Dům se vrátil ke své původní podobě

Dům se vrátil ke své původní podobě | foto: Archív firmy Kyzlink

Funkcionalistická vila, kde se s chutí vrátíte do období první republiky

  • 63
Čtyři rekonstrukce. Tolikrát se přestavovala funkcionalistická vila z dvacátých let minulého století na pražské Hanspaulce. Teprve čtvrtý majitel ji však zbavil balastu, který přinesly předchozí úpravy, jež ublížily zejména interiéru domu.

Funkcionalistické stavby, které vycházejí z geometrické čistoty tvarů, patří k tomu nejlepšímu, co kdy česká architektura přinesla. Majitel vily na Hanspaulce tento styl obdivoval řadu let.

Dlouho proto hledal dům, který by ho skutečně oslovil. Vila z 20. let minulého století, kterou nakonec koupil, prošla od svého vzniku třemi rekonstrukcemi. Čtvrtá čekala na něho.

Při rekonstrukci bylo nutné odstranit "přílepky" předchozích úprav

Průběh čtvrté rekonstrukce

Stav po třetí rekonstrukci

Stav po třetí rekonstrukci

První opravy potkaly dům už v 50. letech 20. století, kdy byl rozdělen na bytové jednotky. V sedmdesátých letech přibyla minigaráž a došlo k dalším dispozičním změnám.

Poslední rekonstrukce proběhla v devadesátých letech minulého století. Dokonala zkázu. Plastová okna, amatérsky provedené zateplení a podobně. Dům sice získal novou fasádu i rozvody, ale příčky, které zničily velkorysé místnosti, zůstaly.

Poznámka: fotografie byly pořízeny ihned po dokončení rekonstrukce.

Jednoduchá a funkční kuchyně

Jednoduchá a funkční kuchyně

I ložnice ctí styl domu

I ložnice ctí styl domu

Stavební očista

Hanspaulka

Čtvrť Hanspaulka získala jméno po císařském radovi Hansi Paulovi Hippmanovi, který si zde v roce 1773 nechal postavit barokní zámeček tohoto jména.

Svažitý terén, z něhož je skvělý výhled na Prahu 6 i na Pražský hrad, byl zejména v období první republiky vyhledávanou lokalitou, kde se stavěly nádherné vily včetně řady funkcionalistických staveb.

Hanspaulku vyhledávají především Češi, pro něž je symbolem tzv. dobré adresy, historie a kvalitní architektury. Byl zde postaven i vládní hotel Praha s výhledem na Pražský hrad.

Majitel dlouho hledal někoho, komu by práci na vile svěřil. Nechtěl jen odborníka, ale také někoho, kdo je na "stejné vlně" a má rád stejné věci. Tedy i funkcionalismus a prvorepublikovou atmosféru.

Kompletní rekonstrukci nakonec svěřil brněnskému architektovi a designérovi Janu Kyzlinkovi, kterému jsou tradice českého funkcionalismu velmi blízké. Řada jeho realizací se na tento styl i odkazuje. Práce bylo hodně. Architekt především musel stavbu zvenčí očistit od přístaveb, které byly v průběhu desítek let k domu necitlivě přidávány.

Aby získal dům proporční vyváženost, navrhl architekt Jan Kyzlink přístavbu garáže, vstupní části a bazénu. Ještě více úprav si vyžádal interiér. Původně velkoryse navržené místnosti rozdělily příčky, a to hodně necitlivě – na malé pokojíky. Musely proto pryč.

Jídelna s travertinovým obkladem

Jídelna s travertinovým obkladem

Pro rekonstrukci architekt Kyzlink použil tradiční odolné materiály odpovídající předválečnému architektonickému standardu: přírodní kámen, dřevo a sklo. Například travertinová stěna prochází středem domu všemi patry, včetně jídelny nebo koupelny.

Interiér je vybaven několika replikami nábytku z třicátých let. Tento základ zkombinovaný s jednoduchým moderním nábytkem doplnilo nejnovější technické vybavení: vestavné kuchyňské spotřebiče, hi-fi technika, strukturovaná kabeláž či technické zázemí bazénu.

Moderní elektroniku doplnil typický trubkový i čalouněný nábytek

Elektroniku doplnil trubkový nábytek

Sklo a travertin procházejí celým domem

Sklo a travertin procházejí celým domem

"Nejdůležitější je potkat ´osvíceného´ investora, který dá architektovi dostatečný prostor a současně ví, co vlastně chce. Další stupeň dobré spolupráce je vytvoření vzájemné důvěry. U tohoto projektu se nám to podařilo," říká Jak Kyzlink.

Dům teď celé rodině poskytuje pohodlné soukromí i zázemí pro společenský život.

Jedna z koupelen

Jedna z koupelen

Hlavní koupelna

Hlavní koupelna

autor

Kyzlink architects

Společnost Ateliér Kyzlink založil Jan Kyzlink v roce 1995, od roku 2003 nese název Kyzlink, s. r .o. Tým se věnuje interiérovému designu a architektuře jak v soukromé sféře, tak v komerční, a to od studie až po realizaci.

Jan Kyzlink

* 1974
Vystudoval SPŠ strojní a Fakultu architektury VUT v Brně. Nechává se inspirovat myšlenkami funkcionalismu a minimalismu. V současné době se podílí na projektu výstavby nízkoenergetických rodinných domů Viva Nebovidy.