rezidenční etapa pak vyroste na poloostrově. Jachetní marina ale bude dokončena zároveň s etapou první, aby noví majitelé mohli využívat okamžitě výhod nábřežního bydlení.