Reprezentant Bořek Dočkal: skvělý fotbalista s citem pro góly i bydlení

Záložník fotbalového klubu AC Sparta Praha Bořek Dočkal a jeho manželka Kamila se stěhovali už několikrát. Dnes oba touží po velkém domě. Než si jej však dopřejí, rozhodli se koupit byt jako investici. Kdo může říct, že stavěl dům tak trochu nanečisto?!

Střídání zahraničních klubů znamenalo pro manžele Dočkalovi i střídání různých bytů. Při zařizování mezonetu v Praze si vyzkoušeli spolupráci s architektem a ujasnili si, co od kvalitního bydlení opravdu vyžadují.

Byt, který vybrali jako dobrou investici, je v žádané pražské lokalitě. Původní dispozice se však developerovi opravdu nepovedla, proto se ji rozhodli nechat předělat.

Bylo jim totiž jasné, že by se jim jinak velký a atraktivní prostor nepodařilo dobře pronajmout, natož jednou výhodně prodat. O byt „rozparcelovaný“ do malých místnůstek a vybavený laciným zařízením by těžko někdo stál.

Podhled ve spodním patře opláštilo studio Delicode dřevěnou podlahou, která celý prostor stmelila.

Za svou kariéru jste při změnách působiště vystřídal řadu bytů. Posunulo vás to nějak v názoru na bydlení?
Určitě. S Kamilou jsme v posledních letech bydleli nejen v Čechách, ale nějakou dobu i v Turecku nebo v Norsku. Byla to užitečná zkušenost, protože jsme například zjistili, jak důležité jsou v dobře projektovaném bytě úložné prostory, a naopak jak obtěžující může být, když na ně architekt nemyslí.

Proto jste si pro rekonstrukci vybrali studio Delicode, které je vyhlášené důmyslně řešenými úložnými prostory?
To nebyl hlavní důvod. Ale Marcela Gecova, spoluzakladatele zmíněného studia, znám hrozně dlouho, a měl jsem k němu důvěru.

Vlastně nám pomáhal už s výběrem bytu. Pak už bylo zcela logické, že právě jeho studio provedlo také rekonstrukci. Rozhodně se nám tato volba vyplatila.

Myslíte, že bylo nutné tak zásadně rekonstruovat byt, který plánujete pronajímat?
Kdybyste jej viděl před tím, vůbec byste se na to neptal. Chceme byt pronajmout jen lidem, které opravdu dobře známe, nikomu cizímu, takže se nebojíme, že nám byt takzvaně vybydlí.

Využili jsme zkrátka příležitost, abychom si vyzkoušeli spolupráci s architektonickým studiem, protože naším snem je prostorný dům a jeho stavba je na spadnutí. Tam už nebude prostor na chyby.

Zavěšené skříňky nabízejí nejen množství úložných prostor, ale opticky kuchyň prodlužují a sjednocují ji se zbytkem místnosti.

V případě tohoto bytu jste nějaké chyby udělali?
Počítali jsme s nimi, ale v důsledku vlastně neudělali. Díky přístupu architekta Václava Dernera se naše spolupráce hned od začátku vyvíjela zcela perfektně. Už první skica jasně a nápaditě reagovala na naše požadavky a představy. Další studie jen všechno doslova dopilovaly k dokonalosti. Rychle jsme se pochopili, takže to netrvalo ani moc dlouho.

Co bylo největším oříškem v rámci změny dispozice prostoru?
Nejspíš otevřené schodiště. Zabíralo obrovské množství místa, nelíbilo se nám a nebylo ani příliš bezpečné. Architekt Derner zvětšil původní galerii, takže bytu ještě přidal čtvereční metry a schodiště od základu změnil. Stala se z něj diskrétní komunikační zóna oddělená od hlavního prostoru. Pod schodiště ze strany kuchyně se ještě vešla místnost na vysavač a mycí prostředky.

Prostorná pohovka je vyrobena na zakázku podle návrhu studia Delicode.

Kdo rozhodoval o barevnosti a materiálech?
Jsme s manželkou naladěni na podobný styl. Bylo nám od začátku jasné, že chceme tlumené barvy a přírodní materiály. Rámy oken jsou šedé, což bylo dost zavazující, proto jsme chtěli, aby se šedá odrazila i jinde v prostoru. Celá základna je poměrně světlá, ale nepůsobí chladně díky množství příjemného dubového dřeva.

Obrazy jste také ladili do barevného stylu interiéru nebo je náhoda, že působí, jako by je někdo maloval přímo pro tento byt?
Není to náhoda. Dvě rozměrná plátna na zdi nám zajistil Petr Tschakert z pražského Institutu bytového designu. Vyslechl si naše hrubé představy a prohlédl si interiér, aby se do něj zvolená díla hodila.

Pak hledal v ateliérech autorů a obrazy z užšího výběru nechal nasimulovat v počítači na stěnu bytu. Nakonec našel ta pravá díla až v Bratislavě, ale myslím, že se celá akce vyplatila.

Rozměrná plátna vybíral Institut bytového designu. Jejich zavěšení do výšky pěti metrů v již zařízeném interiéru bylo malým oříškem.

Koupelna nabízí úchvatný výhled přímo z vany, v případě potřeby soukromí lze sklo zatáhnout elektricky ovládaným závěsem.

Jaké prvky z tohoto bytu určitě použijete ve svém novém domě?
Nejspíš bychom zase vybrali volně stojící vanu, protože vytváří v koupelně zajímavou dominantu. A znovu se zaměříme na promyšlenost úložných prostor. Nicméně když máte architekta se zajímavým rukopisem, který vám naslouchá a jeho studio zajistí vše od projektu až po zařízení interiéru, je výsledek zaručený.

Našemu malému Samuelovi bylo právě jedenáct měsíců a veškerá pozornost tak patří jemu. Na starosti s rekonstrukcí by bez spolehlivé firmy vážně nebyl čas.

Majitelé bytu

Bořek Dočkal (26)
záložník fotbalového klubu AC Sparta Praha, reprezentuje ČR

Kamila Dočkalová (25)
v současné době na mateřské dovolené se synem Samuelem (11 měsíců)

Bořek a Kamila Dočkalovi

Architektonické studio Delicode

Delicode je kreativní studio zabývající se architekturou a designem nábytku. „Je to i příběh. O tom, jak se tužka potkala s nepopsaným listem papíru,“ říká architekt Václav Derner.

Jeho setkání s investorem Marcelem Gecovem vedlo k založení studia v roce 2012. Zabývají se architekturou a designem nábytku. Sledují nové trendy a proměňují nejen staré či nové byty v moderní interiéry vytvořené lidem doslova na míru podle jejich představ a potřeb.

Ing. arch. Václav Derner vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Po osmi letech praxe strávených v českých studiích a pracovní zkušenosti v Austrálii se vydal v roce 2012 vlastní cestou.

Marcel Gecov, fotbalový reprezentant a juniorský vícemistr světa z roku 2007, prošel angažmá na Britských ostrovech či v Belgii, aby následně zakotvil v Praze a začal se věnovat jedné ze svých největších zálib, průmyslovému designu a interiérům.

Na potah postele v ložnici byl použitý stejný materiál jako na pohovku v přízemí.

Na přání majitelů bytu není spuštěna diskuse.