Do terasy z šedého mramoru je zapuštěný bazén, k relaxaci slouží také

Do terasy z šedého mramoru je zapuštěný bazén, k relaxaci slouží také whirlpool. Bílá kamenná drť na záhonech osázených jehličnany, sukulenty a solitérními kameny vytváří obraz jižní krajiny. Zdroj: www.dumabyt.cz | foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Dům, který vypadá jako vějíř. A zatoulal se k Praze od teplého moře

  • 48
Bělostná vila odrážející se v hladině bazénu nestojí na Azurovém pobřeží nebo na Maledivách, ale mezi zelenými kopci na jihovýchod od Prahy. Atypický vzhled vychází z logických požadavků: širokoúhlý výhled a co nejvíce slunce v domě. Luxus se tu rafinovaně pojí s úsporností.

Může se hodit

Uvažujete o koupi rodinného domu? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Rodina s dospívajícími dětmi bydlela v nedaleké obci. Přáli si menší, ale komfortnější bydlení, a proto se rozhodli pro stavbu nového domu. Pozemku s panoramatickým výhledem na téměř volnou krajinu se nedalo odolat. V sousedství sice postupně vyrůstá nová zástavba, ale z klidného místa na kraji u lesa, v horní části mírného východního svahu není na sousedy příliš vidět.

"Nadstandardní vybavení, prostorné, vzdušné a po technické stránce progresivně řešené bydlení si klienti zpočátku spojili s architekturou v podobě minimalistických kostek," vzpomíná Aleš Gadlina, autor návrhu, na to, jak se vyvíjely počátky projektu.

Dům se vějířovitě rozpíná od východu směrem k jihu. Architektonický výraz udávají velké prosklené plochy a zvýrazněný konstrukční systém – příčné nosné stěny vystupují z domu do exteriéru. Zdroj: www.dumabyt.cz

"Navštívili některé domy, které jsem dříve navrhl, aby se seznámili s mým stylem práce 'na vlastní kůži'. Ve společném dialogu jsme pak došli k atypické kompozici, která vychází z nepravidelného tvaru a orientace pozemku a nejlépe zhodnocuje jeho potenciál: unikátní výhled pozlacený září východního i západního slunce."

Trochu jiný dům

Architektonická kompozice se vymyká rámci soudobé české stavební produkce, a to i v kategorii nadstandardního bydlení. Působí spíše jako výtvarné dílo než stavební konstrukce, i když vzešla z logické úvahy, neboli, jak autor skromně vysvětluje, "ze selského rozumu".

Půdorys je vymezený pěti příčnými nosnými stěnami, které se směrem k východu vějířovitě rozbíhají, aby nabídly z každého vnitřního prostoru co nejlepší výhled a do interiéru proniklo co nejvíce denního světla. Na západní straně je dvojgaráž, šatna, hlavní vstup, schodišťová hala a pracovna, na východ zůstává dům maximálně prosklený a otevřený.

Směřují sem obývací pokoj, kuchyň s jídelnou, relaxační zóna (sauna, koupelna, odpočívárna) a část zázemí (sklad zahradního nábytku, technická místnost atd.).

Dva nejvýchodnější trakty, společná obývací část, hala a pracovna, se navzájem "slévají" v jeden vzdušný prostor, který pokračuje otevřeným schodištěm do patra. Nahoře najdete vzdušnou otevřenou galerii, která odděluje samostatnou zónu dětí a zónu rodičů.

Architekt dbal na komfortní zázemí, velké šatny s denním světlem, prostorné koupelny, hezký výhled z každé místnosti je samozřejmostí i v tomto podlaží.
Horní patro zaujímá menší plochu a jednotlivé konstrukční trakty jsou záměrně navzájem mírně posunuty, což vytváří dynamické členění, zvýrazněné vystupujícími příčnými stěnami.

Interiér si majitelé domu vybavili v souladu s exteriérem domu v šedo-bílém barevném ladění s kontrastními doplňky. Zdroj: www.dumabyt.cz

Dům využívá nejmodernější technologie dnešní doby a spojuje je s klasickými přírodními materiály. Cílem projektu však nebyla exhibice autora, ale co nejpříjemnější bydlení v souznění s přírodou.

Na "domácí pohodě" se podílejí vzdušná atmosféra (daná architektonickou kompozicí a půdorysným uspořádáním), energeticky úsporný provoz, podlahové a stěnové vytápění a teplovzdušné větrání s rekuperací tepla.

Vybavení si majitelé realizovali vlastními silami v souladu s architekturou domu, do interiéru zvolili kombinaci decentních odstínů šedé a citlivě ji oživili barevně kontrastními doplňky:

"Velmi jsme dbali na kvalitní materiály a precizní řemeslnou práci až do nejmenších detailů, což se projevuje nejen v krásném vzhledu domu, ale i v kvalitě bydlení."

Kuchyňská linka byla vyrobena na míru z MDF desek s vysoce kvalitním lakem ve vysokém lesku, pracovní plochu tvoří deska z corianu. Zdroj: www.dumabyt.cz

Do velkorysého obytného prostoru si manželé vybrali velkoformátovou keramickou dlažbu 60 × 120 cm. Zdroj: www.dumabyt.cz

Slovo autora

"Základní a prvořadá při navrhování tohoto domu byla jeho funkčnost, logická dispozice a příjemné obývání vnitřních prostor. Na tomto základě jsem navrhl formu, která pasivně využívá solární energii prostřednictvím velkých prosklených ploch. Stavba je úsporná i "aktivně" díky technickým zařízením.

Vytápí ji tepelné čerpadlo, v jižní části garáže jsou instalovány takzvané Trombeho stěny neboli skryté černé plochy fungující podobně jako solární kolektory. Slouží k vytápění a ohřevu teplé užitkové vody," popisuje architekt Gadlina.

Dům je navržen jako energeticky pasivní: celková tepelná ztráta činí 6,5 kW. Úspor energie je dosaženo nadstandardními tepelnými izolacemi, rekuperačním systémem, ale i uzavíráním velkoplošných rolet na noc na všech oknech.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 2/2013.

Díky orientaci na jih a jihovýchod a promyšlenému prostorovému uspořádání, kdy prosklené místnosti sahají až do vnitřní, chladnější části dispozice, se interiér nepřehřívá, i když má dům velké prosklené plochy.

O autorovi: Ing. arch. Aleš Gadlina, *1965

Autorizovaný inženýr, absolvent Stavební fakulty ČVUT Praha. V r. 1997 založil stavební firmu Gadline, která se postupně rozrostla o architektonický ateliér. Zabývá se návrhy rodinných domů a bytových staveb od studie až po realizaci, specializuje se na projektování energeticky úsporných domů, které využívají pasivní solární efekt

Technické údaje

Zastavěná plocha: 261 m2
Užitná plocha: 341 m2
Konstrukce: betonové základové pasy, zdicí systém Porotherm, vnější kontaktní zateplení fasády Orsil 140 mm, vnější obložení fasády z mramorových desek, železobetonové monolitické stropy, zastřešení – pultové střechy s nízkým sklonem, dřevěné krovy se stojatou stolicí, krytina Akroplan, posyp kačírek
Výplně otvorů: okna a posuvná prosklená stěna hliníková Schüco s izolačními trojskly, předokenní hliníkové žaluzie na elektrický pohon, vnitřní dveře atypické – dýhované do obložkových zárubní a skleněné posuvné
Vytápění: tepelné čerpadlo systém vzduch/voda, teplovodní podlahové a stěnové vytápění, řízené větrání s rekuperací tepla