Správný postup. Vzniklé mezery v kročejové izolaci jsou vyplněny pískem. Špatně...

Správný postup. Vzniklé mezery v kročejové izolaci jsou vyplněny pískem. Špatně je pouze přeložené potrubí v ohybu, které se musí opravit. Nakonec se vše překryje fólií a zalije podlahovinou (anhydritem či betonem). | foto: Bytecheck

Koupil byt v novostavbě, teď má peklo. Žije v nesnesitelném hluku

  • 251
Jiří si koupil byt ve větším developerském projektu v Praze a teď žasne, co všechno při koupi nedomyslel. Největším problémem je špatně vyřešená akustika. Normy byly splněné a přesto se v bytě cítí strašně a stěžuje si na nesnesitelný hluk z okolních bytů.

"Nastěhoval jsem se a všechno bylo OK, nebo jsem to spíš nechtěl slyšet. Když se vše usadilo, začal jsem mít pocit, že mi hluk začíná vadit čím dál víc," říká Jiří o problémech s hlukem. "Pravidelný tanec v bytě nade mnou, zřetelné kroky budící ze spaní a hlavně navážení zboží do prodejny hned za zdí. To byl můj každodenní boj." 

K bytu totiž přiléhá prodejna potravin, do které se vozí brzy ráno zboží. Těžké vozíky při průjezdech prodejnou vydávají hned dva druhy zvuků. První se nese podlahami, druhý pak vzduchem. Poslední kapkou byla zvýšená frekvence zásobování.

Byt s nesnesitelným hlukem

Špatně zvolený mirelon pod těžkou plovoucí podlahou. Kolem zdí nejsou dilatační
Jeden z nejčastějších problémů akustického zdiva jsou chyby pri zdění. Na...
Z přední strany vypadá, jako by byla spára promaltována, ale při pohledu z...
Při provedení sondy byla zjištěna naprosto nedostatečná kročejová izolace....

Jiří se obrátil na inspektora nemovitostí z firmy Bytecheck a při té příležitosti si vzpomněl, že byt kupoval jako tzv. atelier. Developer tuto "vlastnost" nezakrýval. Ateliér je jednotka, která nevyhovuje v jednom nebo více požadavků technických norem a vyhlášek.

Jiří si myslel, že je to jen špatný přístup denního světla. To byl ale zásadní omyl. Kromě nedostatku přirozeného osvětlení se bytu týkaly i nevyhovující parametry akustiky, minimální velikosti místností, řešení dispozice a problémy s trvalým bydlištěm. Nejhorší bylo, že tyto nebytové jednotky byly všude kolem jeho bytu. Zprava prodejna, vedle a nad ním ateliéry a pod ním sklepy. Mezi těmito jednotkami nejsou navzájem splněný parametry akustiky, které jsou vhodné pro trvalé bydlení.

Ve stavební akustice, která se zabývá návrhem a posuzováním konstrukcí z pohledu přenosu zvuku, platí dvě klíčové vlastnosti:

  • vzduchová neprůzvučnost konstrukce, která vyjadřuje schopnost stavebního prvku omezit přenos zvuku přenášeného vzduchem přes tento prvek z místnosti zdroje do místnosti příjmu. Kupříkladu stěna mezi byty či pokoji. Pro mezibytové stěny je to R’w = 53 dB
  • kročejová neprůzvučnost konstrukce, která vyjadřuje schopnost stavebních prvků omezit přenos kročejového zvuku mezi místnostmi. Tedy zvuku, který vzniká přímo v pochozích stavebních konstrukcích chůzí či strukturálním hlukem (pády, rázy). Hodnota čím menší, tím lepší vlastnosti konstrukce má. Pro stropy / podlahy mezi byty je to L’n,w = 55 dB

Typickými příklady vadného technického řešení jsou například špatně oddilatovaná schodišťová ramena, špatně oddilatované podlahy od stěn, zásuvky či vypínače v mezibytové příčce, které jsou umístěny naproti sobě, dále pak oslabení stěn a podlah potrubími, špatná napojení mezibytových příček na betonové sloupy a stěny a tak dále.

"Faktorů je skutečně hodně, ale jedno mají společné. Špatně se odhalují a tím pádem i opravují. Jsou to náklady i ve stovkách tisíc korun," říká inspektor Mosio z firmy Bytecheck. "I takové kotvení zábradlí do schodiště může vypadat jako banalita, ale jeho nové správné uložení stojí SVJ desítky tisíc," doplňuje.

Chybějící dilatace kolem stěny v bytě.

Nedostatečně široká dilatace podlahy od zdiva. Při rozpínání podlahy v létě by měla být dodržena minimální tloušťka dilatace 5 či 10 mm.

Co dělat při koupi bytu

Pokud svůj byt teprve kupujete, dbejte na prověření zásad akustiky. Ve většině případů je to ale náročné, protože se musí zpřístupnit vždy i byt za měřenou stěnou nebo podlahou na minimálně 45 minut. Nechte proto inspektora zjistit klíčové parametry stavby.

"Pokud je developer solidní, ochotně informace poskytne, pokud ne, ihned větříme problém," říká inspektor. Dejte pozor, aby měření akustiky platilo pro aktuální byt.

Na co se ptát developera:

  • Jak jsou napojena mezibytová zdiva na betonové sloupy?
  • Jak jsou oddilatovány podlahy a dlažby od stěn?
  • Jak jsou akusticky ošetřeny instalace v podlahách?

Opatrní buďte zejména ve starších novostavbách. Nechte si poradit inspektorem, jaké formulace vymínit do kupní smlouvy, abyste byli chráněni. Vyplatí se také zazvonit na pár obyvatel, pokud novostavba nějaké má a zjistit, jestli s akustikou nemají v domě problém. Měření jsou často nevyhnutelná zejména při reklamacích nemovitostí.

V Česku není pravidlem, že vyšší standard bytů automaticky znamená i vyšší standard akustických vlastností. Hluk a přenos zvuku jsou specifickým problémem, který může vzniknout na každé stavbě. Jen málo investorů dovolí akustické parametry do projektu stanovit tak, aby byly komfortnější, než požadavky norem.

A co pan Jiří? Ten svůj ateliér prodá někomu, kdo v něm nebude chtít trvale bydlet. Je poctivé, že nové zájemce na problémové vlastnosti ateliéru upozorní. Nový majitel pak může investovat do přídavných akustických stěn a podhledů, které ale vyjdou na desítky tisíc korun a zmenší plochu ateliéru. 

Co na byt a ateliér říkají normy

"Je nutné upozornit, že pojem 'ateliér' současná legislativa, která se týká hluku, nezná," říká odborník na akustiku Ondřej Smrž ze společnosti Greif-Akustika. Je tedy vždy nutné předem přesně specifikovat, jak se bude prostor využívat, zda na bydlení nebo kancelář.

Norma ČSN 73 0532 požaduje pro dělicí konstrukce, které oddělují dva byty tzv. váženou stavební neprůzvučnost stěny nebo stropu R’w = 53 dB (vzduchovou neprůzvučnost) a tzv. váženou normovanou hladinu kročejového zvuku L’n,w = 55 dB (kročejovou neprůzvučnost).

Pokud však vedle sebe nesousedí dva byty, ale byt s ateliérem, pro dělicí konstrukce pak v tomto případě platí přísnější požadavek R’w = 57 dB (vzduchová neprůzvučnost) a L’n,w = 53 dB (kročejová neprůzvučnost).

"V případě, že však vedle sebe sousedí dva ateliéry, lze je v podstatě oddělit i dělicími konstrukcemi s nižšími požadavky na akustiku, tedy na oddělení kanceláří R’w = 37 dB (vzduchová neprůzvučnost stěny), R’w = 47 dB (vzduchová neprůzvučnost stropu) a L’n,w = 63 dB (kročejovou neprůzvučnost)," dodává Smrž.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést či okrást při realitních transakcích?

Jednejte zodpovědně a jako profík. Pošlete svůj dotaz do seriálu Reality pod lupou a pomůžeme vám nespálit se.

  • Popište nám vaše problémy či obavy
  • Navrhneme rozumné řešení a sepíšeme obecné postupy
  • Zkontrolujeme realizaci
  • Stanovíme zásady prevence pro ostatní čtenáře
Reality iDNES.cz - realitní portál, Bytecheck - inspekce nemovitostí

Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí před jejich koupí nebo převzetím od developera, chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát, a také jak důležitá je prevence.

 HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete ZDE

Chcete využít prověření nemovitosti při koupi bydlení? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář.