Města San Diego v USA a Tijuana v Mexiku leží blízko sebe, ale odděluje je zeď.

Města San Diego v USA a Tijuana v Mexiku leží blízko sebe, ale odděluje je zeď. Architektonické Estudio Teddyho Cruze zde postavilo domky z odpadního materiálu, který leží všude v okolí. | foto: NTK

Ekologické bydlení v Dejvicích. Úsporné stavby si prohlédnete zdarma

  • 2
Zelená architektura zaplavila Národní technickou knihovnu v Praze-Dejvicích. Výstava představuje realizované šetrné stavby z celého světa v rámci akce Green Architecture II. Zdarma ji zájemci mohou navštívit do 28. února.

Výstava v pražské Galerii Národní technické knihovny představuje tři projekty, každý z nich reprezentuje jiný přístup k šetrné architektuře a nabízí skvostné realizace, často velmi progresivní po technologické i designové stránce.

Některé ze zhruba osmi desítek projektů byly již realizovány, jiné jsou zatím ve stádiu návrhů. Druhé pokračování úspěšného projektu, který iniciuje Galerie Jaroslava Fragnera, v sobě tentokrát spojuje tři výstavní prezentace. Právě šetrnost spojuje všechny architektonické projekty bez ohledu na zemi vzniku, velikost, rozpočet nebo funkční určení.

Ukázka ekologických staveb

A není to jen šetrnost k životnímu prostředí, ale rovněž úspora místa – obytného nebo městského, rozpočtu či provozních nákladů.

"Pozoruhodné na mnoha projektech je, že své uživatele anebo návštěvníky učí žít v dobrovolné skromnosti. Jako kdyby architektura určovala směr v tápající ekonomice západní Evropy nebo Spojených států a zároveň byla východiskem pro mnohé rozvíjející se ekonomiky," doplňuje Dan Merta, spolupořadatel celého projektu Green Architecture II.

Tři výstavy v Galerii Národní technické knihovny (NTK) v Praze-Dejvicích jsou přesvědčivým důkazem, že šetrný přístup, který se nevylučuje s komfortem, se již plně zavedl ve všech stylech a formách architektury.

Ekologické principy lze nalézt v nových garážích pro městské autobusy ve Vídni, honosí se jimi bezpočet rodinných domů i veřejných staveb od Alp po finský venkov, na fasádě domu umění v Sao Paulu, v komunitních centrech subsaharské Afriky nebo v mnoha masterplanech a územních plánech po celém světě.

Green Architecture II

  • Galerie Národní technické knihovny,
    Technická 6/2710, Praha 6 - Dejvice
  • Otevřeno: do 28. 2.
    po–pá 10–18, so 11–17
  • VSTUP ZDARMA

Další informace: www.gjf.cz nebo www.techlib.cz.

Návštěvníci NTK mohou porovnat tři různé směry takzvané zelené architektury: výstava Form a Energy ukazuje sedm desítek vzorových šetrných staveb v Rakousku, sekce Wooden Boxes nápaditým způsobem konfrontuje přístup finských a rakouských architektů k víkendovým domům, na větší ploše se rovněž představují nejúspěšnější koncepty udržitelného přístupu v architektuře, které uspěly v prestižní mezinárodní soutěži Zumtobel Group Award 2010.

"Projekt Green Architecture II bude pokračovat celý rok. Na sklonku jara dáme mnohem větší prostor Michaelu Reynoldsovi, známému architektovi odpadu (viz Architekt odpadu buduje neuvěřitelné stavby), na podzim tuzemských příkladům udržitelné architektury. Na programu jsou četné přednášky a kulaté stoly, do zbytku republiky se rozjede velmi dobře přijatá výstava Současný český industriál," doplňuje Dan Merta.