Byt se po rekonstrukci výrazně prosvětlil, nové dubové parkety mu vrátily...

Byt se po rekonstrukci výrazně prosvětlil, nové dubové parkety mu vrátily původní kvalitu. | foto:  Klára Žitňanská

Americký sen na Letné: funkcionalistický byt prosvětlilo drátosklo

  • 47
Nešťastné rozdělení velkého bytu ve funkcionalistickém domě na Letné v éře socialismu skončilo dispozičním paskvilem. Navíc byt postupně chátral, jak se střídali nájemníci a mizela úcta k původnímu vybavení. Americký majitel se s tím nesmířil.

Část bytu v atraktivní lokalitě totiž před lety připadla k jiné bytové jednotce. Vznikl více než problematický dispoziční celek s plochou 60 m2 s poddimenzovaným temným vstupem, provizorním kuchyňským koutem a malou ložnicí.

K éře svého vzniku odkazoval pouze několika původními prvky, zejména krásným umyvadlem s profilovanou nerezovou podnoží, původním kováním na dveřích nebo obklady za topnými tělesy. Přitom tu kdysi bydlel dokonce ministr zahraničí jedné z československých vlád.

Původní vstup do bytu byl hodně stísněný.

Díky lokalitě a tušeným kvalitám si byt kupce našel. A velmi specifického. Koupil si jej americký experimentální hudebník, který v Praze žije již od počátku devadesátých let.

„Častým rysem jeho hudebních improvizací je pomalý, ale jistý rozvoj konceptu přecházející z ruchů syntetizátoru do větších opakujících a prohlubujících se vln. Pracuje neustále, a to z domu, syntetizátor téměř nevypíná,“ popisuje klienta architekt Lukáš Brom ze studia The Builders, na které se hudebník obrátil.

Vstup do bytu aneb první dojem lze udělat jen jednou

„Původní funkcionalistický byt nabízel také několik funkčních samplů, ale jako celek nefungoval. Bylo třeba zesílit dobré části, utlumit špatné, vložit nové prvky a těmi vše propojit,“ říká architekt Brom.

Architekti začali rozšířením vstupní části bytu na úkor spíže, tu nahradila nika s šatnou. Přesun koupelny uvolnil potřebné místo pro kuchyň. Posunutím zdi se „nadechla“ i ložnice.

Poničené podlahy nešlo repasovat. Původní zničené a nekompletní parkety nahradily nové, klasické dubové. Z praktických důvodů dostala vstupní část pevnější teraso, které opticky vymezilo prostor předsíně.

Stejný materiál se použil i v koupelně. Architekti nechali teraso vyspádovat do minimalistického kanálku, původní vanu totiž nahradili novým sprchovým koutem.

Naopak se do koupelny vrátilo úžasné zrestaurované původní umyvadlo, na nové dveře bylo osazeno původní kování. Denní světlo se do koupelny dostává díky dveřím s velkoplošným prosklením drátosklem. Je zcela bezpečné, navíc není tak průhledné jako čiré sklo. A vyjde mnohem levněji než pískované.

Podlahu v nové koupelně s původním umyvadlem kryje teraso, dveře jsou z drátoskla.

„Americký“ mastek a české drátosklo

Minimalisticky pojatá kuchyň odpovídá „mužskému“ elementu. Nová kuchyň si ponechala jistou otevřenost v podobě pracovní desky z černého mastku, kamene oblíbeného v Americe pro jeho tepelnou a chemickou odolnost. V Čechách se často používá v menších formátech jako grilovací kámen. Deska je položená na podnoži s výsuvným kontejnerem. Horní skříňky nebyly potřeba, majitel si vystačí s minimem nádobí.

Nejvíce světla do kuchyně a vstupu pak přineslo prosklení do ložnice v podobě rámů s drátosklem. Jejich členění kopíruje rytmus oken do ulice a dobře koresponduje s původním funkcionalistickým interiérem.

Minimalistická kuchyň pro jednoho stačí, pracovní deska z mastku je příjemná na užívání i dotyk.

The Builders

Architektonické studio The Builders tvoří tři architekti. Lukáš Brom, David Kazický a Štěpán Tláskal společně studovali na Fakultě umění a architektury TU v Liberci.

Začali spolupracovat již během školy a i po jejím absolvování roku 2006 se společně sešli v ateliéru 4A architekti. Jejich praxe zahrnovala i práci v ateliérech A69, DAM, Olgoj Chorchoj, Aleš Najbrt nebo Kopecký Studený architekti.