Ekologické bydlení nemusí být extrémně drahé

- Postavit dům s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, vybavit ho tepelným čerpadlem, slunečními kolektory, větrnou elektrárnou či jinými zdroji energie není při současném stavu technologií žádný problém.

Jediná potíž může nastat při placení tohoto domu.

Jak ale spojit požadavky na nízkou energetickou náročnost bydlení s tím, aby se cena domu nevyšplhala do astronomické výše? Zkušenosti ukazují, že stavět podobným způsobem lze, ale začít se musí už od projektu. SEA, Skupina ekologické architektury ve svém projektu, který je zároveň navržený jako demonstrační projekt Ministerstva životního prostředí České republiky, představuje netradiční domy, jejich cena by se měla pohybovat mezi patnácti a sedmnácti tisíci korunami za metr čtvereční užitné plochy. Náklady na jeden dům by se tak měly pohybovat kolem dvou miliónů korun podle vybavení každého domu. Projekt předpokládá vytápění využítím tepelných čerpadel, spalování biomasy, pro příznivce konvenčních systémů bude připravená i plynová přípojka.

Pod ochranou valu

V oblasti Průhonic u Prahy se začíná budovat asi dvacet metrů vysoký násyp, který má chránit celou oblast od severních větrů a hluku dálnice. Na úpatí tohoto valu vznikne po ukončení územního řízení (předpokládá se během podzimu) minisídliště rodinných domků, které dostane název - jako by pocházel z fiktivního světa Tolkienova Pána prstenů - Podvalí. Domy budou svojí severní stěnou zapuštěné do valu a jejich zatravněná plochá střecha plynule přejde do zeleně. »Tím se dosáhne toho, že na vytápění bude potřeba jen velmi malé množství energie,« popisuje architekt Petr Suske, který je jedním z otců myšlenky. »Nosné zdi mají formu ležatých kleneb, které částečně zachytí tlak zeminy násypu,« vysvětluje Petr Suske.

Na topení stačí krb

Dílem šťastné náhody je orientace obytné části valu na jihozápad. To umožnuje pro stavbu využít efektu takzvaného Sokratova domu, který je díky své konstrukci v zimě »nakloněn« nízkým slunečním paprskům, v létě se naopak vysoké slunce dovnitř nedostane. Díky tomuto efektu se pomocí pasivního přijímání sluneční energie dosáhne téměř nulové spotřeby energie k vytápění. Vzhledem k tomu, že záda a boky domu jsou chráněny valem a sousedy a ve hmotě valu je naakumulované obrovské množství energie, stačí ve většině případů zatopit jen krbem. »Na přání jsou domy vybavené ještě malým tepelným čerpadlem, které využívá tepelnou energii násypu,« dodává Suske. Vzhledem k tomu, že se domy budou stavět zároveň s valem, odpadají obvyklé náklady na vrty či výkopové práce. Ty obvykle prodražují instalaci tepelného čerpadla o několik desítek tisíc korun.

Zahrádka je součástí projektu

Pro samu stavbu se počítá s velkým využitím dřeva přímo v kulatém průřezu, který je pevnější než hranoly, také podlahy budou dřevěné s hliněným zásypem pro dobrou akumulaci a protihlukovou izolaci. Domky jsou navržené z Liaporu (tvárnice na bázi pálené expandované hlíny), alternativně je možné použít nepálenou hlínu, která má vynikající vlastnosti: jak pro zdravé mikroklima v domě, tak i pro peněženku zákazníka. Pro lidi, kteří dávají přednost páleným materiálům, je připravena i varianta, kdy se pálené materiály doplní vnitřní omítkou z nepálené hlíny. Součástí projektu nejsou jen domy zapuštěné do valu - obytný soubor je doplněný i dvojdomky a atriovými domy s klasickou sedlovou střechou. Protože u domů bude zahrádka, počítá se v projektu i s kůlnami, pergolami či přístřešky, val sám se po dokončení stavby promění ve vinohrad.

Jaké jsou podmínky přidělení dotace na ekologické vytápění

Nejen při stavbě domu s ekologickým vytápěním, ale i při přeměně na ekologické topení či při zateplení domu je možné dostat dotaci od České energetické agentury:

* dotace může dosahovat až 40% nákladů na úpravy, maximálně však 5 milionů korun

* aktivní solární prvky musí snížit náklady na vytápění alespoň o 50% a na TUV o 30%, u solárních fasádních prvků o 60%

* pokud se rekonstruuje domovní kotelna a zároveň se využívá sluneční energie, musí se snížit nově instalovaný výkon o 60% a u přípravy TUV o 50%

* při instalaci kogeneračních jednotek, větrných elektráren, tepelných čerpadel se tyto musí pokrýt alespoň 40% spotřeby energie na provoz domu, maximální dotace je 40% z nákladů, maximálně 3 miliony korun

Co je to nepálená hlína

Nepálená hlína není vepřovice. To je mýtus, který si mnoho lidí přináší ze svých stoletých chalup. »Dříve se směs slámy a hlíny uplácaná do cihel používala na levnou výstavbu. Domy byly často postavené amatérsky a navíc jako prozatimní stavby do mokřišť či záplavových oblastí,« popisuje Jan Kříž z Institutu pro ekologické aktivity. Moderní dům z nepálené hlíny se ale staví jinak. Materiál se postupně zadusává do bednění a tak vzniká kompaktní stěna. Velkým kladem hlíny je schopnost odebírat vlhkost dřevu, které je do něho zabudované. Skvělá je absorpční schopnost hlíny, která pomáhá udržet ideální relativní vlhkost kolem padesáti procent. »Pro vnitřní mikroklima je ideální, když zeď přijme přebytečné vlhko a v době, kdy je zase příliš sucho, je může zpět do prostředí vypustit. Tak je možné se vyhnout extrémům, kdy vlhkost nižší než 40% a vyšší než 70% může mít nepříznivé zdravotní účinky,« uvádí doktor Václav Pecha z vinohradské nemocnice. Tohoto efektu se například využívá při propojení suchých a vlhkých zón v domě. Přepážku mezi těmito prostory tvoří takzvaný hliněný kolektor, který například z koupelny vlhko odebírá a do ložnice vypouští. Navíc podle odborníků působí hlína antibakteriálně a antialergicky. Jedinou nevýhodou tohoto materiálu je to, že se podobné domy nemohou stavět běžně, ale pouze na výjimku jako experimentální stavby. Právě proto se u sídliště Podvalí počítá s nosnými konstrukcemi z konvenčních materiálů, nepálená hlína se využije alespoň na přizdívky či omítky.

Domy jsou vsazené do úpatí násypu, plochí střecha plynule přechází do hliněného valu, který bude chránit oblast Průhonic před severním větrem a hlukem z dálnice.