Moderní vzdušné místnosti s minimem bariér působí exkluzivně, jsou světlé, přehledné

Moderní vzdušné místnosti s minimem bariér působí exkluzivně, jsou světlé, přehledné | foto: Profimedia.cz

Exkluzivní kuchyně je vzdušná s minimem bariér a spojená s obývákem

  • 51
Otevřená, stejně jako uzavřená kuchyně má své vášnivé zastánce i zarputilé odpůrce. Dokonce lidé, kteří vyzkoušeli obě varianty, považují za lepší tu "novou". Jedna správná odpověď ale neexistuje.

Každý jsme totiž originál a vyhovuje nám něco jiného. Když podlehneme módnímu řešení z úžasného obrázku v katalogu nebo jsme ho viděli ve svém oblíbeném televizním seriálu, můžeme si zadělat na problém, jenž nám bude ztrpčovat život. Případně si jeho náprava vyžádá další peníze, stavební úpravy a nervy.

Módní je otevřenost

V současných projektech převládají kuchyně spojené s hlavním obytným prostorem. Moderní vzdušné místnosti s minimem bariér působí na člověka exkluzivně, jsou světlé, přehledné.

OTEVŘENÁ KUCHYNĚ

Vaříte a jste v kontaktu s ostatními

PLUSY
+ poskytuje větší a vzdušnější prostor
+ stálý přehled o dětech
+ kontakt s ostatními, když vaříme
+ ušetří se spoustu kroků

MINUSY
- nejde zabránit šířícímu se pachu a vlhkosti
- vzniká kuchyňský nepořádek, který nepatří do obývacího pokoje
- kuchyňský hluk může být jablkem sváru, zvlášť, když se chce zbytek rodiny dívat na něco "důležitého" v televizi 

Rodinné centrum se najednou ohromně zvětší, rozšíří, rodiče mají přehled o dětech, děti se nepletou pod nohama.

Nemusíte se cítit osaměle, když v kuchyni připravujete občerstvení pro návštěvu, která se vesele baví v jiné místnosti, a vy přesně nevíte, o čem je zrovna řeč.

Otevřený koncept má však nástrahy, a to jak praktické, tak estetické. Praktické jsou nasnadě: kuchyňský hluk, odér, mastnota, která se rozšiřuje do místnosti. Nepořádek kazící dojem z posezení u kávy po dobrém obědě.

Pokud vám nic z toho nevadí, potom jste vyloženě typ pro otevřené kuchyně.

Důležité je jen najít architektonické řešení a typ nábytku, který by se do obývacího pokoje hodil.

Nejlépe je, když materiálově či barevně souzní s dalším vybavením jídelny a obývacího pokoje.

Praktická uzavřenost

Jste-li však typ, který rád vaří a přitom nesnese v obývacím pokoji nějaký nepořádek, chce tam mít svůj klid, potom to s otevřeným řešením ani nezkoušejte.

Uzavíratelné kuchyně spojené maximálně s jídelnou jsou českou klasikou, a ač to tak na první pohled nevypadá, jsou ideální pro rodiny s dětmi.

uzavřená kuchyně

Vaříte a nerušíte ostatní. A oni vás

PLUSY
+ pachy, vlhkost a nepořádek zůstanou v jedné místnosti
+ vaříme si tam podle svého, pouštíme si k tomu svou oblíbenou hudbu, nikoho nerušíme
+ různé kuchyňské přístroje vydávají zvuky, které nemusí být příjemné (lednička, myčka, digestoř), v obývacím pokoji je nechceme slyšet, mohou zvyšovat nervozitu

MINUSY
- nemáme tak dobrý přehled, co se děje jinde
- kuchyně je zbytečně vzdálená od jídelny
- cítíme se v ní stísněně a izolovaně od ostatních

Právě v nich se vydatněji vyvařuje, což se s otevřeným prostorem moc nesnáší, ale také je v takové kuchyni intimnější prostředí, důležité pro svěřování a pro rodinné debaty.

Zde se s kuchyňskými vůněmi, řevem mixéru či brumláním chladničky počítá.

A i když po vaření nestačíte naládovat myčku a špinavé hrnce zůstanou na plotně, kam přetekla polévka, je to prostě jen kuchyňská záležitost, která zmizí za zavřenými dveřmi.

Střední cesta: zatáhněte roletu

Jak je zřejmé - otevřenost i uzavřenost kuchyně mají své plusy i minusy.

Nabízejí se však i další možnosti, které mohou uspokojit nerozhodné. Je to především částečná uzavřenost.

Při ní je sice kuchyň součástí jídelny a obývacího pokoje, ale oddělená polopříčkou nebo jednou zdí, případně je vestavěná do niky. Kuchyň lze v takovém prostoru od zbytku místnosti oddělit posuvnými prosklenými dveřmi.

Vtipným nábytkovým řešením jsou rolety, které lze mezi horními a dolními skříňkami stáhnout a nepořádek a věci, které nechceme, aby byly vidět, za nimi v okamžení zmizí.

VŠECHNO UŽ BYLO

Kuchyně jako přitažlivé centrum domova

V historii najdeme všechny typy kuchyní, od těch černých po světnicové. Do některých paní domu přicházela jen dávat příkazy služebnictvu, v jiných se odehrával celý rodinný život, protože to byla jediná místnost, která to umožňovala.

Dnes je všechno jinak. Kuchyně jsou vysoce technicky a ergonomicky promyšlené sestavy nábytku a zařízení, které by měly odpovídat našemu životnímu stylu, usnadňovat práci a přinášet radost z vaření.

Stále důležitější je u nich prostor, návaznost na jídelnu a i taková záležitost, jako jsou výhledy z okna. Správně vyřešená kuchyně je taková, v níž se dobře cítíme a víme, že je přitažlivým centrem domova.