Grafická úprava povrchu Overface umožní přenést na plochu jakýkoliv motiv, a to...

Grafická úprava povrchu Overface umožní přenést na plochu jakýkoliv motiv, a to na dvířka i bočnice nábytku. | foto: Trachea

Dvířka do celého bytu. Nejdůležitější je kvalitní provedení a cena

  • 2
Bílá, šedá, dřevo, tato nabídka se poslední dobou hodně rozrostla. Proč si tím pádem nepořídit dvířka výrazně barevná, rozkvetlá, potetovaná nebo taková, která si umí udržet kamennou tvář.

Pořizujete novou kuchyň, skříňky do koupelny, předsíně, nebo byste chtěli nechat vyrobit dětem barevné šatní skříně do pokoje? Existuje hodně materiálů umělých i přírodních, zároveň různých povrchových úprav, které se trefí do vašeho oblíbeného stylu a interiéru. Omezením není ani to, že v koupelně a kuchyni je víc vody a páry.

Co je při volbě dvířek podstatné, jsou kvalita provedení a částka, již jste ochotni za nábytek zaplatit. Je potřeba si v první řadě ujasnit, co od dvířek očekáváte, jestli kromě spolehlivého fungování toužíte mít doma nepřehlédnutelný originál a troufnete si tentokrát na něco odvážnějšího, než jen na bílou klasiku.

Je z čeho vybírat

Jednotlivá nábytková dvířka od sebe odlišují především vrstvy materiálu použitého na jejich povrchu. Je to velmi podstatný detail, který jim zajistí více či méně atraktivní vzhled a také určí jejich budoucí vlastnosti. Uvnitř dvířek se dnes používají buď dřevovláknitá deska MDF, nebo deska LTD, což je laminovaná dřevotříska.

A co se dává především navrch? Kromě tradičních přírodních dýh ze dřeva či kamene tvoří velkou skupinu, která převládá v moderních kolekcích nábytkových dvířek, stále dokonalejší umělé materiály. Jsou nejenom odolné, ale také nahrazují a skvěle imitují ty přírodní, zejména právě dřevo a kámen. Nicméně objednat lze i napodobeniny technických povrchů, jako jsou plech a beton, a to včetně struktury a patiny.

A na co byste neměli zapomenout při nákupu? „V případě, že vám výrobce nebo prodejce není schopen doložit kvalitu dvířek, raději jděte jinam. Rozhodně požadujte pětiletou záruku,“ doporučuje soudní znalec v oboru nábytkářství Aleš Ullmann.

Fóliované povrchy

Nepředstavujte si obyčejný papír. V tomto případě jde o vrstvu z PVC, která se lisuje ve vakuu, aby plochu dvířek dokonale a všude obejmula. Nevadí jí voda, teplo a hned tak se neodře. Fólie je nejlevnější a dostatečně kvalitní varianta pro nábytek do každé místnosti, navíc umožňuje na povrch frézovat i 3D motivy.

Jedním z ukazatelů kvality provedení fóliovaného nábytku je varianta s ohybem fólie přes vnější hranu dvířek, což chrání nejvíc exponovanou hranu před vlhkostí a špínou. „Buďte moderní a vyberte dvířka, jež nemají na zadní straně obyčejnou bílou fólii, ale dekor odpovídající tomu, který jste si zvolili na čelní stranu,“ připomíná Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Ručně nanášená stěrka dává jednoduchému tvaru další rozměr.

Laminátové povrchy

Jsou to hladké plochy s vysokou mechanickou odolností a s velkou nabídkou atraktivních designů, jako jsou nejrůznější barvy podle přání a imitace přírodních materiálů.

Lamináty CPL oproti fólii jsou výrazně odolnější vůči domácím nehodám. Jsou v podstatě nejodolnější a nejpraktičtější řešení, které oceníte, když máte doma malé děti, psy, kočky. Hned tak se nepoškrábou, nevadí jim vlhkost. A čemu ještě odolávají? Snesou horkou kávu či ovocný džus, po nichž nezůstanou na povrchu skvrny.

Akrylát je mat a lesk

Díky akrylátům výrobci umí vytvořit na povrchu vysoký lesk, nebo v současné době módní hluboký mat. V podstatě je to další varianta lakovaných povrchů. Jeho výhodou je zdravotní nezávadnost, takže je ideální tam, kde bydlí malé děti či alergik.

Kromě toho jsou stálobarevné, odolné proti UV záření a vlhkosti. A když se náhodou poškodí lesklý povrch, tak si ho doma sami můžete opravit. Stačí si pořídit opravnou sadu. Matný povrch má také své přednosti, oproti některým fóliím na něm nejsou tolik vidět otisky prstů.

Lak ve vysokém lesku

Výsledná kvalita dvířek je přímo úměrná základnímu materiálu a připravenosti lakování. „Kvalitní lakovaný povrch musí být dokonale hladký. Pokud není, tak byl špatně připravený základ a vrstvy laku se nanesly rychle a nestačily vytvrdnout nebo se tam dostala při výrobě nějaká nečistota. Popřípadě se použila špatně obroušená deska,“ popisuje nejčastější problémy u lakovaného nábytku Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

„Špičkové technologie jsou schopné zbavit nábytek předem elektrického náboje. Na povrchu se neudrží prach a nebudou zůstávat otisky prstů, což je výhodou zejména u koupelnového nábytku.“

Co si dát tetování?

Chtěli byste mít na nábytku oblíbenou fotografii nebo originální dekor, a nechcete to odbýt jen samolepkou? Overface je speciální grafická metoda. Digitálně se dají potisknout nejenom dvířka, ale třeba i boční stěny. Aplikace je možná až do rozměru 2 × 3 metry. V případě větších rozměrů lze obrázek napojovat na dílčích plochách nábytku a vytvořit jeden opticky dokonalý celek.

„Používají se speciální barvy, které nevyblednou, čímž zvýšíme odolnost potisku. Kromě toho se dekory natírají opět speciální vrstvou laku, která obrázek chrání před oděrem,“ vysvětluje Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Pořádná patina a opotřebovaný styl Provence také vykouzlila fólie.

Skleněné a pískované

Pískované sklo dostalo v minulosti nálepku těžko udržovaného povrchu s malou mechanickou odolností. Pak ale přišly nanotechnologie a problém se vyřešil.

„Pískované sklo se vytvářelo otryskáním skla proudem jemného písku, respektive hliníkových částic, které materiál narušily a vytvořily v něm prohlubně, což je pískovaný dekor. Tím to dřív končilo. Povrch tak zůstal otevřený nečistotám,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti J. A. P.

„Dnes na plochu skla nanášíme nanolak, který ještě na závěr vyleštíme dohladka. Vrstva tak ochrání dekor před mechanickým poškozením, eliminuje otisky prstů, takže je garantovaná snadná údržba.

Udržovaná kondice

U fóliovaného povrchu se držte zásady, která platí i pro ostatní povrchy - k čištění nepoužívejte abrazivní prostředky, houbičky s drsným padem, drátěnky nebo agresivní čisticí prostředky. Stačí setření prachu, případně omytí jarovou vodou, u lesklých povrchů závěrem leštěnka.

Když se udělá skvrna, nenechte ji zaschnout. Smyjte ji rychle vodou s běžným čisticím prostředkem. Lamináty udržujte stejně. Pokud na ně každý týden nevezmete rejžák, vydrží řadu let. Udržovat začněte hned po montáži.

„Akrylátová dvířka dodáváme s ochrannou fólií. Po jejím odstranění aplikujte antistatický sprej, například Pronto. Tím na povrchu vytvoříte ochranný film a znásobíte odolnost vůči poškrábání,“ radí Martin Dusík z firmy Trachea. „Na pískované sklo nepatří voda s jarem. Naprosto postačí teplá voda a takzvaná švédská utěrka,“ doplňuje Petr Paksi ze společnosti J. A. P.

Pozor na hrany

Nabobtnalá spára je hraněná EVA lepidlem.

Hrany jsou nejvíc náchylnou částí nábytku. Když jsou špatně provedené, tak to na dvířkách brzy poznáte. Při jejich olepování by měl výrobce dodržet správný technologický postup a použít kvalitní lepidlo.

  • PUR lepidlo vyráběné na bázi polyuretanu je tavné, vysoce odolné proti vlhkosti a horkým parám.
  • EVA lepidlo vyráběné na bázi etyl-vinyl-acetátu má nižší voděodolnost, taje už při teplotě 60 °C.

Jak zjistíte, že bylo použito nekvalitní lepidlo, radí Martin Dusík ze společnosti Trachea: „Zaměřte se na sílu spáry mezi hranou a plochou dvířek. Když je silná a hodně vidět, výrobce použil moc lepidla. Existují ale i spáry neviditelné, lepené PUR lepidlem, těsně nasedající na čelní plochu dvířek. Spoj je voděodolný, tenký, ani vlivem teploty 100 °C neměkne.“


Témata: Provence