Plastika je nasvícena kombinací světelných vláken a LED | foto: Lasvit

Fantastické lustry v unikátním metru v Dubaji vytvořili Češi

  • 40
Čeští skláři a designéři opět zazářili. A to doslova. Nové ultramoderní dubajské metro se může pochlubit dekorativním osvětlením od české firmy Lasvit. K umělecké kvalitě přidali čeští tvůrci i moderní technologie.

Lustry, které navrhly dvě designérky, obě absolventky VŠUP - Jitka Kamencová-Skuhravá a Katarína Kudějová-Fulínová – září ve dvou stanicích metra. Je v provozu pouhých pár týdnů a představuje nejdelší automatizovaný vlakový systém na světě, který neřídí člověk.

Lustry od firmy Lasvit, která staví na více než tisícileté tradici českého sklářství, najdete hned na dvou stanicích. První je přestupní, kde se stýkají obě linky, Khalid Bin Al Waleed, které se však běžně říká BurJuman (podle obchodního domu v její těsné blízkosti).

Druhou je stanice Al Rigga v centru hlavních turistických a zábavních atrakcí Dubaje.

Lustry "Voda" jsou dílem designérky Jitky Kamencové-Skuhravé

Lustry "Voda" jsou dílem designérky Jitky Kamencové-Skuhravé

Proč se voda proměnila na medúzu

Stanici BurJuman zdobí osm lustrů od designérky Jitky Kamencové-Skuhravé s názvem "Voda". Tvoří je kandelábr z ohýbaného strukturovaného skla spojený s ústředním stylizovaným proudem vody. Ten byl "rozfázován" do dutých, ručně foukaných skleněných kapek s měkkými křivkami.

Oba druhy použitého skla jsou organické povahy. Bubliny ve skle představují pojítko mezi oběma typy skel, lehaného plochého i hutního. Pro uchycení plochého skla vytvořil Lasvit unikátní odlehčenou vnitřní konstrukci, která je zcela zakryta a neruší tak čisté linie objektu.

Plastiku osvětluje kombinace světelných vláken a LED. Oba typy zdrojů světla využívají RGB technologii, o níž lze tvrdit, že skleněným objektům doslova vdechla život. Umožňuje totiž pracovat s barevností svítidla, vytvářet dynamické světelné efekty a programovat světelné scény.

Podhled ve stanici metra Khalid Bin Al Waleed (BurJuman) v Dubaji s lustry "Voda"

Podhled ve stanici metra Khalid Bin Al Waleed (BurJuman) v Dubaji s lustry "Voda"

Odstíny modré barvy, které se střídají a mění v čase, podtrhují motiv vody a proměňují sklo v živý organismus. Veřejnost proto už stihla světelnou plastiku přejmenovat na obří medúzu.

Zářící oheň

Stanici Al Rigga, u jehož interiéru se návrháři nechali inspirovat ohněm (proto je laděn pouze do červeno-žlutých tónů), zdobí čtyři takřka identické kusy světelné plastiky "Oheň" od designérky Kataríny Kudějové-Fulínové.

Plastiku tvoří tři části: dóm, světelný prstenec a plamen. Dóm je vyskládaný ze spékané ohýbané rudé skleněné mozaiky a ručně foukaného skla. Světelný prstenec tvoří bílé opálové skleněné komponenty.

Plamen, centrální část plastiky, je složený z ručně foukaných skleněných originálních dílů. Sesazením na tzv. kovovou monturu "ožívá" i tento objekt a proměňuje se v planoucí oheň.

Nad plastikami je skylight neboli skleněná kopule, kterou vniká dovnitř sluneční světlo a prosvětluje opálovou část světelného prstence. V noci nahrazují denní světlo výkonné LED reflektory. LED osvětluje zevnitř i část dómu, zatímco plamen je osazen halogenovými žárovkami.

Stanice metra Al Rigga s lustry "Oheň"

Stanice metra Al Rigga s lustry "Oheň"

Dubajské metro

Představuje nejdelší automatizovaný vlakový systém na světě, který neřídí člověk. Má délku 76 kilometrů a dvě linky, Červenou a Zelenou (plánované dokončení na jaře 2010).

Bylo postaveno v rekordní době, za pouhé čtyři roky. Do chodu bylo uvedeno 9. září 2009, a stalo se tak první sítí metra v oblasti Perského zálivu.

LASVIT

Lasvit je nadnárodní firma se sídlem v České republice. Zaměřuje se výhradně na navrhování, vývoj a tvorbu originálních designových předmětů ze skla, křišťálu, drahých kovů a porcelánu.

Staví na slavné tradici českého uměleckého řemesla, především sklářství. Využívá spojení zkušenosti a zručnosti celých generací českých sklářů, historií ověřených postupů, řemeslné dokonalosti a tradiční rukodělné výroby s kreativitou současných designérů. Ti získali své znalosti na nejlepších českých uměleckých školách (zejména VŠUP, kde trvá studium šest let) i ve světě.

Výsledkem této kombinace jsou originální artefakty, které najdete v soukromých i veřejných sbírkách, v divadlech, reprezentačních prostorách luxusních hotelů i firem. V seznamu zákazníků jsou hotelové řetězce Four Seasons, Shangri-la, Mandarin Oriental, W, MGM, CWTC, ale i hotel Kempinski Hybernská Prague, Národní divadlo či Obecní dům v Praze.

Pobočky má Lasvit kromě České republiky také v Hong Kongu, Šanghaji, Dubaji, Singapuru a v Los Angeles.


.