Čtyřicetiletá Michelle de la Vega dokázala vytvořit za necelých 600 tisíc korun

Čtyřicetiletá Michelle de la Vega dokázala vytvořit za necelých 600 tisíc korun plnohodnotný domek z obyčejné garáže | foto: Michelle de la Vega

Geniální proměna udělala ze staré garáže dokonalý domeček snů

  • 67
Americká umělkyně ze Seattlu, Michelle de la Vega, našla po bolestivém rozvodu klid ve staré garáži. Za devět měsíců ji přestavěla na útulný domov o 23 m2 a vedle stojící rodinný dům pronajala. Příběh má ale šťastný konec. Michelle se zamilovala, znovu vdala a s novým manželem se přestěhovala z garáže zpět do domu.

Jaké to je, vlastnit a ze dne na den pozbýt dům, poznala Michelle de la Vega už na střední škole, kdy se její rodina potýkala s finančními problémy. Michellin otec, vojenský námořník ve výslužbě, trpěl posttraumatickým stresem a nebyl schopný rodinu uživit.

Situaci si Michelle na své vlastní životní cestě dobře pamatovala a nechtěla ji opakovat. Po složitém rozvodu, který proběhl před několika lety, zakoupila dnes čtyřicetiletá žena dům se zahradou a garáží za 208 tisíc dolarů (v přepočtu 3 700 000 korun). Ve chvilce měla jasno. Rodinný dům pronajme a malou garáž si upraví k trvalému bydlení.

Plocha obytné garáže se přístavbou rozšířila na 23 metrů čtverečních

Plocha obytné garáže se přístavbou rozšířila na 23 metrů čtverečních

Pohled na nezařízenou podobu garáže. Vlevo jsou kamna, která zde zanechal původní majitel

Pohled na nezařízenou podobu garáže. Vlevo jsou kamna původního majitele

Dům s garáží stojí v multietnické čtvrti Top Hat. Michelle si ji vybrala nejen pro nízké ceny zdejších nemovitostí, ale i pro pestrost jejích obyvatel. Otec Michelle byl z poloviny Filipínec a z poloviny Nikaragujec. Po bydlení v luxusní části Seattlu, Wallingfordu, pro ni byl Top Hat doslova balzámem, jak se svěřila v rozhovoru pro deník The New York Times.

Za devět měsíců se garáž přeměnila v perfektní bydlení

Do přestavby garáže se pustila svépomocí. Snažila se sama zastat maximum práce, na složitější úkony si najímala řemeslníky. Rekonstrukce trvala devět měsíců, ale úsilí a šetření se vyplatilo. Generální přestavba vyšla v přepočtu na necelých 600 tisíc korun.

Domek zůstal díky chytrému a skromnému rozmístěním zón nezahlcen věcmi a nábytkem

Domek zůstal díky chytrému a skromnému rozmístěním zón nezahlcen věcmi a nábytkem

Domku přestavěnému z garáže nechybí nic, čím disponují klasické rodinné domy. Michelle zvedla konstrukci domu o 120 centimetrů, což umožnilo vestavět spací podkroví. Přistavěla část pro sociální zařízení a instalovala kamna, která v domě zapomněl původní majitel.

Velká část zařízení domku pochází z druhé ruky, na svých místech určení už dosloužila, ale Michelle jim dokázala vdechnout nový život. Kovový žebřík, vedoucí do spacího patra, dříve sloužil jako lodní schůdky do podpalubí a vysoké stříbrné uzamykatelné skříňky používali zaměstnanci společnosti United Airlines jako služební šatny.

Centrální umístění kamen a cihlový obklad učinily ze starého kousku jedinečný prvek interiéru

Centrální umístění kamen a cihlový obklad učinily ze starého kousku jedinečný prvek interiéru

Michelle de la Vega říká: "Stejně jako jsem potřebovala pomoci sobě najít novou cestu, kam se budu po rozvodu ubírat, chtěla jsem oživit i prostor garáže, ve které lidé obyčejně skladují haraburdí. Nepouštěla jsem se do složitostí, stačilo jen dát haraburdí novou funkci. Vymýšlet celý koncept mě naplňovalo."

Staré průmyslové zámky a petlice nyní slouží v kuchyni a koupelně jako háčky na zavěšení ručníků a utěrek, ze zrezivělých nohou staré vany jsou působivé artefakty na římse za kamny. Práce s kovem a železnými předměty Michelle fascinovala natolik, že během rekonstrukce dokonce absolvovala svářečský kurz.

Michelle zvedla konstrukci domu o 120 centimetrů, což umožnilo vestavět spací podkroví

Michelle zvedla konstrukci domu o 120 centimetrů, což umožnilo vestavět spací podkroví

Minimalistické kuchyňce vévodí kempinkový vařič, mixér a lednice. Více majitelka k vaření nepotřebovala: miluje čerstvé potraviny, přímo ze zahrady, které nijak složitě nezpracovává. Sama pěstuje salát, fazole, hrachové lusky i rajčata. V blízké budoucnosti se dokonce chce věnovat chovu včel.

Plocha domku, ač je velmi malá, zůstala díky chytrému a skromnému rozmístění zón nezahlcená věcmi a nábytkem. Prostor je díky velkorysému prosklení a barevnému ladění dostatečně světlý.

Michelle se s manželem odstěhovala do prostornějšího domu. Přesto obytnou garáž uchovává stále ve stejném stavu a chodí sem čerpat inspiraci

Michelle se s manželem odstěhovala do prostornějšího domu. Přesto obytnou garáž uchovává stále ve stejném stavu a chodí sem čerpat inspiraci

MICHELLE DE LA VEGA

Michelle de la Vega je umělkyně, výtvarnice a performerka. Věnuje se především sochařství a instalacím. V posledních letech se zabývá i kovosvářením a užitým a bytovým designem. Její dílo nese industriální punc s důkladně propracovanými a dotaženými detaily. Její práce jsou úzce provázané s rodinnými příběhy, hodnotami a jejím původním povoláním tanečnice. Ovlivňuje ji i záliba v barokní hudbě. V současné době tvoří a žije v Seattlu.

Pětice zarámovaných polštářků na zdi obytné garáže a několik dalších set podobných polštářů v nedalekém ateliéru je jednou ze zásadních instalací Michelle de la Vega. Nese jméno Dream House a je poctou jejímu otci. Povlaky jsou pokresleny nesčetnými architektonickými návrhy domů, bytů, ulic, celými urbanistickými plány amerických předměstí, které Michellin otec vytvořil. Bohužel nebyl architektem ani stavitelem, ale bývalým námořníkem, který trpěl posttraumatickým stresem a tvorba výkresů v jejich rodinné garáži mu přinášela uklidnění a radost.