Lehátka z betonu jsou určena pro exteriér.

Lehátka z betonu jsou určena pro exteriér. | foto: Archiv

Také beton může být sexy. Když se spojí s krásnými těly a designem

  • 18
Designové artefakty z betonu, lehce erotické černobílé fotografie a prostor navržený studiem Evy Jiřičné: to vše od července nabízí po rekonstrukci pražská Černá labuť Art & Event Gallery na výstavě „50 odstínů Gravelli“.

Dominantu nového multifunkčního prostoru představuje podsvícený barový pult, pro který Eva Jiřičná využila produkt od mladé české designové značky Gravelli, obklad z betonu.Značka Gravelli používá beton jako estetický a vysoce praktický materiál, mladí designéři z něj dokážou vytvořit dokonce i oblečení.

Plastika černé labutě z ultra černého betonu zdobí barový pult.

Nedílnou součástí výstavy jsou lehce erotické černobílé fotografie módního fotografa Vratko Barcíka. Krása lidského těla se zde tak snoubí s detaily výrobků skupiny Gravelli.

Najdete zde i několik artefaktů, ve kterých se značka spojila s nápady mladých umělců. K vidění tak jsou nejen lehátka či stolky z betonu, ale také nože s ručně kovanou čepelí a betonovou rukojetí nebo psací pero ve tvaru husího brku, opět z betonu.

Design z betonu

Mladou a dynamickou značku Gravelli, jejíž název tvoří poitalštělá verze anglického slova gravel (štěrk), založili před několika lety dlouholetí přátelé, stavební inženýr Jiří Peters a Ladislav Eberl spolu s designérem Tomášem Vackem.

Beton je fascinuje, dokážou mu vdechnout duši. V jejich pojetí se stává ušlechtilým přírodním materiálem, z nějž jsou vyrobena unikátní umyvadla či nábytek, ale i šperky, designové doplňky či dokonce módní kolekce.

Trojice získala už cenu za nejlepší českou inovaci roku 2013, vyhrála soutěž Nápad roku 2013, byla nominována na cenu Czech Grand Design.

Dominantu prostoru tvoří podsvícený barový pult s betonovými obklady s výraznou strukturou a plastikou černé labutě z ultra černého betonu.

Mladí autoři mají patentovány dvě technologie, které redefinují použití jejich oblíbeného materiálu: FixCrete je beton se zvýšenou pevností, překvapivě nízkou hmotností a vysoce odolným povrchem, LiCrete zase beton propouštějící světlo. Revoluční novinka mezi stavebními materiály je tvořená kombinací betonu a průhledných prvků, které slouží jako vnitřní světlovod.

Černá labuť s dlouhou tradicí

Obchodní dům Bílá labuť, který zná většina obyvatel Prahy, byl otevřený v roce 18. března 1939. Dům Černá labuť, který s ním sousedí, má o hodně kratší historii. Stojí ovšem v místech, který má s jeho současným zaměřením hodně společného.

Na adrese Na Poříčí 25 totiž stával od konce 19. století na místě dnešní moderní stavby menší dvoupatrový domek s řeznictvím, restaurací i byty. Ve 20. a 30. letech minulého století se stal dům střediskem spolkového života, sídlo zde měla řada cechů a společenských spolků.

Kdy na výstavu

V červenci a srpnu bude Černá labuť Art & Event Gallery otevřena každé úterý od 10 do 22 hodin. Galerie je přístupná zdarma, návštěvníci si zde budou moci užít i lehké občerstvení, otevřena bude také terasa s grilem.

Po roce 1945 zde pražská Židovská obec zřídila košer jídelnu a díky stavebním úpravám v zadním traktu vznikl kabaretní divadelní sál. V 50. letech si zde divadlo E. F. Buriana, které sídlilo hned naproti, vybudovalo své zázemí.Po listopadu 1989 se zchátralý dům v restituci vrátil původním majitelům, kteří jej v 90. letech prodali současným vlastníkům. Ti starý dům nechali zbourat a na jeho místě postavit v roce 1998 novou moderní budovu.

Šperky z betonu si získaly rychle oblibu.

Patentovaný materiál LiCrete propouští světlo.

Její název - Černá labuť - odkazuje právě na OD Bílá labuť. Rok po dokončení Černé labutě začal v roce 1999 v jejím 8. patře fungovat umělecký prostor Galerie Černá labuť. V přízemí a v 1. patře je nyní gastronomické centrum.

Nová Art & Event Gallery je určena pro zajímavé autorské a profilové výstavy, prezentaci umělců i konceptuálních artovým projektů, ale také pro firemní nebo soukromé akce, konference či semináře.

Ondřej Škarka, muž, který dává Černé labuti „nová křídla“, říká: „Naším cílem bylo potvrdit génia loci, který se k adrese Na Poříčí 25 váže už od 20. let minulého století. Vždy se zde prolínal svět umění, gastronomie a obchodu. Originální řešení z dílny slavného ateliéru Evy Jiřičné AI Design to ještě více zdůrazňuje.“

Černobílé fotografie Vratka Barcíka podtrhují ráz celé výstavy.