Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Empire State Building. Nejslavnější mrakodrap slaví 80 let celý v bílé

  1:00aktualizováno  1:00
Mrakodrap Empire State Building slaví 1. května osmdesát let od svého oficiálního otevření. Budova postavená ve stylu art deco je pověstná svým osvětlením, kterým v různých barevných kombinacích připomíná významné výročí a události. V den svých narozenin se celá zahalí do bílé barvy.

Budova se 102 patry je postavená ve stylu art deco. Stojí v New Yorku na křižovatce Páté Avenue a West 34th Street. | foto: Profimedia.cz

Svůj architektonický půvab zdůrazňuje Empire State Building nevyčerpatelnými kombinacemi nočního barevného nasvícení, kterým připomíná významné i méně důležité události.

Zeleným a modrým osvětlením slaví Den Země, barvami ze státních vlajek výročí nezávislostí zemí a na počest narozenin animované postavičky Pepka Námořníka a jeho oblíbeného špenátu se samozřejmě rozzáří zeleně.

Letos slaví Empire State Building osmdesát let od svého oficiálního otevření. První květnový den proto bude slavnostně nasvícena pouze klasickými bílými světly, která se pro osvětlení používala až do roku 1976.

Majitelé budovy hledali inspiraci pro slavnostní nasvícení několik týdnů mezi fanoušky na sociální síti Facebook. Ti měli pro nejvýraznější newyorskou stavbu vybrat libovolnou trojkombinaci barev. Na výběr měli modrou, červenou, zelenou, žlutou, bílou, oranžovou, růžovou a fialovou.

Slavný newyorský mrakodrap Empire State Building je pověstný změnami osvětlení, kterými v různých barevných kombinacích připomíná všechna možná výročí či události.
Slavný newyorský mrakodrap Empire State Building je pověstný změnami osvětlení, kterými v různých barevných kombinacích připomíná všechna možná výročí či události.

Slavný newyorský mrakodrap je pověstný změnami osvětlení, kterými připomíná různá výročí a události.

Podle některých fanoušků vlastně nebylo co řešit. Budova je americká ikona, a měla by se tak na výročí odít do barev vlajky Spojených států - červené, bílé a modré. "Pokud někdy New York a Amerika potřebovaly symbol síly, pak je to teď, a lepší pilíř síly neexistuje," míní Raymond Pesce.

Jiní uživatelé stavbu vnímají spíše jako symbol New Yorku a navrhovali barvu stejnojmenného státu, kde velkoměsto leží, tedy modrou. Podle Cynthie Hartleyové by Empire State Building na své narozeniny měla být růžová, zelená a fialová. "Růžová je barvou univerzální lásky, zelená symbolizuje přírodu, plodnost a život, fialová je barvou dobrého úsudku," uvedla.

Nakonec ale zvítězila pouze jedna barva - bílá. A za pár dní si to nejspíše bude málokdo pamatovat. Empire State Building je totiž tak trochu budova chameleon. Barevné kombinace osvětlení se při různých příležitostech ze základního bílého světla mění takřka neustále.

Na stránkách budovy je přihláška, kde mohou různé spolky či organizace požádat, aby budova připomněla právě jejich událost či výročí. Tento měsíc tak například 5. května červené osvětlení připomene 120. výročí otevření koncertní haly Carnegie Hall.

Po zřícení budov při teroristických útocích 11. září 2001 se Empire State Building stala nejvyšší budovou New Yorku a třetí nejvyšší v USA.

Po zřícení budov při teroristických útocích 11. září 2001 se Empire State Building stala nejvyšší budovou New Yorku a třetí nejvyšší v USA.

V pátek 29. dubna večer kombinace modré, bílé a červené na dálku popřála k svatbě britskému princi Williamovi a jeho novomanželce Kate.

Správa budovy má při vyřizování žádostí jednu zásadní výjimku. Byť pravidelně budovu nasvěcuje při příležitosti různých svátků, jako jsou Velikonoce či Ramadán, odmítá vzdávat hold náboženským postavám anebo vyhovovat přáním náboženských organizací.

Loni na to doplatila organizace Katolická liga, která chtěla posmrtně uctít Matku Terezu. Správa budovy jí to zamítla a neobměkčilo ji ani to, že v minulosti porušila vlastní pravidlo a nasvítila mrakodrap například na počest papeže Jana Pavla II.

Rozhodnutí tehdy vyvolalo vlnu kritiky. Přišlo několik měsíců potom, kdy správa na počest 60. vzniku komunistické Číny osvítila budovu barvami čínské vlajky, tedy rudou a žlutou.

"Je ostudné, že Empire State Building vzdává tuto poctu čínské komunistické straně, režimu, který je přímo zodpovědný za smrt nejméně 30 milionů lidí v Tibetu a Číně," komentoval to tehdy Tibeto-Američan Tenzin Dorjee. (viz článek Newyorský mrakodrap kvůli čínskému výročí zrudl. Vyvolalo to protesty) 

Empire State Building: tlustá dlouhá tužka

Velkolepá věž se 102 patry je postavena ze skla, oceli a hliníku ve stylu art deco. Je vysoká 381 metrů (od úpatí ke špičce antény 443,2 metru) a rekordně dlouho držela prvenství mezi nejvyššími stavbami světa (v letech 1931 až 1972).

Projekt byl architektům zadán téměř na den současně s krachem newyorské burzy v říjnu 1929. John Jakob Raskob, bývalý prezident firmy General Motors, chtěl investovat do výstavby nemovitostí a přitom nemohl připustit, aby ho předběhl jeho největší konkurent Walter Chrysler.

Empire State Building navrhl William F. Lamb z architektonické firmy Shreve, Lamb a Harmon.

Empire State Building navrhl William F. Lamb z architektonické firmy Shreve, Lamb a Harmon.

Raskob se spojil s bývalým guvernérem státu New York Alfredem Smithem a založili společnost na financování projektu. Oslovili architekty ze společnosti Sherve, Lamb & Harmon, kteří věžák ve tvaru tlusté dlouhé tužky navrhli.

Původně měla mít Empire State Building  80 poschodí, ale když se ukázalo, že by byl Chryslerův mrakodrap vyšší, přidali dalších pět. Náskok pár metrů ale vyvolával v Raskobovi obavy, že ho Chrysler napálí a těsně před koncem stavby přistaví ještě kousek. Nakonec dostala stavba do vínku celá 102 patra.

Raskob koupil pozemek na Manhattanu, na kterém stál starý hotel Waldorf-Astoria, a 13. března 1930 se začalo stavět. Protože nájemní smlouvy většiny kanceláří v New Yorku vypršely k 1. květnu, musela být stavba do toho data připravena k pronájmu.

Stavba byla vzorem efektivnosti, stavělo se doslova jako na běžícím pásu. Rozvrh prací byl rozpracován na minuty, promarněna nesměla být ani hodina.

Původní návrh značil pouze 80 patrovou budovu, poté co se navýšila plánovaná výška Chrysler Building, tak se zvedla i výška Empire State Building.

Původní návrh značil pouze 80 patrovou budovu, poté co se navýšila plánovaná výška Chrysler Building, tak se zvedla i výška Empire State Building.

Stavební materiál byl proto kompletován už v továrnách, aby na místě stavby samotné zabral co nejméně času i místa. Jednotlivé fáze prací se překrývaly. Zatímco se boural hotel Waldorf-Astoria, začaly výkopové práce.

Empire State Building se podařilo dokončit v rekordně krátkém čase třinácti měsíců, každý týden vyrostla průměrně o čtyři a půl podlaží, stavba stála téměř 41 milionů dolarů.

Na prvního máje 1931 prezident Spojených států Herbert Hoover ve své pracovně v Bílém domě ve Washingtonu stiskl tlačítko a ve 430 kilometrů vzdáleném New Yorku se rozsvítila světla na dlouhou dobu nejvyššího mrakodrapu na světě.

Světové prvenství mezi nejvyššími budovami si Empire State Building uhájila do roku 1972, kdy ji předstihla "dvojčata" Světového obchodního střediska (415 a 417 metrů). Po zhroucení "dvojčat" po teroristických útocích na USA 11. září 2001 se zase stala nejvyšší dominantou města.

Manhattanský mrakodrap je nyní 16. nejvyšší budovou světa (je o 450 metrů nižší než nejvyšší stavba světa, dubajský Burdž Chalífa; 828 metrů) a třetí v USA po chicagských stavbách, Věži Willis (dříve Sears Tower; 442 metrů) a Trump International Hotel & Tower (423 metrů).

I Empire State Building zažila náraz letadla. V roce 1945 se do 79. patra zabořil bombardér B-25, 14 lidí zemřelo, ale celistvost nebyla narušena.

Dnes jedno z nejatraktivnějších míst v New Yorku zpočátku marně čekalo na nájemníky. Za rok a půl od dokončení byl mrakodrap Empire State Building hlavně kvůli hospodářské krizi obsazen stěží ze čtvrtiny. Budova si proto vysloužila přezdívku: Empty State Building (Budova prázdného státu).

Mrakodrap Empire State Building byl Americkou společností civilních inženýrů jmenován mezi sedm novodobých divů světa a v roce 2007 se v anketě Amerického ústavu architektů umístil na prvním místě před washingtonským Bílým domem.

Autoři: ,
Nejčtenější

Obývací pokoj si prohodil místo s kuchyní, jak si manželé přáli. Radiátor -...
Jak se staví sen: k 45. výročí svatby dostali novou kuchyň i obývák

Poznali se ve školce, ve dvaceti se vzali a po 45 letech se mají stále rádi. Pro někoho sen, pro Jana a Jiřinu realita. „Sen“ však přišel v podobě nové kuchyně...  celý článek

Třiatřicetiletý řemeslník pracoval na přeměně šest měsíců.
Starý box na přepravu koní přestavěl na bydlení se záchodem a sprchou

Dean Crago předělal třicet let používaný box na přepravu koní na plnohodnotné bydlení. Třiatřicetiletý řemeslník pracoval na přeměně šest měsíců. Nejvíc práce...  celý článek

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří...
Michael Douglas prodává své útočiště na Mallorce z 19. století

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří sedm nemovitostí s deseti ložnicemi a deseti koupelnami. „Jde o unikátní...  celý článek

Hodně denního světla bylo podmínkou při návrhu dvojpodlažního duplexu. Stejně...
Předělali stoletý dům v Praze. Obrazovou galerii mají i na schodišti

Paříž, Londýn, New York, Indie, Nový Zéland, Vietnam, to není žádná nabídka cestovní kanceláře, ale města a země patřící k životům Moniky a Michaela...  celý článek

Rastr policového systému probíhá celým bytem.
Ze dvou malých bytů vznikl velký obytný prostor s posuvnými stěnami

Udělat ze dvou menších bytů jeden větší. To bylo přání mladého páru, který měl k dispozici dva byty v horním ustoupeném patru pražského činžovního domu z 20....  celý článek

Další z rubriky

Dalším příjemným prvkem jsou balkony s plně proskleným zábradlím, které neruší...
Do posledního detailu promyšlený dům je domovem pro čtyřčlennou rodinu

Na rohovém pozemku v nizozemském městě Schiedam si čtyřčlenná rodina postavila oblou vilu s retro nádechem. Dům, který se hlásí k minimalismu, navrhlo...  celý článek

Dalším výrazným prvkem interiéru jsou světla z hrnků, vytvořená na zakázku...
Dřív potraviny, dnes čokolatérie. Vokovický podnik má osvětlení z hrnků

Pražské Vokovice získaly novou čokolatérii. Proměny původních potravin na podnik s čokoládou se ujal architekt Jan Bek. Nejvýraznějším prvkem jsou dvě výlohy s...  celý článek

Majitel stodolu opravil a nyní ji prodává za 1,25 milionu liber, v přepočtu 40...
Třicet let chátrala. Neuvěřitelná záchrana stodoly ze 17. století

Stodola ze 17. století stojí v obci Greywell v anglickém hrabství Hampshire. Od roku 1980 byla opuštěná a chátrala, až si ji v hodně špatném stavu koupil...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.