Jak upravit fasádu aneb jaké fasádní barvy lze použít na konkrétní dům

  1:00
Barva fasády a její provedení je vizitkou každého stavebníka nebo majitele nemovitosti. Fasáda vyjadřuje jeho vztah ke světu a životu, podává zprávu o jeho vkusu, postavení i estetickém cítění.
Díky speciálním tzv. cool pigmentům lze nyní na zateplovacích systémech Baumit...

Díky speciálním tzv. cool pigmentům lze nyní na zateplovacích systémech Baumit použít všechny odstíny vzorníku Baumit Life, tedy včetně tmavých odstínů, které dříve nebylo možné celoplošně použít. Baumit. | foto: Baumit

Oblíbené rčení „šaty dělají člověka“ je možné posunout k pravidlu: fasáda dělá dům. Cílem každého majitele domu bývá mít fasádu co nejhezčí, a to pokud možno co nejdéle. Jak na to? Základ tvoří příprava povrchu fasády pro natírání, pokračováním je výběr vhodné barvy a volba barevnosti, korunou pak vlastní natírání.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov

Postup práce

Příprava podkladu je základem i podmínkou celkového úspěchu při realizaci fasády. Podklad musí být čistý, soudržný, strukturně vyrovnaný, suchý a rovnoměrně nasákavý.

Čistota nové omítky nebývá problémem, ale při natírání starších fasád je nezbytné nejprve povrch omýt, nejlépe tlakovou vodou nebo párou, případně za použití vhodných čisticích přípravků.

Je-li na fasádě biologické napadení (nejčastěji řasy, lišejníky či mech), bude součástí mytí i likvidační a preventivní biocidní ošetření povrchu. To zajistí důkladné zneškodnění nárůstů a zabrání jejich opakovanému výskytu.

Pastovitá tenkovrstvá omítka nové generace weber.pas aquaBalance ekologicky šetrným způsobem reguluje vlhkost na povrchu fasády.

Soudržnost podkladu je vhodné podpořit použitím penetračního nátěru pod fasádní barvu. Ten pronikne do hloubky omítkové vrstvy a zpevní ji. Kvalitnější penetrace může navíc obsahovat i preventivní biocidní složku a hydrofobní přísady, které sjednotí nasákavost podkladu.

Hydrofobní penetrace navíc prodlouží životnost nátěru, sníží nasákavost fasády a chrání vrstvu fasádního nátěru proti působení vodorozpustných solí z podkladu. Snížení obsahu vody při povrchu omítky působí rovněž proti biologickému napadení fasádních vrstev.

Povrch fasády před natíráním by neměl vykazovat viditelné poruchy a vady. V případě výskytu trhlin nebo nerovností hrozí riziko jejich prokreslení do nátěrové vrstvy a vzniku dalších poruch nátěru.

Pro překlenutí trhlin ve fasádě existují speciální elastické podnátěry.
Výrazné riziko pro vzhled a životnost fasád představuje vlhkost ve zdivu a s ní spojené vlhkostně solné poruchy, projevující se zvláště na přízemní části fasády.

Než se tedy pustíte do natírání, ujistěte se, že dům i omítky netrpí zvýšenou vlhkostí, nemají zvýšený obsah vodorozpustných solí ani na nich nejsou solné výkvěty (pozor: vypadají jako bílá plíseň či chmýří na povrchu) nebo solné mapy. Omítky s vyvinutými solnými a vlhkostními poruchami nemá zpravidla cenu natírat.

Fasáda obytného domu v Tuhanci prošla důkladnou renovací akrylátovou barvou.

Vlhké zdivo je nejprve nutné sanovat – vysušit, omítky odsolit nebo vyměnit a pak teprve natírat. Příprava podkladu musí odpovídat také specifickým požadavkům konkrétního typu fasádní barvy.

Výběr fasádní barvy

Barvu, kterou použijete pro natírání, vyberte podle druhu stavby, složení omítek, požadovaného vzhledu, trvanlivosti a ceny. Odstín pak podle svého výtvarného názoru, stáří a stylu stavby, u památkových objektů s ohledem na historické zvyklosti a souvislosti.

Pro fasádní barvy se nejčastěji používá dělení podle použitého pojiva na vápenné, silikátové, akrylátové nebo obecně polymerní, silikonové a další, různě kombinované. Tyto typy se dnes používají téměř výhradně jako systémy ředitelné vodou, bez obsahu těkavých rozpouštědel.

Stručně přehlédněme základní vlastnosti, výhody a omezení:
Vápenné barvy – jako pojivo mají hydroxid vápenatý neboli hašené vápno, mají poněkud nižší kryvost, ale umožňují vytváření lazurních efektů. Výsledný vzhled je nerovnoměrný, se sametovým povrchem a odpovídá požadavkům na vzhled historických fasád.

K moderní fasádě patří moderní trvanlivé barvy. Nejkvalitnější jsou silikonové.

Oblíbené jsou ale i u moderních objektů, kterým dávají příjemný, organický charakter. Obtížně se tónují do sytých odstínů. Aplikace je trochu složitější, je třeba sledovat vlhkost podkladu a správně napojovat jednotlivé natírané části povrchu.
Silikátové barvy – pojivem jsou koloidní křemičitany, nejčastěji draselné vodní sklo. Výsledný vzhled povrchu je rovno­měrný a matný.

Vrstva nátěru je extrémně paropropustná, přirozená nasákavost se eliminuje hydrofobními přísadami. Dobře se tónují v celé škále pouze anorganických pigmentů, i do sytých odstínů. Aplikace je náročná na přípravu podkladu, který musí být bez zbytků organických polymerů a zcela vyzrálý. Alkalitu podkladu je nezbytné před natíráním chemickou zkouškou vyloučit.

Akrylátové a jiné polymerní barvy – jako pojivo jsou použity vodné disperze organických polymerů a kopolymerů, nejčastěji akryláty. Mají výbornou elasticitu, vysokou kryvost, ale často i nižší paropropustnost. Výsledný vzhled je absolutně rovnoměrný, matný až mírně hedvábně lesklý. Jsou vhodné pro všechny nové stavby s dostatečně izolovaným zdivem.

Pro nátěry historických fasád se nedoporučují kvůli jednolitému vzhledu a nižší paropropustnosti. Oblíbené jsou díky relativně nižší ceně a široké škále tónování anorganickými i organickými pigmenty. Aplikace je jednoduchá a na suchém podkladu bez zásadních rizik. Pozor: kvalita bývá úměrná ceně a můžete zde narazit na opravdu levné, ale špinivé a neprodyšné produkty.

Paletínská kaple v Luži. Fasáda obnovena vysoce kvalitní silikonovou barvou.

Silikonové barvy – nejmodernější typ fasádních barev, který obsahuje organická a silikonová pojiva. Vynikají vysokou trvanlivostí – až 30 let i více, jsou vysoce prodyšné a zároveň nepropustné pro vodu v kapalném skupenství. Excelentně chrání fasádu před deštěm, nešpiní se a jsou vhodné i na sanační omítky a mírně vlhké zdivo. Uplatňují se na historických i moderních stavbách.

Aplikace je jednoduchá, bez zásadních rizik. Kvalita je opět úměrná ceně a obsahu silikonové složky. Tónují se spíše anorganickými pigmenty, jejich dlouhá životnost koresponduje s výbornou životností silikonového pojiva.

Aplikace

Postup se v jednotlivých případech trochu liší podle použitého typu barvy, ale aplikace by vždy měla začínat penetračním podkladním nátěrem. Ten sjednotí vlastnosti podkladu, zajistí soudržnost a hydrofobitu natírané omítky.

Po vytvrzení penetračního nátěru aplikujeme první vrstvu fasádní barvy a opět po vytvrzení vrstvu druhou, případně další. Existují i jednovrstvé fasádní barvy, ale zde platí něco za něco a trvanlivost i ochranné vlastnosti nátěrového systému mimo jiné závisí i na přiměřené tloušťce.

Omítka weber.pas silikon Brick imituje obkladové pásky.

Pastózní omítka weber.pas silikon wood v odstínu ořech

Nátěr se slídovými odlesky - weber.ton mica

Údržba

Tak jako jinde se na ni často zapomíná, ale občas bude nutná. Zvláště v prašném prostředí nebo v blízkosti frekventované komunikace je nutné povrch fasády občas umýt či alespoň opláchnout. Zde mají výhodu akrylátové a zejména silikonové barvy, jejichž povrch lze snadno a bez rizika umýt.

Mimo zašpinění je vhodné odstranit z natřené fasády i biologické napadení a případně provést ošetření povrchu biocidním nebo hydrofobním nástřikem.

Chyby při aplikaci

Zkazit se dá všechno. Jak je výše zmíněno, jsou některé typy barev náchylnější na přesné dodržení technologického postupu, jiným více vadí problematický podklad. Nejčastější příčinou problémů a poruch však bývá nedodržení postupu aplikace v důsledku nepřečtení návodu. Následuje podcenění podkladu a jeho přípravy, některé chyby jsou i důsledkem víry v nadpřirozené vlastnosti reklamou vychválených produktů.

Proto čtěte návod a používejte zdravý rozum. Mokré a zasolené zdivo je možné natírat, ale výsledkem nebude pěkná fasáda. Tenký nátěr nejspíše nenahradí 15 cm tepelné izolace, ani nevysuší zdivo zasažené vzlínající vlhkostí.

Základní slovníček

  • Omítka je finální krycí vrstva fasády. Fasádní omítky vytvářejí estetický i ochranný „kabát“, který dům spolehlivě chrání před povětrnostními vlivy. Nejčastěji se používají pastovité fasádní omítky, které jsou již probarveny, a jsou tedy určeny k přímé aplikaci.
  • Nejpoužívanější jsou akrylátové omítky, které vynikají příznivou cenou. Silikonové omítky jsou oproti akrylátovým prodyšnější a mají lepší samočisticí schopnost, protože se lépe přirozeně vymývají deštěm.
  • Další možnost tvorby venkovní omítky představuje použití suchých omítkových směsí. Smícháním omítkové směsi s vodou získáte neprobarvenou fasádní omítku, kterou lze pohodlně nanášet nerezovým hladítkem. Probarvení fasádní omítky se provádí fasádními barvami. Jejich nátěr se aplikuje válečkem nebo metodou stříkání.

Světlem proti špíně

Moderní samočisticí fasáda nemusí spoléhat jen na vymývání nečistot deštěm. Díky principu fotokatalýzy využívá k čištění i sluneční světlo. Již před osmi lety byla vyvinuta patentovaná řada omítek a barev Baumit Nanopor.

Nanopórézní povrch těchto výrobků propůjčuje fasádě čistotu a skvělý vzhled, který při jejich použití vydrží dvakrát déle. Účinky této řady nyní firma rozšířila o fotokatalýzu.

Patentovaná řada omítek a barev Baumit Nanopor využívá díky principu fotokatalýzy k čištění i sluneční světlo.

Při dopadu denního světla na fasádu se aktivuje fotokatalyzátor obsažený v omítce. Dochází tím k rozkladu částeček nečistot usazených na povrchu fasády. Díky okolnímu proudění vzduchu jsou nečistoty odstraněny z fasády, jejich rozpouštění napomáhá také déšť či schnoucí vlhkost. Fasáda se tak čistí sama. Tato metoda je obzvláště účinná v boji proti řasám, plísním a bakteriím a zabraňuje usazování prachových částeček i sazí.

Díky obsahu katalyzátoru navíc bylo možno vyvinout produkt, který neobsahuje biocidy. Fotokatalyzátor obsažený ve výrobcích NanoporTop a NanoporColor se v průběhu čištění nespotřebovává. Výsledkem technologie Baumit Nanopor photokat je povrch odolný vůči nečistotám a trvale krásný vzhled fasády.

Další zajímavé články najdete v časopise Domov.

Autor:
Témata: omítka
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...