Ve vesnici bylo zatím dokončeno 70 domů, žije zde kolem 400 obyvatel. Dalších...

Ve vesnici bylo zatím dokončeno 70 domů, žije zde kolem 400 obyvatel. Dalších 130 domků časem přibude. | foto: Archiv Vesper Frames

Celá vesnice se obejde bez dodavatele elektřiny. Ekologie v praxi

  • 119
Kde jinde než ve Skandinávii, konkrétně v Norsku, mohla vzniknout první eko-vesnice. Spojily se zde principy ekologického bydlení i ochrana životního prostředí. Energeticky úsporné domy skvěle zapadly do okolní přírody.

Eko-vesnici v obci Hurdal (označuje se tak jako Hurdal Okolandsby) vybudovali zakladatelé s tím, že poslouží jako průkopnický model pro ostatní. Zdaleka jim nešlo jen o podobu staveb, které měly představovat ekologické a energeticky šetrné bydlení pro lidi, velký důraz se zde klade i na celkový způsob života a vztah k přírodě.

Výhled do okolní krajiny je opravdu impozantní.

Lidé se zde společně scházejí, baví, sportují. Nedaleko je zimní sportovní areál, kde se lze věnovat nejen lyžování, ale třeba i skokům na lyžích. Nechybí tu ani pláž s loděnicí pro kanoe a kajaky.

Je zde dostatek prostor i pro různé koníčky. Proto také mají v centru vesnice školu a komunitní dům, který slouží pro setkávání obyvatel. Lze zde i prodat lokálně vypěstované produkty z ekologického zemědělství.

Zatím bylo dokončeno přes 70 domů, v průběhu let by však mělo přibýt dalších více než 130 bytových jednotek a celý projekt se bude dále rozšiřovat. Na výstavbě vesnice se podílela i rýmařovská firma Vesper Frames, která zde postavila část domů na klíč. Architektonický návrh je dílem norské architektonické kanceláře Aktiv-Hus, která byla zároveň i investorem.

Domy jsou postavené na betonové základové desce, společnost Vesper Frames stihla hrubou stavbu za 18 hodin, dokončení domu na klíč jí pak trvalo celkem 23 dnů.

Ekologické domy

Všechny domy ve vesnici byly postaveny ve stylu označovaném jako Aktivní dům. Jsou extrémně energeticky úsporné a postavené výhradně z ekologicky šetrných materiálů (bez toxických látek), které umožňují stavbám „dýchat“, slouží tak jako přírodní ventilační systém.

Přírodní dřevoizolace dokonale chrání před zimním chladem, sluneční záření zajišťuje dostatek energie pro celý dům.

Energetický koncept projektu? Tím je samostatnost a nezávislost obyvatel vesnice. Rodinné domy tak pokryjí kompletně svoji potřebu na elektrickou energii, a to dokonce s přebytkem. Ten se následně zužitkuje redistribucí na farmářské a další obslužné objekty, které slouží pro fungování vesnice. Díky tomu ve vesnici funguje kavárna, peče se chléb, vaří se i pivo, včelaři stáčí med, většinu potravin si vesnice vyprodukuje sama.

To, že se tvůrci vesnice obrátili i na rýmařovskou firmu, není náhoda, v Norsku se už podílela i na dalších ekologických projektech (více zde).

Vesnice je soběstačná nejen pokud jde o elektrickou energii, ale také o potraviny.

Technická data domů

  • zastavěná plocha 65 m2, celková obytná plocha 130 m2
  • lehká rámová konstrukce + dřevěná fasáda + dřevěná střecha
  • dispozice - 4 + 1, přízemí – prostorný obývací pokoj s jídelnou a kuchyní + technická místnost + koupelna, patro – 3 pokoje
  • vytápění – podlahové el. topení, krbová kamna v centrální místnosti v přízemí
  • energie z fotovoltaických panelů, umístěných na střeše bohatě pokryje potřeby uživatelů s s 15 % nadbytkem, který je dále distribuován v rámci farmy a ostatních objektů
  • vnitřní dřevěné obložení stěn i stropů, podlahy z masivního dřeva (různé druhy dřeva)
  • dodavatel: Vesper Frames