Mladým manželům se nejvíce líbila hnědá varianta kuchyně.

Mladým manželům se nejvíce líbila hnědá varianta kuchyně. | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

Hnědá, zelená, nebo žlutá? Tři varianty panelákové kuchyně

  • 17
Když se řekne paneláková kuchyň, většina lidí se v představách vrátí o třicet let zpátky. Vybaví si malou místnost, v níž převládají nekvalitní materiály, nevkusné vzory a jejíž rozvržení absolutně neodpovídá praktickým potřebám. Mladá rodina z Brna si při pohledu na svou kuchyň v panelovém bytě 3+1 říkala něco podobného: "Je potřeba vyměnit původní podlahu a obklady. Bude také nutné opravit omítku a vymalovat. Stará kuchyňská linka by mohla být pro naše dvě malé děti nebezpečná. A vůbec - styl kuchyně absolutně nezapadá do našeho bytu!"

Je rozhodnuto, kuchyň čeká kompletní rekonstrukce. Na kuchyňskou linku si manželé vyčlenili 150 tisíc korun a s přestavbou by rádi začali už na přelomu června a července.

Nevalné zkušenosti s prací kuchyňských studií rodinu přesvědčily, že stojí za to obrátit se na odborníka. A tak se rozhodli oslovit bytovou návrhářku Kateřinu Mlejnkovou, která na internetovém serveru iDNES.cz zdarma radí čtenářům, jak vyřešit rekonstrukci nebo zařízení bytu.

 

Současný vzhled kuchyně.


Pracovní deska o pár čísel výš
Majitelé bytu si přáli, aby nová kuchyňská linka byla o něco vyšší než ta původní. Jsou totiž docela vysocí, a navíc mají malé děti a nechtějí, aby všude dosáhly, zejména na pečicí troubu. Všechny spotřebiče by si přáli mít vestavěné.

Do poměrně malého prostoru kuchyně se měl vejít i jídelní stůl se čtyřmi židlemi. "Vůbec si nejsme jistí materiálem na podlahu. Kvůli dětem bychom si představovali nějaký ne moc studený a musí jít dobře udržovat. Přemýšleli jsme o plovoucí podlaze,“ říká majitelka bytu Petra Krupičková.

Místo původních kachlíků by se manželům líbil dřevěný obklad. Ovšem nejsou si jistí, zda dřevo odolá vodě a nebude se za ním tvořit plíseň.

 
Půdorys kuchyně - první varianta.


Bytovou návrhářku Kateřinu Mlejnkovou však dřevo nepřesvědčilo a zvolila na stěnu nad pracovní deskou raději lamino či keramiku.

Připravila pro mladou rodinu tři návrhy, které se liší především barevně. S uspořádáním totiž příliš hýbat nešlo. "I když se bude rekonstruovat celá místnost, předpokládám, že vývody pro odsavač par, přívod plynu a vody se výrazně měnit nebudou,“ říká designérka.

Šířka kuchyně také neumožňovala variabilní umístění vestavěné chladničky, vysoké skříně s vestavěnou troubou a jídelního stolu pro čtyřčlennou rodinu.

"Spodní skříňky jsou výše, než je obvyklé, tedy 92 centimetrů nad zemí. Výš pak jsou i horní skříňky a odsavač par,“ doplňuje Kateřina Mlejnková.

První varianta kuchyňské linky

Hnědá se líbí nejvíc
Pro první variantu zvolila designérka hnědou barvu. Dvířka jsou světle béžová, krytá MDF fólií, korpusy skříněk mají povrch z lamina v tmavší hnědé.

Pracovní deska vypadá jako z tmavého dřeva, přestože je také laminovaná. "Stejný materiál a odstín jsem zvolila i na plovoucí podlahu a obklad. Světle hnědá na stěnách pak dotváří celkovou atmosféru,“ vysvětluje Kateřina Mlejnková.

Vedle dveří umístila vestavěnou chladničku a vysokou výsuvnou potravinovou skříň. "Naproti je kuchyňská linka - zčásti má hloubku 60 centimetrů, zčásti však jen 40 centimetrů, aby se dalo lépe procházet kolem stolu,“ vysvětluje návrhářka.

První varianta kuchyňské linky

"Zprava je vysoká skříň s vestavěnou troubou a mikrovlnnou troubou, navazuje dřezová skříňka, vestavěná myčka nádobí a zásuvková skříňka s varnou deskou.“

Rozdíl mezi různou hloubkou linky vyrovnává šikmá skříňka. Vedle klasické skříňky je ještě jedna potravinová skříň, protože ve stěně jsou průduchy pro ventilaci a bylo by škoda je nevyužít.

"Horní sestava skříněk je odlehčená, navrhla jsem pouze dvě stejné skleněné skříňky a větší odsavač par,“ dodává Mlejnková.

První varianta kuchyňské linky

Kvůli úspoře místa je dřez o něco menší než obvykle, stejně jako odkapávací plocha. "Takové uspořádání se nám líbí, poskytuje dostatek úložného prostoru, i když za cenu skříní až po strop, a zároveň nepůsobí přecpaně, ale spíše vzdušně,“ komentuje Petra Krupičková.

"Myslím si, že rekonstrukce podle tohoto návrhu by s malými změnami mohla proběhnout." Dodává však, že v žádném z návrhů se nepočítá s místem pro odpadní rouru, která vede od pravé stěny.

První varianta kuchyňské linky

Přírodní tóny: zelená a hnědá

Při navrhování druhé varianty se designérka snažila získat maximum úložného prostoru. "Hned vedle dveří je opět vestavěná chladnička a vedle ní je vestavěná pečicí trouba a mikrovlnná trouba. Tím zbylo méně místa na jídelní stůl, který je proto o něco menší a pro odlehčení v kombinaci skla a kovu,“ doplňuje Kateřina Mlejnková.

Sestava skříněk na druhé straně místnosti signalizuje, že záměr se vydařil. Úložného prostoru je v kuchyňské lince opravdu hodně. Horní skříňky zaplňují téměř celou stěnu, odlehčují je prosklená dvířka, komínová digestoř a světelná skleněná police.

Druhá varianta kuchyňské linky

Spodní část linky začíná zprava větším dřezem, vedle něj je myčka, varná deska a klasická zásuvková skříňka. Ve stejném místě jako v první variantě je šikmá skříňka na vyrovnání hloubky. Zcela vlevo je obrovská potravinová skříň.

Linka je laminovaná v dezénu světlého dřeva. To doplňuje světle zelený obklad. "Na podlahu jsem volila PVC materiál 2TEC2 v dezénu Ash. Je plastický a vypadá trochu jako proutěný. Dlouho vydrží a můžete ho snadno vysávat i omývat vodou,“ popisuje Kateřina Mlejnková. "Stěny jsem nechala bílé. Celkový dojem osvěží a podtrhnou výrazné barevné židle."

Druhá varianta kuchyňské linky

Žlutohnědá - modernější vzhled

Třetí varianta je jen trochu odlišná od dvou předchozích. "Zkusila jsem přesunout varnou desku na jiné místo, a to hned zkraje ke stěně. Sestavu vedle dveří jsem dimenzovala pro chladničku s malým vnitřním mrazákem,“ vysvětluje Mlejnková.

Viditelný rozdíl je ovšem v barevném ladění. Korpus a polovina dvířek je tmavě hnědá, zbývající polovina má barvu tmavší vanilky. K odstínům se přidává ještě jeden - tmavě šedý na dlažbě na podlaze.

Třetí varianta kuchyňské linky

Hnědá ladí s obývákem

Majitelé bytu se ještě definitivně nerozhodli, podle které z variant si nechají kuchyň přestavět. Favoritem je jednoznačně návrh první - v hnědých odstínech. Ladí jim totiž se zbývajícím zařízením bytu.

"Snažíme se byt postupně přetvořit do moderního stylu. V obývacím pokoji převládá kombinace tmavě hnědé a světlých barev, dětský pokoj a předsíň s chodbou jsou také ve světlejších tónech,“ popisuje Petra Krupičková.

"Chystáme se časem zrekonstruovat bytové jádro, budeme zařizovat dětský pokoj. Také budeme měnit vnitřní dveře v celém bytě,“ plánuje budoucnost mladá žena.

Na kolik přijde kuchyňská linka
Kuchyňská linka (bez montáže a dopravy) z lamina s dvířky z MDF fólie, pracovní deska z materiálu postforming, výška spodních skříněk 92 cm
od 70 000 Kč
Spotřebiče asi 60 000 Kč
Celkem od 130 000 Kč

Příští týden, 23. května, vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala interiérová návrhářka
Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů.
Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 - Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografie původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde