Hasicí přístroj bude povinně v každém novém domě či bytě

Hasicí přístroj bude povinně v každém novém domě či bytě | foto: Profimedia.cz

Hasicí přístroj bude povinně v každém novém domě

  • 5
Od 1. července bude povinně v každém novém nebo rekonstruovaném domě hasicí přístroj a požární hlásič. Podobný přístroj bude nutný i v každé garáži. Podmínky se zpřísní i pro bytové domy a další objekty.
Hasiči v Česku denně vyjíždějí k sedmi požárům v domácnostech, při kterých se zraní nejméně jeden člověk, a jednou za pět dní kvůli ohni někdo přijde o život. Plameny v domácnostech ročně způsobí statisícové škody.

To by se mělo změnit. A radovat se mohou i prodejci protipožární techniky, jako jsou hasicí přístroje a hlásiče požárů. Přibude jim totiž spousta nových zákazníků.

Majitelé domů naopak radost mít nebudou. V novém rodinném domě, garáži i v bytových domech, tam všude bude nutné mít hasicí přístroje. Nařizuje to vyhláška ministerstva vnitra, která platí od 1. července.

A nejen to. Nově budou muset být v každém novém či rekonstruovaném bytě a domě požární hlásiče, do garáží si budou muset majitelé aut s plynovým pohonem pořizovat detektor úniku plynu. V hromadných garážích už nesmějí parkovat vůbec, bez ohledu na odvětrání.

Autoři předpisu nové povinnosti vysvětlují jako výhodu. "Díky vyhlášce bude možné zajistit větší bezpečnost, protože čím dříve se dozvíme o vzniku požáru, tím spíše můžeme zachránit životy, zdraví i majetek,“ říká Miloš Svoboda, náměstek generálního ředitele hasičského záchranného sboru.

Koho se vyhláška týká a koho ne
Těch, kdo už mají byty a domy zkolaudovány a bydlí v nich, se nová povinnost netýká. Vztahuje se například na domy a garáže, které ještě nestojí a budoucí majitel vyplňuje první formuláře stavebního úřadu. Tedy takové, které teprve čeká schvalování a budou potřebovat vyjádření orgánu požárního dozoru.

Pravidla se mění také pro budovy, které projdou rozsáhlejšími stavebními úpravami, na které rovněž potřebujete stavební povolení.

Například, když budete přestavovat dosud nevyužité podkroví k bydlení, výrazně upravovat fasádu, měnit způsob vytápění nebo budovat přístavbu, která zvětší zastavěnou plochu domu na více než 150 metrů čtverečních - ve všech takových případech si budete do domu muset koupit požární hlásič.

Pokud jste však už se stavbou či opravou začali a vaše povolení  je starší než s datem 1. července, vyhláška se vás netýká. "Upravovat podmínky pro již jednou schválené stavby by bylo právně problematické, nic takového nechystáme,“ uklidňuje Petr Kopáček, mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru. Hasicí přístroje a hlásiče nebudou potřebovat ani majitelé starších bytů.

Jaká hrozí pokuta
Podmínky vyhlášky bude nutné splnit u kolaudace nebo případné kontroly při ohlášení stavby. Později vás nikdo nebude kontrolovat.

"Hasiči mohou kontrolovat jen podnikající osoby. Ale vyšetřujeme také příčiny vzniku požáru, a v tom případě kontrolujeme i domácnosti,“ říká Miloš Svoboda.

Kdyby vám shořel dům a hasiči zjistili, že na tom mělo podíl i zanedbání povinností daných ve vyhlášce, mohou vám naúčtovat až 25 tisíc korun pokuty. Ale opět, týká se to pouze nově budovaných či opravovaných staveb.

Jaké přístroje potřebujete
Vyhláška nařizuje konkrétní typy přístrojů, které jsou minimálně nutné. Do rodinného domu je potřeba aspoň jeden přístroj s hasicí schopností 34 A. Písmeno A znamená požáry pevných látek a čím je číslo vyšší, tím je zařízení lepší.

"Dnes už není tak důležité, jestli je přístroj vodní, pěnový nebo práškový. Důležité je, na co ho lze použít, a to je na něm vyznačeno piktogramy,“ říká Vasil Silvestr Pekar, ředitel Technického ústavu požární ochrany.

Nejjednodušší a nejlevnější je pořídit si jeden přístroj s hasicí schopností 34 A. "Těchto přístrojů je zatím dostatek. Větší zájem se dá očekávat za delší dobu, až se nyní povolované stavby budou dokončovat," říká František Chuděj z firmy Pyroservis, která prodává hasicí přístroje. Přístroj koupíte za ceny od 750 korun.

Další možností je koupit si dva nebo více slabších přístrojů, třeba 13 A nebo 21 A. "Součet jejich hasicích schopností pak musí dosáhnout alespoň stanovené minimum 34,“ říká Petr Kopáček.

Jednotlivé přístroje však stojí přibližně stejně jako typ 34 A, takže kupovat jich více je zbytečně dražší. Do garáží a bytových domů jsou předepsány jiné typy přístrojů.

Třetí možností, jak splnit povinnost, je pořídit si výkonnější přístroj, než nařizuje vyhláška. Je to řešení pro ty, komu nařízené minimum připadá nedostatečné.

Na českém trhu se prodávají například přístroje s hasicí schopností 55 A. Jsou stejně veliké jako ty 34 A a asi o polovinu výkonnější. Stojí však přibližně trojnásobek - od 2 700 korun výše. Hodí se tedy spíše těm, kdo trvají na vyšší ochraně, ale potřebují šetřit místem.

Pro toho, kdo má prostoru dostatek, je finančně výhodnější si namísto jednoho výkonnějšího přístroje pořídit dva nebo tři s označením 34 A a dát si je na různá místa v domě.

Kde musí být hasicí přístroj

V budovách, jejichž stavba byla schválena po 1. červenci 2008:

* V rodinném domě (34 A)
* Ve společných prostorách bytového domu (vodní či pěnový 13 A, anebo práškový 21 A na každých 100 m2 ve sklepích, na každých 200 m2 v ostatních částech domu) * U hlavního elektrického rozváděče bytového domu (práškový 21 A)
* Ve strojovně výtahu (na CO2, 55 B)
* V garážích (práškový 183 B na samostatnou garáž pro jedno auto, či garáž u domu s obytnou plochou nad 600 m2, anebo v hromadných garážích na prvních 10 stání a každých dalších 20 stání)

Poznámka: V závorkách je uváděna hasicí schopnost přístrojů.

,