Umístění Freedomku na zemní vruty trvá necelé čtyři hodiny.

Umístění Freedomku na zemní vruty trvá necelé čtyři hodiny.

Malá dřevostavba plní i velká přání. Může růst podle potřeby rodiny

  • 40
Jsou mu čtyři roky a stále roste. „Dítě“, jehož autorem je architekt Marek J. Štěpán, se dokázal z velikosti 1+kk dostat až na 4+kk. Po čtyřech letech se Freedomek neboli designově promyšlená minimalistická dřevostavba vrací do Prahy.

Tady byl poprvé vystavený na Václavském náměstí. Prošlo jím tehdy neuvěřitelných 25 tisíc lidí. První varianta Freedomku z roku 2010 měla plochu 28 m2 a dispozici 1+kk (více zde).

Nápad Jiřího Brosche a brněnského architekta Marka Jana Štěpána se za čtyři roky „rozrostl“, a to až do velikosti 4+kk. Dnes díky tomu slouží také jako bydlení pro rodiny s dětmi.

„Koncept Freedomků stále rozvíjíme o nové možnosti a směry jeho využití. Jednotlivé moduly lze skládat a vzájemně propojovat. Freedomek lze využít pro bydlení, ale také pro obchod, kavárnu či například kadeřnictví nebo zázemí pro golf,“ vysvětluje Petra Němečková ze společnosti Freedomky.

Freedomek na For Archu byl vybaven především nábytkem IKEA.

Minimalistická nízkonákladová dřevostavba zaujala před čtyřmi roky na akci Architecture Week nejen svým vzhledem, ale také možností energetické nezávislosti. Domek bylo možné doplnit solárními panely a malou fotovoltaickou elektrárnou na střeše, která funguje i v módu zataženo. Membránová čistička vod zase pamatovala na ekologii.

Nápad s nízkoenergetickou dřevostavbou zaujal nejen veřejnost, ale také chytré plagiátory, takže nakonec musel zasáhnout soud a výrobu kopií zakázat.

Dřevostavba z modřínu

Freedomek je vyrobený z 95 procent ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má fázový posun „den-noc“.

Plášť Freedomku je difúzně otevřený, fasáda se vyrábí ze severského modřínu. Vytápění? Variant je celá řada, od designového lihového krbu až po tepelné čerpadlo, elektrické závěsné přímotopy či skleněné sálavé infrapanely. Přidat lze i podlahové vytápění koupelny nebo klimatizaci.

Tloušťka stěn 30 cm nabízí více než dostatečné tepelně-izolační vlastnosti. K postavení nepotřebujete základovou desku, postačí klasické betonové pasy nebo základové zemní vruty Krinner.

I 37 m2 může být dost na pohodové bydlení se spoustou prostoru.

Freedomek je vyroben z 95 % ze dřeva. Může se využít i v interiéru.

„Moderní design a účelně a funkčně navržený interiér ocení zejména lidé, kteří nechtějí žít v panelácích a touží po domku s výhledem do zeleně, zároveň s minimálními finanční náklady na jeho pořízení a provoz,“ říká Petra Němečková. I ti, kteří jinak dřevostavbám příliš nefandí, uznávají, že Freedomky nabízejí estetické funkční bydlení na malé ploše.

Na letošním zářijovém veletrhu For Arch byla představena novinka, Freedomek 2+kk (37 m2) s terasou a pergolou. Po jeho skončení se dřevostavba „přestěhovala“ trvale do ulice Nad Rokoskou v Praze 8, aby si ji veřejnost mohla prohlédnout i po skončení výstavy.

Ložnice Freedomku vystaveném na For Archu 2014

Každý centimetr má ve funkčně navrženém Freedomku svůj význam.

Architekt Štěpán posunul Freedomek od pražské premiéry dál, i pokud jde o interiér. Ano, domku nejlépe „svědčí“ vybavení vyrobené na míru, ale při chytrém zařizování lze použít i sériově vyráběný nábytek a doplňky (na For Archu se uplatnila hlavně IKEA). Funkčně navržený prostor lze maximálně využít za minimální náklady, a přitom nabídnout uživatelům dostatek úložných prostor i volného prostoru.

Architekt Marek Jan Štěpán

* 1967 ve Frýdku – Místku
Absolvent Fakulty architektury VUT v Brně, specializace novotvar v historickém prostředí a teorie architektury u doc. Drápala, v roce 1995 zakládá projekční sdružení Cejl.

V roce 1997 zahajuje činnost Ateliér Štěpán jako vlastní autorský projekt, od roku 2004 s Vandou Štěpánovou, v témže roce pak začíná vést školní ateliér na FA VUT Brně.

Systematicky se zaměřuje na projekty sakrálních staveb, novostaveb i rekonstrukcí. Je například autorem projektu kostela Svatého ducha v Šumné, kostela Svatého ducha v Ostravě nebo kostela Svatého Václava v Sazovicích.

V roce 2013 bylo podle jeho návrhu realizováno osvětlení v katedrále sv. Víta a Vojtěcha, je autorem areálu pro návštěvu papeže Benedikta XVI. v brněnských Tuřanech.

Podílel se na velké liturgické úpravě katedrály svatého Mikuláše v Českých Budějovicích či na rekonstrukci kostela svaté Kateřiny v Hrabové nebo kostela svatého Václava v Ostravě.

V letech 2006 až 2012 působil jako poradce kancléře prezidenta ve věcech architektury. Je autorem koncepce minimalistického bydlení Freedomky a několika zajímavých vil, v roce 2012 získal Grand Prix architektů v kategorii rekonstrukce, českého architektonického „Oscara“ za projekt areálu Café Fara v Klentnici.