Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Elektronika patří i do paneláku

  17:41
Představa, že instalace čidel neboli detektorů reagujících na pohyb, rozbití skla nebo otevření okna nepatří do bytu, ale jen do detektivek, je zcela mylná. Stejně tak jako to, že jde o finančně náročnou záležitost. Ústřednu, takzvaný komunikátor a dvě čidla, pořídíte i s instalací za přibližně deset tisíc, další čidlo přijde asi na 700 korun.

Levnější provedení, zejména asijské výroby, si nepořizujte, protože zde může poměrně snadno dojít k falešným poplachům. A ty by se vám mohly prodražit. Když totiž ústředna vyhodnotí, co se stalo, vyšle komunikátor zprávu na vybraná telefonní čísla. Ta bývají zpravidla čtyři, a to včetně policie nebo pultu centralizované ochrany, ale může jich být i více. Zbytečný výjezd přijde asi na pět set korun. Navíc - pokud komunikátor spustí i zvukový alarm si na něj sousedé časem zvyknou a mohou pak nad ním při skutečném poplachu jen mávnout rukou.

Levná čidla navíc časem takzvaně slepnou. Komunikátor vybavený GSM systémem nepotřebuje ani telefonní linku, což je výhodné, protože jej technicky zdatný zloděj nemůže zlikvidovat odstřižením drátů. Velkou předností některých elektronických systémů je možnost postupného pořizování neboli modulárnost. Začít lze třeba zabezpečením, pak přidat osvětlení, klimatizaci, zavlažování zahrady, nebo dokonce automatické krmení pro vodní plochy, které bude krmit vaše rybky až 21 dnů. Systémy využívají k přenosu dat rozvodnou síť 230 voltů. Jednotlivé moduly tak uvedete do provozu naprosto jednoduše - elektrickou zástrčkou do zásuvky. Pro náročnější zákazníky je určena takzvaná DIN lišta, kdy se moduly osazují na místo vypínačů.

Elektroniku si lze i půjčit

Kvalitní zabezpečení si můžete třeba jen zapůjčit. Tuto službu nabízejí například firmy, které najdete na internetu pod heslem "pult centrální ochrany". "Zařízení je možné instalovat během 24 hodin, ale protože při připojení na pult centrální ochrany se systém běžně testuje čtrnáct dní, doporučil bych jen kontakt na mobilní nebo pevné telefony sousedů," radí Jaroslav Svoboda z firmy ELAK Benešov, "vše lze vyřešit bezdrátově, takže instalace je velmi snadná, bez jakýchkoliv zásahů do zdí." "Cena za zapůjčení se bude lišit podle množství čidel a náročnosti zařízení, stejně tak se bude různit cena za případné připojení k pultu centrální ochrany," říká Jiří Máša z pardubické firmy Radom, "kdyby se například pro připojení rozhodlo několik nájemníků v domě, vyšlo by třeba na dvě stě korun, u jednoho bytu počítejte spíše s 500 korun a výš.

V každém případě lze však zákazníkovi vyhovět během krátké doby, třeba i do 24 hodin, záleží však na lokalitě, kde bydlí." Podle Jiřího Máši záleží samozřejmě na tom, pro jaký typ ústředny s hlásičem se rozhodnete. Například za osmi smyčkovou ústřednu, na níž lze připojit různé typy hlásičů (například dveřní kontakt, čidla prostorová, protipožární, kouřová, na tříštění skla, teplotní či na únik plynu nebo vody), která při poplachu prozvoní dvě naprogramovaná telefonní čísla - nejlépe mobilní telefony- zaplatíte 250 korun za den (bez mobilního telefonu) nebo 350 korun (s mobilním telefonem). Základní sada zabezpečení bude obsahovat ústřednu, jeden magnetický kontakt a dva detektory. Každé další čidlo přijde na padesát korun na den, připočítat je třeba i náklady na instalaci a "oživení" (asi 950 korun) a demontáž za 250 korun. Ceny těchto služeb se liší podle firmy, typy zařízení i lokality. "Zákazníci, kteří si toto zabezpečení půjčili, jej však mnohdy už nechtějí vrátit. Raději si jej od nás rovnou koupí," popisuje svou zkušenost Milan Fejta z firmy Sezam, "chtějí mít klid nejen na dovolené, ale po celý rok."

Pohyblivé rolety
Stažené žaluzie a rolety sice znesnadňují proniknutí nezvaného návštěvníka do bytu či domu, ale zároveň, pokud zůstávají delší dobu bez pohybu, jsou i znamením, že není nikdo doma. Proto je vhodnější ze žaluzií vytvořit takový malý plašič na zloděje. Na trhu totiž existují spínače, které v době dovolené simulují vaši přítomnost v bytě spouštěním a vysouváním žaluzií s nepravidelným zpožděním. Takový žaluziový spínač poslouží i k pohodlnému automatickému ovládání žaluzií či rolet přesně podle vašich požadavků. Může být vybaven i takzvaným astroprogramem. To znamená, že má v paměti uloženy údaje o východech a západech slunce během celého roku. Na spínání tak nemá vliv pevný čas, ale světelné podmínky. Můžete ovládat všechny žaluzie centrálně anebo jen po skupinkách či jednotlivě. Žaluziový spínač pořídíte za necelých 4800 korun.

Zloděj jako filmový hrdina?
Kamerové systémy stejně jako elektronické zabezpečovací systémy varují majitele na mobil a předají zprávu o vloupání na pult centralizované ochrany. Stačí si na displeji monitoru vymezit sledované místo kamerou, například vstup do domu nebo váš psací stůl. Kdokoliv sem vstoupí, vyvolá poplach. Systémy mohou také spustit zvukový alarm, ale hlavně dokážou zachytit pachatele přímo při akci. Ten ani nemusí tušit, že se stal nechtěně hlavním hrdinou filmové detektivky. Kamery jsou totiž malé a svým tvarem připomínají malá stropní či nástěnná svítidla. Díky kamerovému systému se navíc můžete "podívat" domů i během dovolené, třeba z internetové kavárny.

"Systém REO dokáže s pomocí osmi miniaturních kamer, které vám nabídnou barevný obraz včetně zvuku, ohlídat celý dům i sě garáží," tvrdí Jiří Domagalský z firmy Philips, "pro menší dům postačí i základní verze se čtyřmi kamerami." Za základní kamerový systém zaplatíte 22 500 korun bez daně. Za tuto částku dostanete systémový monitor 14´´, vestavěný přepínač až pro čtyři kamery, jednu kameru včetně držáku a systémový kabel o délce 25 metrů. Samozřejmě je vhodné pořídit si kamer víc a přikoupit si také telefonní hlásič kvůli poplachu asi za 1500 korun, případně i záložní zdroj energie. To proto, kdyby byl zloděj schopný vyřadit z provozu elektrický proud. Kamerový systém s takzvaným multiplexerem nabízí i funkci "foto". Do paměti se uloží podoba toho, kdo zvoní u dveří, ale také obrázek těch, kdo se jen potulují kolem dveří.

Pes, který hlídá, ale nekouše
Ani pes baskervillský by se nemusel stydět za štěkot, který vydává jeho elektronický kolega. Ten funguje docela jednoduše. Venkovní detektor pohybu zachytí návštěvníka, který se začne ochomýtat kolem vašich dveří, a vyšle signál aktivující modul hlídacího psa DK 10 (samozřejmě mu můžete dát jaksi lidštější označení). Výsledkem je spuštění velmi kvalitní digitální nahrávky psího štěkotu.Ten pro zvýšení efektu - může ještě po pěti sekundách doplnit rozsvícení světel připojených ke stmívacím modulům. Nezvaný host tak může mít u vašeho domu pocit, že se po psu blíží ke vstupním dveřím i majitel. Za elektronického psa zaplatíte kolem šesti a půl tisíce korun, ale už se nemusíte starat o to, co mu dát do misky nebo kdy jít k veterináři. Součástí dodávky je kromě "psa" také klíčenka pro dálkové ovládání. Jinak štěkot ustane zhruba po třiceti sekundách, případně jej vypnete pomocí tlačítka "off" na dálkových ovladačích Powerhouse X-10. Pro napájení se používá buď klasických 230 voltů, nebo baterie.

Ústředna s komunikátorem se v případě poplachu může okmažitě spojit jak s pultem centralizované ochrany, tak přivolat pomoc po telefonu nebo na mobil.

Autor:
  • Nejčtenější

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z maringotky je chata na kolečkách, ke které lze zapřáhnout i koně

28. dubna 2024

Nedaleko jihočeského Husince, v blízkosti Šumavy, stojí stařičká maringotka, kterou si její nový...

Dům sexsymbolu 60. a 70. let Raquel Welchové vás překvapí útulností

1. května 2024

V kopcích Bel Air, jedné z nejdražších čtvrtí Los Angeles, je právě na prodej dům legendární a...

Kreslíř Rychlých šípů Marko Čermák je nejšťastnější na chatě v horách

1. května 2024

Zakládající člen skupiny Greenhorns a kreslíř Rychlých šípů Marko Čermák miluje Krušné hory už od...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

Inspirují mě sexualita a móda, říká autorka cen Interiér roku i medailí pro MS v hokeji

30. dubna 2024

Premium Autorkou letošních cen pro soutěž Interiér roku se stala umělecká ředitelka sklárny Rückl a kmenová...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...