Dům EggO  v Praze 3 od ateliéru A69 – architekti. Dům je zároveň plotem, který...

Dům EggO v Praze 3 od ateliéru A69 – architekti. Dům je zároveň plotem, který ohraničuje zahradu skrytou do vejčitého atria. | foto: A69-ARCHITEKTI

EggO: dům s betonem a trávou na střeše

  • 18
Má jen přízemí a uprostřed něj rostou stromy. Díky odvážnému majiteli se v domě na pražském Žižkově podařilo uskutečnit netradiční nápady architektů.

BYTOVÉ A RODINNÉ DOMY OCENĚNÉ V SOUTĚŽI GRAND PRIX ARCHITEKTŮ
najdete na www.idnes.cz/grandprix.

Když jdete kolem, toho domu si téměř nevšimnete. Před vámi se tyčí obří panelák, který přitahuje oči, naproti jen periferně zaznamenáte jakýsi plot a přístřešek na auta. Koho by napadlo, že vzrostlé stromy stojí uprostřed rodinného domu?

EggO

EggO

Zato obyvatelé paneláku jej přehlédnout nemůžou. Pod jejich okny se rozprostírá světlý obdélník, v němž zeje výřez ve tvaru vejce. Je to betonová střecha s vejčitým atriem, střecha domu postaveného naopak, než je zvykem.

Zatímco běžné rodinné domy stojí uprostřed zahrady, tento naopak zahradu obklopil a vtáhl ji do sebe. Architekti dům nazvali EggO - je to slovní hříčka s anglickým "egg" (vejce) a freudovským "ego" ("já", tedy osobnost).
 
Blok krytý betonovou střechou se prolíná s druhým, který má střechu zatravněnou. Oba pak kovové schodiště spojuje se sousední vilkou ze 30. let. Dům natolik zaujal porotu letošního Grand Prix Architektů, že mu udělila cenu v kategorii Rodinný dům. Vloni získal druhé místo v soutěži Nový domov.

Neobvyklé nápady se architektům podařilo prosadit i díky tomu, že majitel domu Tomáš Růžička jej zároveň i projektoval.
Betonová střecha: nepronikne ani kapka vody

Když se dům s betonovou střechou objevil v časopisech, do ateliéru A69, který dům navrhoval, začaly chodit e-maily od studentů. Učitelé jim tvrdili, že střecha bude propouštět vodu. Ale nepropouští. Má mírný spád, takže voda odtéká do určených míst. Když se objeví kaluž, voda bez problémů vyschne. Do interiéru nepronikne ani kapka.

Architekti ani majitelé nechtěli dům přikrýt klasickou konstrukcí s hydroizolací a plechem. "Plechová střecha je vždycky hrozně ošklivá v detailech," vysvětluje majitel domu a projektant Tomáš Růžička. Na pohled obyčejný beton však pro něho znamenal technický hlavolam. Společně s architekty kontaktoval různé odborníky, mnozí je od nevyzkoušeného technického řešení odrazovali, až nakonec s pomocí statiků našli řešení.

"Použili jsme vodostavební beton, je to stejná technologie jako na podzemní jímky," vysvětluje jeden ze spoluautorů domu, architekt Prokop Tomášek. Vznikají v něm sice drobné prasklinky, ty však proti pronikání vody chrání důmyslná chemie.
 
Zatravněná střecha: udržuje stálé klima

Intimní zóna domu je skrytá pod zatravněnou střechou, která zároveň jako ozeleněná terasa, a tedy náhrada zastavěné zahrady, slouží pro byt ve starším domě. Zelená střecha není žádná novinka, ale v architektuře se stále málo využívá. "Je to úžasný tepelný izolant, pod ní je neuvěřitelně stabilní klima v každém ročním období. Třeba v létě se tam chodím ochlazovat," říká Tomáš Růžička.