Jižní pohled na sídlo

Jižní pohled na sídlo | foto: Ája Bufka

Luxusní rezidence jako svatební dar: má 55 místností i vodopády

  • 2
V Beverly Hills a okolí není střídání majitelů sídel za desítky milionů ničím výjimečným. Jedinou výjimku představuje dobře utajený Greystone Mansion. Neprodejný palác, který je od roku 1971 registrovaný v národní databázi historických míst, má doslova opulentní a fascinující tragickou historii.

Nejdražší stavby v Beverly Hills patří jen výjimečně hollywoodským hvězdám, jejich majiteli bývají především finančníci, průmyslníci a v poslední době i technologičtí inovátoři.

Většina majestátních paláců je ukrytá před zraky veřejnosti za přírodními ploty a cihlovými zdmi. To platí i o Greystone Mansion, rezidenci v novotudorovském stylu se železobetonovou konstrukcí obloženou přírodními kameny. Pětapadesát místností zabírá 4 300 čtverečních metrů situovaných na pozemku s plochou 16 akrů.

V této místnosti se odehrála vražda a patrně i sebevražda.

Nemovitost byla dokončená koncem dvacátých let minulého století, s úpravou svého okolí stála na tehdejší dobu neuvěřitelné čtyři miliony dolarů.

V přepočtu na dnešní hodnotu měny patří Greystone k nejdražším obydlím v historii Kalifornie. Původní součástí ráje na zemi byly koňské stáje, klece pro zvířata, tenisový kurt, požární stanice, strážní domek, bazén s pavilonem, skleník, jezírka, bublající potůčky a padající vodopády.

Olejářský magnát Doheny, ve své době největší světový producent nafty, jej věnoval jako svatební dar synu Nedovi. Jenže 16. února 1929, jenom čtyři měsíce potom, co se s manželkou a pěti dětmi nastěhovali do Greystone, byl Ned nalezen mrtvý. V pokoji pro hosty leželo jeho bezvládné tělo společně s jeho sekretářem Hughem Plunketem. Nikdo nikdy nevypátral, kdo první vystřelil.

Ráj filmařů

Manželka s dětmi zde žila do roku 1955, pár let poté se Greystone (někdy označovaný také jako Doheny Mansion) stal rájem filmařů. Dnes patří městu Beverly Hills jako součást veřejného parku. Dobový nábytek si odvezli původní majitelé (co není připevněné, podle zdejších zákonů, nepatří k prodeji nemovitosti), a tak zbyly dřevem obložené stěny, mramorové podlahy, kazetové stropy a lustry.

Snad i díky tomu se v prázdných prostorách vyzdobených podle představ filmových dekoratérů mohly odehrát nezapomenutelné scény s Demi Moore a Robertem Redfordem, kteří se tady potkali ve filmu Neslušný návrh.

Atmosféru pompézního obydlí si užíval i Kevin Costner s Whitney Houstonovou v Osobním strážci, Mel Gibson ve snímku Po čem ženy touží, Jeff Bridges ve filmu Big Lebowski, Dan Aykrod a Bill Murray v Krotitelích duchů 2. K nim patří i dlouhá řada dalších známých hollywoodských filmů.

Může se hodit

rezidence Andel

Rezidence Anděl - kvalitní a luxusní bydlení s vynikající občanskou vybaveností.

Další byty k prodeji v Praze na Reality.iDNES.cz.

Správce nemovitosti, město Beverly Hills, se snaží financovat údržbu unikátními programy. Pompézní budova a její okolí jsou například oblíbeným místem sbírek na sponzorování politiků. Zakladatelé DreamWorks studia, Spielberg, Geffen a Katzenberger, na přelomu tisíciletí ve zdejších interiérech podpořili Billa Clintona za zpěvu Andrey Bocelliho.

Kromě koncertních večerů a módních přehlídek se zde pořádají i výroční akce pro milovníky automobilů Concourse d ́Elegance. Zajímavá je výzva pro interiérové designéry Maison de Luxe Designer. Během ní mají bytoví návrháři možnost při čtrnáctidenní show ukázat talent, odvahu a své představy bydlení v jednotlivých místnostech historické budovy s moderním nábytkem a doplňky současnosti.

Chodba odpovídá významu stavby.

Designéři umí připomenout i tragédii

Ve městě, kde se dohadují mnohamilionové spolupráce zábavního průmyslu v soukromí, je design interiéru znakem, kterým majitel obydlí poukazuje na stupeň žebříčku své důležitosti v Hollywoodu. Není divu, že vyzvaní návrháři, kteří kromě jiného zdobí kouzelná obydlí Jessicy Alby, Toma Cruise a dalších celebrit, se snaží předvést co nejoriginálněji.

Poslední výzvy se nezaleklo hned 23 designérů. Ve svých kreacích se nebojácně nechali inspirovat současností s formálním nábytkem v tradičním stylu, ale i recyklovaným materiálem, zakrývajícím například původní stropy.

Temnou historii budovy připomněla návrhářka Jane Hallworthová zabalením opěrek židlí do černých stužek v jídelně. Přízemní salon, původní pracovnu, kde se stala vražda, vyzdobila její kolegyně Redmonda Aldrichová tapetami, kterým dominují vrány, černé závěsy a obraz na malířském stojanu z tragického okamžiku.

I další bytové kreace byly plné neobvyklých nápadů. V moderní kuchyni předvedla Brit Kleimanová Avo ručně malované kachličky na obarvené kůži (údajně se podle autorky dají snadněji čistit než ty klasické vypálené z hlíny).

V kuchyni použila designérka Brit Kleimanová Avo ručně malované „kachličky“ na obarvené kůži.

Materiál Caesarstone si zvolil Patrik Dragonette k výrobě neobvyklého pingpongového stolu s „pasoucími“ se ovcemi ve funkci židlí v místnosti pro zábavu.

Vrcholem byl jídelní stůl vystrčený z krbu od tvůrců Consort Designu v původní pracovně sekretáře. Mat Sanders a Brandon Quattrone ji pojali jako perfektní místo pro hosty a jejich koktejlové občerstvení před slavnostní večeří. Vstupní halu si představoval Oliver M. Furth ve stylu oslňujících nápadů jednadvacátého století včetně stropu z recyklovaného plastu.

Také obývací pokoj byl neobvyklou výzvou pro návrháře. Sara Story jej pojala jako balanc mezi instalací a ukázkou současného nábytku v kombinaci s historickou výzdobou.

V patře navrhl chodbu s potahy a tapetou ve stylu džungle Benjamin Vandiver, který se inspiroval vzory z tvorby Matisse. Josef Albers zase ukázal v malém prostoru předsíně instalaci vlastní barevné teorie.

Všude dominovaly neobvyklé, pobuřující i elegantní vzory tapet. Timothy Corrigan je zarámoval na zdi vedle hlavního schodiště. Paleta ostrých barev má evokovat pocit zábavy a okouzlení krásou.

Patrik Dragonette vyrobil neobvyklý pingpongový stůl s „pasoucími“ se ovcemi jako židlemi v místnosti pro zábavu.

Jaká byla omezení spoluúčasti? „Skoro žádná,“ tvrdila s úsměvem Peggy Platnerová, majitelka design studia z Malibu, „jen jsem chtěla dodržet charakter nadčasové odpočinkové místnosti. Mohla jsem využít látky a tvary stylového nábytku podle vlastních představ.“

V jejím případě šlo o dětskou ložnici. Snažila se o oživení starého Hollywoodu a zároveň se nebála postavit do historické místnosti moderní bytové doplňky. Začínala výběrem tapet.

Pečlivě popsala svůj přístup: „Přála jsem si, aby tapety pocitově odpovídaly původnímu obložení ze světlého dřeva. Sametem očalouněnou postelí a měkkým osvětlením jsem chtěla ukázat, že nejde o ložnici jenom ke spaní, ale i k zábavě. Bylo důležité, abych v ní dokázala spojit jemnou romanci s nenucenou ležérností. V té době se růžová líbila stejně klukům i holkám.“

Ať už se bytoví návrháři inspirovali filmovými dekoracemi, které si oblíbili ve skutečných lokacích, anebo čistou vlastní představou, v každém případě si každý návštěvník show mohl přát, aby jejich eklektický styl, znalost historie i extravagantní nápady mohly zůstat, přestože žádné tapety ani barvy nedokážou smazat temnou historii miliardářského sídla.

Vstupní hala s recepcí

Greystone Mansion

Z bezplatného parkoviště na vrcholu kopce se nabízí nádherný panoramatický výhled na město. V parku jsou tabule s dobovými černobílými fotografiemi ukazujícími sídlo během slavných časů. Bludiště křivolakých kamenných chodníků a schodišť, zdí z cihel a zelené trávníky s kašnami a jezírky obrostlé živými ploty vedou k budově, která se podobá modernímu zámku se skoro metrem tlustými stěnami oblepenými vápencem.

Kamenné nádvoří, střecha z břidlice či těžká dřevěná vrata nejsou žádnou složitou odpovědí na otázku, proč se ujala přezdívka Greystone. Pohled skrz vysoká okna a prosklené dveře odhalí obrovské haly, taneční sály s parketovou podlahou, křišťálové lustry i obdivuhodná klenutá podloubí. Masivní krby dominují všem místnostem.

Vnější prohlídka budovy dostavěné v roce 1928 podle projektu architekta Gordona Kaufmanna a pozemek ve stylu anglických zámeckých zahrad s kašnami a jezírky je zdarma.

,