Rušení nočního klidu neustále řeší policie, píše Jitka. Ilustrační snímek

Rušení nočního klidu neustále řeší policie, píše Jitka. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do bytu ve sklepě se nastěhovalo šest lidí. Z života máme peklo

  • 168
Řev, zápach a bujaré večírky obyvatel sklepního bytu jsou na denním pořádku. Domluvy, prosby a výzvy k nápravě nikam nevedou. Sepsali jsme domovní řád a stanovili pokuty. Nájemníci jej ignorují a majitel ignoruje nás. Má smysl se obracet na soud? ptá se Jitka v dalším příspěvku seriálu Sousedské války.

Žijeme v třípodlažním domě s čtyřmi bytovými jednotkami. Na každém podlaží je byt a jeden s dispozicí 1+1 je ve sklepě. Majitel si byt pořídil na pronájem. Před dvěma lety do něj nastěhoval početnou rodinu.

Nutno dodat, že z hlediska bytových norem by byt dnes již jako byt asi neobstál, z hlediska vlhkého zdiva, oslunění, výměny vzduchu apod. Nicméně zkolaudovaný tak byl a co na tom, že posledních 30 let byl používán výhradně jako sklep. Byt má 40 m2 a bydlí v něm oficiálně šest osob + návštěvy.

Rušení nočního klidu a vyhrožování fyzickým ublížením nám i našim dětem jsme samozřejmě řešili voláním policie, ale s ostatními věcmi, jako je větrání do společných prostor domu, neustálý řev, volně pobíhající děti, které ničí zařízení domu, kolem domu poházené věci a podobně, s tím jsme si nevěděli rady, a tak jsme na radu právníka sepsali domovní řád, majitel se jeho projednávání nezúčastnil ani ho nepodepsal, ačkoliv byl o všem řádně spraven. Domovní řád byl schválen nadpoloviční většinou.

Jenže nájemníci jej ignorují a pan majitel ignoruje správce domu, který ho neustále vyzývá k nápravě, jako majitel je plně zodpovědný za své podnájemníky, které vyplývají s porušování domovního řádu.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Ještě pro úplnost dodávám, že náš dům nemá žádnou právní formu, jako je sdružení vlastníků, protože s tím souhlasili pouze dva majitelé ze čtyř a založení SVJ je povinné ze zákona až od pěti bytů v domě. Takže máme pouze správce domu, kterého jsme si zvolili.

Majitel bytu zřejmě nabyl dojmu, že domovní řád a smluvní pokuty se ho netýkají, když ho nepodepsal.

Je to opravdu o nervy, přijít do domu, do bytu, který jsme roky spláceli, opravovali, dům zvelebovali, a tam všude otevřené dveře a řev. Z nás se už s manželem pomalu stávají stíny, protože snášet to všechno přes dva roky je psychicky neúnosné. To si opravdu musím hledat nový domov?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Vlastimil Louček, advokát realitní kanceláře RE/MAX 4You

Je výlučně na rozhodnutí vlastníka bytové jednotky, zda a komu bytovou jednotku pronajme. Stejně tak je výlučně na rozhodnutí vlastníka bytové jednotky, zda s nájemcem ukončí nájemní vztah, ať už dohodou, čí výpovědí (ze zákonem stanovených důvodů). Pokud vlastník bytové jednotky nebude chtít ukončit nájemní vztah s nájemcem, nelze jej k tomu žádným způsobem donutit.

Přestože někteří vlastníci bytových jednotek v domě schválili jakýsi „domovní řád“, v žádném případě nelze vymáhat sankce (smluvní pokuty) uvedené v domovním řádu po osobě, která se schválením domovního řádu nevyslovila souhlas. Smluvní pokutu je možné ujednat pouze dvoustranným (či vícestranným) právním jednáním, nikoli jednostranně, a není proto možné uložit smluvní pokutu osobě, která není účastníkem právního jednání.

Osoba, která poškozuje zařízení domu, je odpovědná za škodu, kterou svým jednáním způsobí, a je povinna tuto škodu nahradit (v popsaném případě tedy nikoli vlastník bytové jednotky, který škodu nezpůsobil, ale nájemci, kteří škodu způsobili). Pokud nedojde k dohodě mezi poškozeným a škůdcem, je nutno náhradu škody vymáhat soudně, přičemž je třeba předložit soudu důkazy o tom, že škoda vznikla, v jaké výši a kdo ji způsobil.

Pokud dochází k rušení nočního klidu atp., je třeba obrátit se na Policii České republiky nebo městskou policii. Pokud dochází k porušování předpisů o sociálně-právní ochraně dětí, je třeba se obrátit na orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Jan Fleischner, realitní makléř společnosti RE/MAX Search

Nabízejí se dvě možnosti řešení. Prvním je obrátit se na policii s tím, že dochází k trvalému porušování domovního řádu (je však otázkou, zda došlo k platnému schválení tohoto řádu, bylo by nutné hlubší posouzení). Na policii se nicméně lze obrátit v případě rušení nočního klidu apod. Za druhé vzniká majiteli pohledávka dlužné částky. Nehradí pokuty, které mu ukládá domovní řád (opět v případě, že je vůbec platný).

Věc je na hlubší posouzení dané problematiky s přihlédnutím k povaze a okolnostem daného případu. Doporučuji přizvat k celé věci partnera, v tomto případě vám jako mediátor a koordinátor může pomoci realitní makléř, který má za sebou kvalitní právní servis a zkušenosti s řešením podobných situací.

Jaké máte sousedy?

celkem hlasů: 3647

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 neděle 13. září 2015. Anketa je uzavřena.

Vůbec nevím, že sousedy mám
Vůbec nevím, že sousedy mám 2229
Jsou ticho, ale strašně dupou
Jsou ticho, ale strašně dupou 802
Dělají občasné večírky, ale dá se to vydržet
Dělají občasné večírky, ale dá se to vydržet 394
Extrémně hlučné, často voláme policii
Extrémně hlučné, často voláme policii 222

Sousedské války