Nové omítky na rodinném domě

Nové omítky na rodinném domě v Pruhonicích | foto: Central group

Fasáda bude medově ladit s okny

  • 24
Rodinný dům v Průhonicích bude mít speciálně řešenou fasádu, která se skládá z bílé akrylátové omítky a z dřevěného obkladu v medové barvě - stejné, jakou mají okna.

Článek je součástí přílohy Nové bydlení, ve které pro vás budeme sledovat průběh výstavby nového domu v Průhonicích. Poradíme vám, na co si dát při stavbě rodinného domu pozor, nebo například z čeho nové bydlení financovat.

Ačkoliv jsou v posledních letech moderní různě barevné venkovní šlechtěné omítky, architekt a budoucí majitelé šestipokojového rodinného domu se rozhodli pro elegantní klasickou kombinaci bílé barvy a dřeva.

Eleganci ještě podtrhne medový soulad dřevěného obkladu a oken

Jak vzniká venkovní omítka

Požadavek architekta byl, aby jednotlivé úseky fasády na sebe plynule navazovaly. Proto se provedlo v místech, kde nebudou dřevěné obklady, zateplení fasádním polystyrenem. Pod tímto zateplením řemeslníci zdi neomítali.

Venkovní omítky podtrhnou vzhled rodinného domu. Před nanášením venkovní omítky musí být osazeny rámy oken a dveří, dokončeny konstrukční práce na průčelí včetně oplechování a osazeny svody.

 

Nejprve se po obvodu osadily pomocí hmoždinek plechové soklové lišty, které slouží jako zpevnění spodní hrany fasády a jako základna pro lepení polystyrenových desek. Desky se lepily tak, že na rubovou stranu desky se nanesla po obvodu a do středu vrstva lepicí hmoty a tato deska se připevnila na stěnu.

Po vytvrdnutí lepidla (po 2 - 3 dnech) se desky ještě kotvily pomocí speciálních talířových hmoždinek. Na celou plochu stavebníci nanesli lepidlo, do kterého se vtlačila vyztužovací síťovina, a do rohů osadili rohové lišty.

V této době se začalo s prováděním dřevěného obkladu. Ale ještě před nástupem truhlářů bylo třeba provést oplechování říms, parapetů, stříšky a různých detailů. V předem určených místech se k obvodovému zdivu přikotvil dřevěný rošt jako nosná konstrukce pro dřevěné palubky.

Po směrovém vyrovnání řemeslníci pomocí kovových úchytek připevňovali jednotlivé palubky. Palubky měly již z výrobny provedenou povrchovou úpravu a na stavbě se prováděly pouze opravy v místech řezů. Při realizaci dřevěných obkladů se po vyschnutí lepidla napenetroval podklad pod budoucí akrylátovou omítku.

Omítka dnes ještě na rodinném domě není ve finální podobě, protože stále ještě probíhají práce na fasádě. Tím se minimalizuje možnost znečistění a poškození, protože následné lokální opravy bývají znatelné.

Akrylátová tenkovrstvá venkovní omítka má vysokou přilnavost k podkladu, která umožňuje aplikaci nejen na klasické zděné stěny, ale i na dřevovláknité podklady a sádrokarton. Je mrazuvzdorná, paropropustná, a přitom hydrofobní (odpuzuje vodu).


Na co si dát pozor

Při provádění fasády způsobem provedení vnějšího kontaktního zateplovacího systému se desky lepí přímo na neomítnuté zdivo, proto je nutné před zahájením prací provést kontrolu rovinnosti a popřípadě podklad srovnat.

V rozích dveřních a okenních otvorů nesmí docházet k průběžné spáře mezi deskami ani ve vodorovném, ani ve svislém směru, a tato místa se ještě musí vyztužit armovací síťovinou v diagonálním směru o rozměru cca 30 cm x 50 cm vtlačenou do lepidla.

Kotvicí hmoždinky se osazují až po zatvrdnutí lepidla a zapouštějí se cca 2 mm pod povrch desky. Optimální množství talířových hmoždinek je 6 ks / m² a minimální délka hmoždinky ukotvené ve zdivu jsou 4 cm. V případě, že na zateplovací systém bude nalepen obklad, musí se vrstva lepidla s armovací síťovinou ještě přikotvit dalšími hmoždinkami.

Finální vrstva tenkovrstvé omítky se provádí na zaschlou napenetrovanou plochu. Natahuje se nerezovými hladítky a po mírném zavadnutí se plastovými hladítky provede požadovaná struktura.

Nanáší se „živá do živého“, aby nebyly znatelné spoje při napojování. Ihned po provedení omítky je vhodné demontovat lešení, nebo alespoň odebrat podlážky, protože při dešti by mohla stříkající voda fasádu ušpinit.