Zájemci o dům či byt se koupě nemovitosti zabavené v exekuci zatím stále bojí. (Ilustrační snímek)

Zájemci o dům či byt se koupě nemovitosti zabavené v exekuci zatím stále bojí. (Ilustrační snímek) | foto: Petra Klimková, MF DNES

Ve středních Čechách lze koupit exekučně zabavený byt až o půlku levněji

  • 289
Ve Středočeském kraji jsou desítky exekučně zabavených domů, chat či bytů. V dražbě se dají koupit až o polovinu levněji. Dražit je možné dokonce i přes internet. Na část platby mohou zájemci použít i hypotéku. Podle exekutorů se lidé podobných aukcí zbytečně bojí.

Sháníte dům, byt nebo chatu? Mezi mnoha nemovitostmi, které nabízejí realitní kanceláře, se občas objeví "podezřele" levná nabídka. Většinu zájemců však odradí, že jde o dražbu nemovitosti, která byla exekučně zabavena. Dražba přitom není podle exekutorů nic složitého ani nebezpečného a na nákupu lze ušetřit až polovinu nákladů.

"Vyvolávací cena začíná na dvou třetinách odhadní ceny. Trh s nemovitostmi v exekuci je dnes značně nasycen, takže se velká část nemovitostí v prvním kole nevydraží. Pak může být nařízena další dražba za polovinu odhadní ceny," popsal David Tala, mluvčí exekutorského úřadu Tomáše Vrány.

Pokud je nemovitost zajímavá, může se v první dražbě cena vyšplhat výš, ale v zásadě je suma stále pod hranicí tržní ceny. "Nedávno náš úřad dražil dokončenou novostavbu rodinného domu s odhadní cenou pět milionů korun. Dražby se zúčastnilo šest dražitelů a z vyvolávací ceny 3,3 milionu korun jsme se vyšplhali jen na 3,8 milionu," uvedl Tala.

Výhodnost takové koupě potvrzují i realitní makléři. "V současnosti má naše pobočka takových nemovitostí v nabídce asi 14. Pro kupujícího to výhodné je, pro toho, komu dům zabaví, už samozřejmě méně," podotkl Michal Sirotek z realitní kanceláře Century 21.

Dům zabavený v exekuci může kupující zaplatit i hypotékou

Dům si je možné většinou předem také prohlédnout a zájemce o nemovitost u sebe ani nemusí mít celou částku. Stačí složit pouze dražební jistinu, jejíž výše je stanovena v dražební vyhlášce. U milionového domu jde přibližně o 150 tisíc korun.

Jak postupovat při elektronické dražbě

– prohlédnout si nabídku dražeb na internetových stránkách, podle krajů si vybrat nemovitost
zaregistrovat se a složit dražební jistinu
– vytisknout formulář, podepsat úředně ověřeným podpisem a odeslat na adresu uvedenou na stránkách
dražit dle pokynů

Zbytek ceny je pak možné doplatit i hypotékou. Je však třeba si ji vyjednat v bance dopředu, jinak dražitel přijde o zálohu a hrozí mu i sankce. "Při nedoplacení hrozí zmaření dražby, což může mít pro vydražitele fatální důsledky," varuje Tala. Lhůta k doplacení konečné ceny se může úřad od úřadu lišit, obvykle je to do dvou měsíců ode dne dražby.

Většina dražeb sice stále vyžaduje fyzickou přítomnost dražitelů, některé internetové servery však už nabízejí dražby po internetu. Server okdrazby.cz například nabízí ve Středočeském kraji 60 nemovitostí. V některých případech se však jedná pouze o podíly. Na takové nemovitosti si je třeba dát pozor. Po vydražení pouze části nemovitosti mohou být problémy s dalšími majiteli.

"Zájemce o on-line dražbu se musí zaregistrovat a poté, co složí na vyhrazený účet dražební jistinu, dostane k dispozici přihlašovací kódy pro dražbu. Pokud neuspěje, je mu jistina vrácena," popsala postup on-line dražeb Michaela Studená z agentury Rubikon.