Chladnička mívá v domácnosti největší spotřebu

Chladnička mívá v domácnosti největší spotřebu | foto: AEG Electrolux

Elektrickou energii si u spotřebičů někdy krademe sami. Lze to změřit

  • 13
Zvýšení ceny, zdražení, nárůst nákladů… Při placení účtů za elektrický proud nerozhoduje, jak výrobce či distributor změnu označí. Zaplatit se musí. Pokud chce někdo ušetřit, potřebuje znát údaje o spotřebě – a někdy i změnit své chování. Stačí špatné umístění chladničky či vrstva ledu v mrazáku. Čím začít? Změřit si skutečnou spotřebu!
Se spotřebiči v českých domácnostech je to stejné jako s auty – jejich věk bývá mnohdy hodně vysoký. Proto mívají i velmi vysokou spotřebu. Jen si to jejich majitelé nepřipouštějí. "Změřit množství odebírané energie u každého spotřebiče, třeba i u tiskárny ponechávané v režimu stand-by, lze přitom pomocí měřiče velmi rychle. Na digitálním ukazateli uvidíte spotřebu proudu," vysvětluje Jana Budíková z firmy Tchibo.

Že starší spotřebiče nevyhovují dnešním nárokům na snížení spotřeby, dokázal projekt Eco Savings, který nedávno uspořádala firma Electrolux.
 
Kdyby se jen v Praze vyměnily staré a nevyhovující přístroje za energeticky méně náročné, ušetřilo by se ročně přes 41 tisíc MWh – to ukázal výzkum. Uspořené množství energie se rovná spotřebě všech pražských domácnosti při svícení žárovky s výkonem 60 W po dobu 62 dní.

Co škodí nejvíc

Za největšího žrouta elektrického proudu v domácnostech se uvádí chlazení – 25 až 30 procent z domácího účtu padá na vrub právě ledničce a mrazáku či kombinované chladničce. A to nejen proto, že energii spotřebovává 24 hodin denně. Za vysokou spotřebu si často může spotřebitel sám.

Postavit chladničku blízko k oknu nebo na osluněnou stěnu, ke sporáku či radiátoru zvyšuje výrazně její spotřebu. Čím je spotřebič starší (a má méně vyhovující izolaci), tím více.

Vinu nese i nastavená teplota. Pro běžný provoz postačí v chladničce průměrná teplota +5 °C a v mrazničce -18 °C,  stupeň dolů znamená navýšení spotřeby o 6 procent. Námraza, byť jen pár milimetrů, znamená její zdvojnásobení.

Dokonce ani pravidelné odmrazování nic neřeší - při opětovném zapnutí reaguje chladnička jako turbo. Spotřeba roste dokonce i s vlhkostí vzduchu, proto se doporučuje v kuchyni dobře větrat. U samostatně stojících chladniček škodí i těsné "naražení" na stěnu.
Rozdíl ve spotřebě staré a nové chladničky může být i několik stokorun. A to měsíčně!

Tipy na úsporu spotřeby energií a vody najdete například na internetové adrese www.uspornespotrebice.cz. nebo na www.eccb.cz. Úspory lze také vypočítat – zkuste údaje na www.electrolux.cz/ecosavings.

Měřič ukáže, kolik skutečně spotřebič odebírá proudu

Měřič ukáže, kolik skutečně spotřebič odebírá proudu.

Kdo si chce být jistý spotřebou, může využít měřič. Rozsah měření se pohybuje v režimu stand-by < 35 W, v normálním režimu: 35 až 2 300 W, maximální hodnota zobrazení dosahuje 9 999 KW/h. Připojení je jednoduché.
Další důležitou informaci představují  tzv. energetické štítky, žádoucí je označení  "A". Někteří výrobci nabízejí produkty v kategorii A+, nebo dokonce A++.  Aby toto označení platilo, musí mít však podle směrnice EU chladničky a mrazničky ve třídě A+ spotřebu energie minimálně o 25 % nižší, než je spotřeba energie spotřebičů třídy A.

Spotřebiče třídy A++ pak musí dosahovat méně než 30 % spotřeby energie spotřebičů třídy D. Při špatném používání však sebevětší snaha výrobce – a tedy jeho údaje – půjdou vniveč.

A viníkem vysokých účtů nemusí být jen chladnička - litinové plotýnky elektrických sporáků mívají účinnost kolem 60 %, sklokeramika 70 %, zatímco indukční desky 90 %.