Elektronické zabezpečení je často doplňkem mechanického

- Přestože bytelné mříže na oknech a jistota bezpečnostních dveří dává záruku dobře zajištěného bydlení, odborníci přiznávají, že v některých situacích to může být stejně málo. Hlavně tehdy, kdy obyvatelé domu odjíždějí na delší dobu a zloději nemusí s „prací“ příliš pospíchat, je nebezpečí, že se do domu přes mechanické zabezpečení dostanou. Elektronické zabezpečení dokáže zavolat pomoc ještě dříve, než se nic netušícímu lapkovi podaří překonat mechanické zábrany.

Elektronické zabezpečení je totiž schopné dát pokyn telefonickému hlásiči. Ten zavolá buď na některé z předvolených telefonních čísel a upozorní tak majitele domu či souseda na přítomnost nežádoucí osoby, nebo přímo hlídací službě, která by do několika minut měla přijet. Zároveň se může spustit i skrytá kamera, která pořídí obrazový záznam z akce nebo se spustí zařízení simulující štěkot psa. Fantazii se meze nekladou, záleží spíše na částce, kterou je kdo ochotný do zařízení investovat. Jednoduchá stavebnice se koupí za šet tisíc korun, cena za zabezpečení bytu „na míru začíná na deset tisících korunách, u rodinných domků je třeba počítat s dvoj- až trojnásobkem. Horní hranice prakticky neexistuje.

Chytit nebo odradit
„V současné době jsou dva druhy zákazníků. Jedni dávají přednost tomu, když se při vloupání například rozsvítí světla a začne houkat siréna. Zloděj se lekne a raději uteče, popisuje Jan kubeš ze zabezpečovací firmy Next. Druhá, a podle hěho buhužel i menší skupina požaduje systém, kdy zloděj netuší, že poplachová ústředna telefonuje o pomoc a počítá s jeho dopadením.
„Z dlouhodobého hlediska by rozhodně bylo výhodnější, kdyby se více zlodějů podařilo spíše chytit při činu, místo toho, že utečou a příští den to zkusí jinde, uvádí Jan Kubeš. Na otázku, proč je tomu tak, se nikomu nechce příliš odpovídat, ale za vyhýbavými odpověďmi se evidentně skrývají ne příliš dobré zkušenosti s rychlostí příjezdu zavolané pomoci.

Od šesti tisíc korun
Jednoduché elektronické zabezpečení lze koupit už zhruba od šesti tisíc korun. Sadu s ústřednou, dvěma pohybovými čidly, dálkovým ovládáním, napáječem a zálohovacím akumulátorem vyrábí firma Jablotron. Souprava je bezdrátová, proto není třeba instalovat do bytu žádné vodiče. Výrobce uvádí, že tento systém namontuje i laik.
Taťána Šubrytová ze zabezpečovací firmy Accord Praha však připomíná, že málokomu bude tato základní souprava pro praxi dostačovat. „Jediné, co v této podobě dokáže, je rozezvučet sirénu uvnitř bytu. Když se připočítá cena telefonního hlásiče či venkovní sirény, dalších pohybových čidel či magnetických kontaktů, cena se zvedá na úroveň sestavy, jakou poskytne se zárukou odborné instalace specializovaná firma, vypočítává Taťána Šubrytová.
Upozorňuje také na obecně vyšší chybovost bezdrátových systémů. Možná už mnozí zažili podobné problémy s bezdrátovými zvonky, jaké se prodávají v každém železářství. Přitom to, že si sousedé navzájem zvoní z domu do domu křížem, stojí jen trochu nervů, za vyvolání planého poplachu a zbytečný výjezd ochranky se platí.

Perimetrie je účinná, ale drahá
Jedním u nejbezpečnějších, ale zároveň také nejdražších systémů je takzvaná perimetrie. Řídí se jinou filozofií než klasické elektronické zabezpečení. Zatímco běžně sirény začnou houkat nebo telefonní automat vytáčet v okamžiku, kdy zloděj začne vážně pracovat na vašem okně či dveřích, perimetrické zabezpečení ho vůbec nepustí na pozemek kolem domu. „Do mělkých žlábků se položí hadice s tekutinou a řídící centrum vyhodnocuje změny tlaku na zeminu nad nimi. Systém si zapamatuje i místa, kde se parkuje s autem a nastaví se tak, aby nereagoval na domácí zvířata nebo třeba hlídacího psa, popisuje Jan Kubeš. „O zloději se tak ví už po vstupu na pozemek, protože se ale nepotýká s žádnými překážkami, pohybuje se pomalu a obezřetně. Tím dává daleko větší šanci hlídací službě, aby přijela včas a zadržela ho, popisuje výhody Kubeš. Za tento dokonalý systém se však platí. Cena běžného metru včetně pokládky a dodávky veškeré elektroniky se pohybuje kolem 1600 až 2000 korun za běžný metr systému, pod padesát tisíc korun za celou zakázku se prakticky nelze dostat.
Podobné ceny se počítají i za další perimetrické metody. Jedna z nich využívá citlivý „drát vpletený například do plotu, po obvodu pozemku lze rozmístit i mikrofonní kabel, který upozorní na cokoliv neobvyklého. Používanou metodou je i sy-
stém infračervené brány, která světelným paprskem uzavře prostor kolem domu.  l


Problémy s miláčky vyřeší nový detektor
Lidé, kteří mají doma psa, kočku nebo jiné zvíře, mívají se zabezpečením problém. Je totiž obtížné sladit volný pohyb zvířete po bytě s tím, aby zařízení zároveň zareagovalo na případné vniknutí zloděje. Nový detektor Visonic K-9 umožní podle váhy zvířete zvolit, jak těžký jedinec se může po bytě pohybovat, aniž vyvolá poplach. Jednotlivé typy tohoto detektoru pohybu dokáží ignorovat zvířata do váhy 18, 36 nebo 45 kilogramů. Po namontování by se už tedy nemělo stávat, že křeček, který se prokouše ven z krabice, spustí planý poplach. (bum)


S výběrem hlídací služby nejlépe poradí zabezpečovací firma

Ani to nejkvalitněší elektronické zabezpečovací zařízení není k ničemu, když na vyvolaný poplach nikdo nezareaguje. Odborníci doporučují řídit se při výběru několika hlavními zásadami.
Velmi se osvědčilo pečlivě sledovat vchodové dveře jednotlivých domů v okolí a zjistit si, která ze bezpečnostních služeb v oblasti převládá. Taková služba by měla mít v oblasti více výjezdových posádek a v konečném důsledku by na místě měla být rychleji. S výběrem však zřejmě nejlépe poradí přímo ve firmě, která zabezpečení provádí. Po počátečním období, kdy se v tomto oboru pokoušelo s různými výsledky mnoho firem, se trh vykrystalizoval a mnoho firem s nekvalitními hlídacími službami přerušilo kontakt. prováděcí firma má také nejlepší přehled o tom, která služba působí v jakém regionu a jaké jsou její průměrné dojezdové časy.
Někteří odborníci také doporučují udělat si malou zkoušku rychlosti a sám sobě způsobit planý poplach. Za zbytečné výjezdy se sice platí kolem pěti set korun, je však lepší zaplatit a vědět, že služba funguje, než naopak.
Ceny za připojení k pultu centralizované ochrany se pohybují zhruba od pěti set korun výš, pokud jde o připojení telefonem. Protože však zloděj může telefonní dráty přestřihnout, používá se i radiové připojení. Měsíční paušál je v tomto případě asi 2000 korun, samotné zařízení stojí kolem patnácti tisíc korun.
 (bum)

Jak se sestaví zabezpečení

Srdcem systému je ústředna. Známé jsou například značky Texecom, DSC či Paradox. Jejich cena se pohybuje zhruba od tří tisíc korun.
Levnější typy mívají kódovací klávesnici spojenou přímo s ústřednou, u dražších typů je ústředna zvlášť a je výhodné ji schovat tak, aby nebyla zloději na očích. Ovládací klávesnice se umístí přímo ke vchodu.
Ústředna umožní rozdělit byt nebo dům na několik zón. U nejlevnějších ústředen bývají čtyři, což je dostačující pro většinu objektů pro bydlení. Jedna zóna bývá takzvaná odchodová a je v oblasti vstupních dveří. V praxi to znamená, že odchodová zóna se zapne až s určitým zpožděním - je proto dost času v klidu odejít a zamknout byt.
Na každou ze zón je možné připojit několik detektorů. Do oblastí vstupních dveří a místností, kudy by se dovnitř mohl dostat zloděj třeba oknem, se umísťují takzvané PIR detektory, které reagují na pohyb. Umísťují se většinou do rohu místnosti proti kritickým místům. Jejich cena se pohybuje od pěti set korun a podle potřeby „hlídají úhel od úzkého paprsku až po 120 stupňů.
Protože je výhodné vyvolat poplach ještě dříve, než se zloděj dostane do domu, tedy například při násilném otevření okna, namontují se na rámy magnetické kontakty, jejich cena se pohybuje podle typu od stokoruny výš. Při otevření okna se kontakty od sebe oddálí, tím se rozpojí smyčka ústředny. Změny se vyhodnotí jako poplach. Celý systém mohou doplnit a jistit ještě detektory otřesu, často se používají i detektory tříštění skla.
Pokud už se spustí poplach, zapne se buď venkovní siréna (asi 2000 korun), nebo telefonní hlásič, který zavolá například někomu z obyvatel na mobilní telefon, k sousedům či dá signál pultu centralizované ochrany. Například telefonní automat TD-100 postupně zavolá na čtyři telefonní čísla zprávu, kterou si každý sám namluví do paměti, uvědomí i hlídací službu. Hlásič stojí asi 2500 korun.
 (bum)

Detektor, který je imunní proti pohybu domácích mazlíčků, je možné použít i do bezdrátových systémů

Odborníci doporučují montáž klávesnice oddělené od ústředny

Firma Jablotron prodává sadu bezdrátového zabezpečovacího zařízení, které si podle návodu může nainstalovat každý sám.