Moderní plazmové televize zavěšené na zdi nevyžadují nákup televizního stolku

Moderní plazmové televize zavěšené na zdi nevyžadují nákup televizního stolku | foto: archiv Dům a zahrada

Hit současnosti - bydlení bez nábytku

  • 48
Podle módních časopisů, reklamních letáků dodavatelů interiérového nábytku a aktuálních trendů by se dalo usuzovat, že ano. Že je úplně jednoduché a vlastně samozřejmé prožít život s lehkostí a grácií v obrovském poloprázdném bytě vybaveném jen několika nejnutnějšími elegantními solitéry.

V běžném životě se však s touto otázkou musíme vypořádat poctivěji a především realističtěji.

Asi se shodneme na tom, že všechny obytné místnosti vypadají lépe, pokud nejsou nábytkem příliš zaplněné. Rozšířeným nešvarem postupného zařizování bývá nenápadné, plíživé, o to však záludnější obestavování všech stěn místností nábytkem. Ten pak místnost opticky zmenšuje a nepřiměřeně zahlcuje, interiér často působí nesourodě až chaoticky.

Bydlení bez nábytku

Naopak minimum nábytku může přiměřeně velkým místnostem pouze prospět. Prázdná podlaha prostor účinně zvětšuje, prázdné zdi dávají vyniknout povrchům, barvám i tvarům několika pečlivě vybraných solitérů.

Prázdné plochy vytvářejí přirozený a velmi potřebný kontrast ostatnímu zařízení a vnášejí tak do prostoru patřičné napětí. Ve vztahu zaplněného a volného prostoru by měla panovat harmonie a soulad.

Pokud z jakéhokoliv důvodu potřebujeme v některé místnosti umístit větší množství nábytku a bojíme se, abychom ji příliš nezaplnili, může nám pomoci vhodná volba materiálu a především barevnosti. Lehce, subtilně a nenápadně působí solitéry ze světlého březového, javorového nebo jasanového dřeva. Prostor doslova otevře a projasní bíle lakovaný nábytek, povrchová úprava do vysokého lesku dodá interiéru eleganci a prostoru hloubku.

Bez nábytku = bez věcí
Jedna z nepříliš oblíbených cest, jak omezit celkové množství nábytku, potažmo úložných prostor, vede k uvědomělé skromnosti a uvážlivým nákupům. Recept na to, jak dům nezahltit množstvím věcí, není nijak složitý: bohatě postačí nenakupovat zbytečnosti.

Konkrétní opatření spočívají především v radikálním omezení nákupů veškerých nových věcí do domácnosti a současně zpřísněním kritérií, které na ně klademe.

Potřebujeme opravdu nový spotřebič do kuchyně, i když ten starý ještě funguje? Kromě toho, že je ten nový hezčí, bude také praktičtější, nebo alespoň energeticky úspornější? Mnoho lidí má domácnost doslova zavalenou věcmi, které nepoužívají a uchovávají je dlouhá léta z různých - veskrze špatných - důvodů.

Nejrozšířenější obhajoba zbytečností má kořeny ještě v předrevolučních časech, kdy se vše pečlivě uschovávalo, případně opakovaně svépomocně, leč velmi precizně recyklovalo pod heslem "jednou se to třeba bude hodit". Tento syndrom v mnohých rodinách přežil až do současnosti, kdy naopak nemusíme domácnost zásobovat na delší časové období téměř ničím. Cokoliv nám dojde, kdykoliv snadno dokoupíme, a tak skříně plné mýdel, zubních past a toaletních papírů pomalu ztrácejí svůj kdysi dobře odůvodněný smysl.

Obývací stěna je pasé
Doby, kdy se obývací pokoj s objemem úložných prostor v monumentální nábytkové stěně držel na čele žebříčku skladovacích místností, jsou naštěstí již několik let minulostí. V mnoha bytech i domech však přeplněné sektorové nábytkové sestavy přežívají dodnes.

Bydlení bez nábytku

Kromě knih, skla, porcelánu a suvenýrů z dovolené tady nachází útočiště celá řada běžně používaných věcí: rodinné doklady, ložní prádlo, textilie, nádobí. Dnešní trendy přinášejí do obytných místností svěží vánek volného prostoru, ve kterém vyniká pouze minimální množství nábytku.

V obytném prostoru zpravidla nacházejí své místo pouze předměty a technologie spojené s trávením volného času a relaxací: plazmová televize, domácí kino, hi-fi souprava, nosiče médií, knihy a časopisy.

Nejvíce prostoru zabírají knihy, jejichž počet se v každé domácnosti liší. Obvyklé množství knih lze umístit do knihovny, která obytný prostor příjemně zútulní a dodá mu oduševnělou poklidnou atmosféru. Rodiny, ve kterých se četba stala vášní, zpravidla knihám vyhrazují samostatnou nebo alespoň částečně stavebně oddělenou místnost, vybavenou intimním čtecím koutkem s lenoškou, pohodlným křeslem, malým odkladním stolkem a výkonnou lampou.

Milosrdná dvířka
Zatímco generace našich prarodičů se musela obejít bez lednice, pro další generaci již byla samozřejmostí včetně malého mrazáku. Pro milovníky vína jsou k dispozici malé i rozměrnější domácí vinotéky. Dříve volně stojící plynový sporák nahradila samostatná varná deska, která se zcela osvobodila od závislosti na pečicí troubě umísťované zpravidla do výšky očí v kombinaci s mikrovlnnou troubou.

Bydlení bez nábytku

Lednice, myčka, pračka i sušička v kuchyňské sestavě vypadají vždy lépe, jsou-li vestavěné. Myčka ve větší rodině dramaticky zvyšuje množství nádobí, které zpravidla zahrnuje dvě kompletní jídelní sady. Spolu se sílícími ekologickými trendy vyzývajícími ke třídění domácího odpadu narůstají prostorové nároky na instalaci několika odpadkových košů.

Prostorově elegantní řešení, které šetří množství úložného nábytku v kuchyni, nabízí samostatná, dobře větraná a snadno přístupná spíž. Pokud na kuchyni spíž nenavazuje, nahradí ji alespoň částečně spížní skříň. Její hmotu nejlépe opticky potlačíme sdružením do mohutnější a vyšší sestavy s lednicí a sestavou pečicích trub vestavěných do výklenku.

Kromě velkých spotřebičů je současná kuchyně doslova zaplněna nejrůznějšími úzce specializovanými drobnými spotřebiči. Pokud jimi nechceme mít přeplněnou pracovní desku, musíme se obejít bez nich, případně je ukrýt za dvířka či roletky speciálních skříněk a polic.

Oblečení do šatny
Obvyklé vybavení ložnice zahrnuje kromě manželského dvojlůžka noční stolky, komody a šatní skříně. Noční stolky se v souladu s posledními trendy proměnily v elegantní a subtilní zásuvkové konzole, organicky vyrůstající z velkoryse koncipovaného horizontálního čela postele. Dříve tři samostatné kusy nábytku tak v moderním pojetí srůstají v jeden. Komody a především šatní skříně se z ložnic postupně přesouvají do samostatných šaten. Společná šatna manželů připojená k rodičovské ložnici je v současnosti standardem, rozlehlejší šatny bývají rozděleny na dámskou a pánskou část. Ve větších domech doplňuje alespoň malá šatna každou ložnici.

Bydlení bez nábytku

Uvolněné místo po úložném nábytku zůstává zpravidla prázdné a místnost opticky provzdušní. Jednu z bočních stěn místnosti jemně dekoruje zaclonění oken nebo dveří na terasu, ostatní stěny můžou zdobit grafiky nebo obrazy (nejlépe sdružené na jednu stěnu do zajímavé kompozice). Prostor nad manželským lůžkem zajímavě oživí gobelín a protější stěnu decentní obrazovka plazmové televize.

V ložnici staršího domku, kde na samostatnou šatnu nezbývá místo, je optimálním řešením ukládání šatstva skříň vestavěná do výklenku nebo přes celou stěnu, od podlahy až po strop. Množství materiálů a dezénů, které dodavatelé skříní na míru nabízejí pro čelní plochy dveří, je velmi široké a umožňuje citlivě navázat na styl celé místnosti.

Koupelna
V koupelně se zcela bez nábytku obejdou jen ti, kteří vystačí se zubní pastou, kartáčkem, mýdlem a šampónem, které lze umístit v blízkosti zdrojů vody do speciálních doplňků ucelených koupelnových programů.

Ve většině domácností se však každodenně používají další kosmetické a hygienické přípravky. V koupelně je praktické skladovat také osušky, ručníky, žínky a minimální zásobu mýdel, zubní pasty a toaletního papíru. Proto zde oceníme množství stavebních výklenků, které při instalaci polic ze skla, laminovaných desek nebo odolnějších dřev výborně suplují roli nábytku. Například nad soklem se zavěšeným klozetem i bidetem vzniká nika, která si o vestavění polic nebo uzavřené skříňky přímo říká.

Kdo nemá úložné prostory stavebně vyřešené chytrým tvarováním obvodových konstrukcí a nestojí o nábytek v koupelně, může využít trik se zrcadlem. Poměrně mělkou koupelnovou skříňku na šířku celé jedné stěny doplníme výhradně zrcadlovými dvířky. Na první pohled působí jako velkorysé zrcadlo a místnosti neubírá na vzdušnosti, naopak do ní četnými odlesky vnáší světlo a další dimenzi.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 09/2007.