Sedací souprava s ratanovými doplňky

Sedací souprava s ratanovými doplňky

Exotika v bytě? Přírodní materiály teď frčí

  • 6
Kdo má rád přírodní materiály, jistě mu doma nechybí nějaký kousek exotického nábytku. Pokud ano, může si pořídit křeslo třeba z mořské trávy, banánového listí nebo vodního hyacintu. Na českém trhu je široká nabídka originálního nábytku dovezeného z Afriky či Asie. V posledních letech však pověst tohoto nábytku kazí někteří dovozci levného a nekvalitního zboží.

Ale kdo si dá práci s výběrem, může si vybavit byt velmi zajímavým zařízením, které dlouho vydrží. Výhodou cizokrajného nábytku je, že není nutné jím vybavit celý interiér. Toleruje se pořízení jednoho kousku, který s okolním stylově neladí, ale působí jako oživující prvek.

"Exotický nábytek si kupují hlavně lidé, kteří hodně cestují," říká Milan Hošek ze firmy Bamboo-Man. Podle Ondřeje Šišky ze společnosti Varan Trade je největší zájem hlavně o postele a sedací soupravy.

Přírodní materiály se zpracovávají náročnou řemeslnou výrobou. "Lidé do nábytku vkládají svůj um a fantazii, takže nese originální otisk ruky, která jej dělala," popisuje Tomáš Ledajaks ze společnosti Kinga. Při výrobě se nepoužívá kov a části se spojují bambusovými kolíčky nebo ratanovými pásky. Právě kvalita spojů je při výběru rozhodující.

"Prasklinky v bambusu nebo ratanu nevadí, ale pokud je špatně provedený spoj, nábytek se rozviklá, opletení spoje se potrhá a je nutná oprava," vysvětluje Ondřej Šiška. Výběr závisí především na vkusu a také na velikosti prostoru, který je k dispozici. Při nákupu je důležité dát pozor na jakost materiálu.

"Mnoho ratanových výrobků je z loupaného ratanu třetí jakosti," říká Kateřina Zemanová. "Ten se pak láme a loupe. Je třeba vždy žádat první jakost, která se pozná hlavně podle ceny a pevnosti materiálu."

Příklady cen

Bambus
křeslo 5000-13 000 Kč
dvojlůžko 20 000-30 000 Kč

Ratan
křeslo 5000 Kč
lenoška 15 000 Kč

Mořská tráva
sedací souprava 50 000-55 000 Kč
jídelní set 35 000 Kč

Vodní hyacint
sedací souprava 20 000-50 000 Kč
křeslo 5000-12 000 Kč

Banánové listí
sedací souprava 55 000-65 000 Kč
postel 35 000 Kč

Teakové dřevo
stůl 15 000-30 000 Kč
postel 60 000 Kč

Údržba nábytku záleží na jeho povrchové úpravě. Mnohdy stačí otřít ho vlhkým hadříkem.

"Leštěný povrch se udržuje přípravky dávajícími lesk a ochranu proti prachu, nelakované teakové dřevo pak teakovým olejem, nebo směsí lněné fermeže s terpentýnovým olejem," radí Tomáš Ledajaks.

"Voskované kusy se ošetřují voskem na nábytek nebo třeba bezbarvým voskem na obuv."

Exotický nábytek se vyrábí z přírodních materiálů. Bambus - vysoká zdřevnatělá dutá tráva - roste v tropických a subtropických oblastech, hlavně v jihovýchodní Asii. Stébla jsou velmi tvrdá a odolná. takže nábytek je téměř nezničitelný.

"Výhodou bambusového nábytku je, že se na něm tolik neusazuje prach, a proto se doporučuje zejména rodinám s dětmi, které trpí astmatem," vysvětluje Kateřina Zemanová z firmy Baraka Interiér.

Ratan - stonky palmy z jihovýchodní Asie - je na rozdíl od bambusu pružný a dá se snadněji ohýbat. Teakové dřevo je velice tvrdé a dobře odolává mrazu i vodě.

Kromě těchto materiálů se k výrobě nábytku používají různé druhy exotického proutí či lián, banánové listy, oddenky vodního hyacintu či třeba mořská tráva.