Egypt: stometrový byt za 600 tisíc a moře zdarma

  • 35
Pořídit si vlastní byt či dům v atraktivní exotické zemi, a to za velmi příjemnou cenu, nemusí být neskutečným snem. Nevěříte? Pak se vydejte do Egypta. Velký stometrový byt se tu dá pořídit už za šest set tisíc korun!

V Egyptě jsou skutečně nižší ceny nemovitostí než v České republice. Pro ilustraci: Cena nového bytu v Hurghádě o ploše 114 až 145 m2 se pohybuje od 20 do 35 tisíc eur,  tedy od 600 tisíc do 1,1 milionu korun.

Pokud nakupujete potraviny na tržištích a stravujete se ve stejných restauracích jako místní lidé, brzy zjistíte, že ani životní náklady nemusí být vyšší než u nás. Při splnění dvou zmiňovaných podmínek vám na měsíc stačí i 300 dolarů, tedy zhruba sedm tisíc korun.

V Egyptě jsou i výhodné klimatické podmínky. V době, kdy je u nás zima, je v Egyptě příjemné teplo, ovšem nikoli nesnesitelné vedro. Egypt je i relativně blízko, letadlem tam jste za pár hodin. Navíc je v Egyptě poměrně hustá síť veřejné dopravy.

Kde investovat?
V případě, že jde o investici do soukromé nemovitosti určené k rekreaci, rozhodujícím parametrem je její dostupnost a neměla by ležet dále, než hodinu od letiště.

Egypt má šest mezinárodních letišť: Káhira, Alexandrie, Luxor, Asuán, Hurghada a Sharm el-Sheikh. Jde-li o investici spjatou s turistickým ruchem, pak přirozenou lokalitou jsou turisticky nejoblíbenější centra -  Hurgháda, Luxor, Karnak a Asuán.

Kdo by měl investovat v Egyptě

1. ti, kteří mají rádi, nebo budou alespoň ochotni respektovat a akceptovat místní tradice, zvyky a náboženství, znají místní bezpečnostní situaci a jsou schopni se přizpůsobit místní hygieně a stravovacím návykům

2. milovníci historie, umění a  památek

3. příznivci vodních sportů

4. ti, jejichž zdravotní stav se výrazně zlepšuje u moře

5. ti, kteří chtějí podnikat v oblastech spjatých zejména s turistickým ruchem. Mnoho restaurací, kavárniček, barů i menších hotelů vlastní Evropané. Tak např. v Hurghádě najdete originální německou, ruskou a holandskou restauraci.

Byt už za 600 tisíc korun
Sharm El Sheikh –  nově stavěné byty a vily ve velikosti  od 75 do 155 m2 v cenách od 50 do 90 tisíc eur. Jde o výstavbu bytových komplexů se společnou zahradou, bazénem, malými obchody a kavárničkami.

Poplatky za služby se pohybují okolo 4,5 eur za m2 a rok, to znamená u bytu o ploše 100 m2  počítejte okolo 450 eur ročně.

Hurghada – nová bytová výstavba – byty jsou o velikosti od 110 m2 do 154 m2 v ceně od 20 do 35 tisíc eur. Byty mají společnou zahradu a bazén a leží pět minut od pláže.

Nově stavěné vily o 3 ložnicích a 2 koupelnách stojí 160 tisíc eur. Koupit za poloviční cenu můžete buď přízemí se zahradou, nebo 1. patro se střechou.

Taba je velice zajímavě položená. Leží blízko hranic s Izraelem a Saudskou Arábií. Návštěvníci tak mohou formou výletů navštívit obě země. Byt dva plus jedna, plně vybavený stojí 8,5 tisíce eur. Třípokojové byty přijdou na 15 až 20 tisíc eur. Nové vily stojí okolo 120 až 150 tisíc eur.

Kde hledat nemovitosti:

www.3qary.net 
www.edar.com

Jak kupovat nemovitosti
Nákup nemovitostí cizinci je omezen několika základními podmínkami: Cizinec smí především vlastnit pouze dvě nemovitosti pro sebe a svou rodinu. Jde-li o nemovitost, s jejímž provozem je spjata licence (bar, restaurace, hotel), je třeba nejprve tuto licenci získat od egyptských úřadů.

Velikost pozemku ve vlastnictví cizince navíc nesmí přesáhnout 4 tisíce m2 a nesmí se nacházet v památkově chráněné zóně. 

Pokud nemovitost stavíte, musíte ukončit stavbu do pěti let od registrace stavebního pozemku v katastru nemovitostí. Nemovitost pak nesmíte prodat dříve než po pěti letech od její registrace v Katastru nemovitostí.

Egyptské právo je založené na právu anglickém a islámském, takže kupní procedura je velmi obdobná anglické (blíž viz: http://www.klima.cz/anglie.htm)

Smlouvání o ceně, daně a poplatky
V Egyptě platí základní pravidlo – bílý člověk je synonymum pro bohatý a je tedy nutné, abyste zaplatili za nemovitost nejvýše možnou cenu, včetně odměny pro realitní kancelář, právníka a notáře.

Neznalý člověk se při nakupování nesmí dopustit několika základních chyb. Především nesmí projevit o nabízenou nemovitost příliš velký zájem a nesmí ani začít jednat v ruštině. V momentě, kdy prodávající zjistí, že o jeho nemovitost máte skutečný zájem, začne zvyšovat její cenu.

Podobné to je s ruštinou. Nabídnete-li jako jednací jazyk právě ruštinu,  zařadíte se do nejbohatší skupiny turistů a tomu pak bude odpovídat i nabídková cena nemovitosti.

Při jednání může ve společenské části přijít řeč na rodinu, na níž jsou Egypťané velice hrdí. Sluší se proto o ní popovídat. Může dojít i na otázku náboženství. Největším hříchem je, když přiznáte, že jste bezvěrec. Jako „nevěřící pes“ jste v nejhorší situaci, do níž jste se mohli při vyjednávání o ceně dostat.

Pokud jste s partnerkou, pak by ženy měly být na obchodním jednání velmi konzervativně oblečeny (ne minisukně, krátké kalhoty či hluboký výstřih). I tak se vám může stát, že ji od vás budou chtít koupit.

Oficiální výše daní a poplatků spjatá s koupí nemovitosti se pohybuje okolo 8 až 10 procent z kupní ceny. Všechna jednání urychluje všudypřítomný „bakšiš“. O kolik cenu prodraží, závisí na vaši šikovnosti.

Jak z vás Egypťané vytáhnou peníze
V chudých zemích, jakou Egypt bezesporu je, jsou metody „tahání peněz z kapes turistů“ vypracovány do naprosté dokonalosti a i člověk znalý místních poměrů se nemůže ošizení zcela vyhnout – lze jen snížit ztráty na minimum.

Nejzranitelnější je turista, který do Egypta právě přicestoval. Místní tento fakt okamžitě rozpoznají (třeba podle toho, že jeho tělo zatím není opálené).

Otázka: „Jste v Egyptě poprvé?“, pak neznamená nic jiného než ověření znalosti místních poměrů – v případě že odpovíte ano, můžete si být jisti, že vás zvýší cenu minimálně o dvojnásobek, než když budete tvrdit, že jste v Egyptě potřetí.

V Egyptě existují vedle sebe bankovky piastrů a liber, které od sebe musíte umět dobře rozeznat. Plaťte vždy tak, abyste obchodníkovi podávali bankovky stranou psanou latinkou (bankovka je z jedné strany v arabštině, z druhé strany anglicky).

Obvyklý trik, že obchodník s bankovkou nějak "zašolichá" a místo dvacetilibrovky, kterou jste mu dal, bude tvrdit, že jste mu dal jen 25 piastrů, je tím eliminován.

Prodavači vesměs dělají, že nemají drobné nazpět. Běžný trik je, že vám nejdříve vrátí drobné, chvíli počkají (jestli se nespokojíte a neodejdete) a pak teprve začnou sázet vyšší bankovky.

Naučte se arabské číslice – zboží má sice málokdy napsanou cenu, ale například u ovoce a zeleniny je cena zpravidla uváděna – v piastrech. Pokud prokážete, že číslovky ovládáte snížíte riziko ošizení na polovinu.

Stává se také, že se k vám někdo z místních přitočí a začne se vyptávat, odkud jste, kam jdete. A následuje obvyklé: "Jejda, to je náhoda – mám s vámi stejnou cestu, bydlím totiž u pyramid a poradím vám, jak se dostat do areálu zadarmo – vstupné je totiž pro turistu drahé." Než se vzpamatujete, sedíte na velbloudovi a vezete se k pyramidám za čtyřnásobek vstupného.

Nikdy s nákupem zásadně nespěchejte! Majitel hotelu vám nabídne výlet na zítřek a tvrdí, že jestli nebudete okamžitě souhlasit, nebude už možné výlet rezervovat – jde jen o to, abyste se nezeptal na stejný výlet někoho jiného. Pět metrů od hotelu vám stejný výlet nabídnou o deset liber levněji.

S touto informací jdete zpět za hoteliérem a ten beze studu řekne: "No jistě, ale já jsem vám nabízel výlet klimatizovaným autobusem – takhle byste jel neklimatizovaném, ale dobře, že jste můj dobrý přítel, slevím vám." Druhý den zjistíte od lidí co s vámi jedou, že někteří to mají dvakrát dražší a druzí o polovinu levnější než vy – no a klimatizace stejně nefunguje.

Jak docílit přiměřené ceny? Choďte okolo stánku se zbožím, které chcete koupit a pozorujte, kolik platí místní. Pak už se neptejte na cenu a plaťte stejnou částku jako oni. Většinou obchodník ani okem nemrkne.

Ubytování a cestování po Egyptě

Ceny v egyptských hotelích se odvíjejí v závislosti na jejich úrovni, tradici a kvalitě. Obvykle se uvádí, že pro evropský standard jsou přijatelné hotely od tří až čtyř hvězdiček nahoru.

Ceny v těchto ubytovacích zařízeních se počínají pohybovat okolo 15 až 50 dolarů za noc a lůžko. V Káhiře se mohou v hotelích typu Hilton, Meridien, Sheraton atp. vyšplhat až na sumy obvyklé ve všech světových metropolích.

Vedle tohoto ubytování lze však přebývat i v hotelích a turistických ubytovnách nižší cenové kategorie, v nichž se cena může pohybovat okolo 3 až 5 dolarů za noc a lůžko. Od cenové relace se však odvíjí úroveň služeb, které tato ubytovací zařízení poskytují.

Podobně jako u hotelů se ceny v restauračních zařízeních liší v závislosti na jejich kvalitě. Obecně však lze říci, že ceny jídel v restauracích nedosahují cenové hladiny obvyklé ve světě. Turisté se nejčastěji stravují v husté síti bister a restaurací, kde cena jídla pro čtyři osoby nepřesáhne 25 dolarů.

Je třeba vždy klást důraz na hygienickou úroveň stravovacího zařízení. V této souvislosti je nezbytné upozornit, že pro evropského strávníka je nevhodná konzumace ovoce, které nelze bezpečně omýt, tepelně nezpracované zeleniny, zvláště hlávkového salátu, lusků, pouličně prodávané zmrzliny a vody z veřejného vodovodního řadu.

Turistická místa v Egyptě jsou propojena relativně hustou a spolehlivou sítí vlakového, autobusového a leteckého spojení. Ve městech funguje hromadná městská doprava zajišťovaná státními autobusy.

Ta je však pro Evropana neznalého místních poměrů a jazyka téměř nepoužitelná. Vedle státních dopravních prostředků spojení zajišťují soukromé mikrobusy a zejména relativně levné taxíky (výjimkou je spojení na letiště).

Na některých úsecích silnic jsou vybírány dálniční poplatky. Bezolovnatý benzín je zatím možné zakoupit pouze u limitovaného počtu benzínových pump v Káhiře, Alexandrii a několika dalších velkých městech.

Ceny nemovitostí jsou v Egyptě výrazně nižší než v České republice. Nový byt o ploše 114 m2 v Hurghádě pořídíte už za 600 000 korun.

Ceny nemovitostí jsou v Egyptě výrazně nižší než v České republice. Nový byt o ploše 114 m2 v Hurghádě pořídíte už za 600 000 korun.

Ceny nemovitostí jsou v Egyptě výrazně nižší než v České republice. Nový byt o ploše 114 m2 v Hurghádě pořídíte už za 600 000 korun.