Elektromagnetické pole v bytě lidem většinou neškodí

- Oškodlivosti elektromagnetického pole na lidský organismus se hodně diskutuje. Vyskytuje se vůbec v domácnosti a může případně jeho intenzita překročit hygienické normy? Lze je změřit a jakkoliv se proti němu bránit? Může se úpravou bytu zmenšit jeho vliv?
Oškodlivosti elektromagnetického pole na lidský organismus se hodně diskutuje. Vyskytuje se vůbec v domácnosti a může případně jeho intenzita překročit hygienické normy? Lze je změřit a jakkoliv se proti němu bránit? Může se úpravou bytu zmenšit jeho vliv?

Na tyto otázky se ptá nejen veřejnost, ale i vědci z celého světa. Závěrem svých studií upozorňují, že je zbytečné dělat planý poplach, nicméně přijímají takzvaný princip předběžné opatrnosti. Převedeno do srozumitelného jazyka: I když se mi jasně nepodaří dokázat, zda něco škodí nebo ne, nemohu to pustit jen tak z hlavy a tvrdit s jistotou, že škodlivost je nulová. Je lepší pro jistotu snižovat hygienické normy pro expozici elektromagnetického záření, tím nutit výrobce, aby snižovali vyzařování svých produktů, a zároveň dále dlouhodobě sledovat vliv na lidský organismus. Tímto přístupem se vědci podobají reálně uvažujícím ekologům, kteří často upozorňují, že žijeme v prostředí, kde se mohou sčítat desítky negativních vlivů na lidský organismus - i když osamoceně nedosahují nebezpečných hodnot.

Výsledky testů nedávají důkazy

»Bohužel se zatím nepodařilo s jistotou prokázat, zda je možné jednoznačně spojit zdravotní problémy s expozicí elektromagnetického pole. Stává se, že v určité oblasti, například v blízkosti stožárů vysokého napětí, zjistí u obyvatel lékaři vyšší procento zdravotních problémů (většina obav je spojená s nebezpečím vzniku rakoviny, stresů či psychických poruch). Vzápětí poté, co to vzbudí rozruch veřejnosti, výsledky jiných studií tato fakta popřou,« popisuje Jan Musil ze Státního zdravotního ústavu, který se na účinky elektromagnetického pole na organismus specializuje. Podle vědců jde o tak malé výchylky od normálu, že je velmi těžké vyloučit i jiné faktory ovlivňující případný vznik chorob.

Stres může uškodit víc

»V některých případech se dokonce ukazuje, že možná více uškodí stres a obavy ze záření než záření samotné. Pokud se tedy někdo účinků pole obává, stojí za to nechat v jeho domě intenzitu proměřit, aby si byl jistý tím, zda k expozici dochází nebo ne a zda náhodou nepřekračuje hygienickou normu,« doporučuje Jan Musil s tím, že české normy jsou v průměru přísnější než doporučení pro Evropskou unii. Měření si objednáte u místní hygienické stanice, za tuto službu se zaplatí kolem tisícikoruny. »Obvykle se zjistí, že naměřená čísla bývají minimálně o řád nižší, než jsou doporučené hodnoty,« uklidňuje Luděk Pekárek z Hygienické stanice hlavního města Prahy. »Pokud třeba někdo chce stavět dům v blízkosti stožáru vysokého napětí a bojí se, že tam nebude bezpečno, mohou nízké naměřené hodnoty budoucí obyvatele domu uklidnit,« doplňuje Pekárek.

Televizní signály ze satelitu obvykle nijak významě neovlivňují úrověn expozice obyvatelstva.