Dveře v barvě javoru ladí se stříbrnou kuchyní

Dveře v barvě javoru ladí se stříbrnou kuchyní | foto: Central Group

Dveře v barvě javoru ladí se stříbrnou kuchyní

  • 5
Kdo si zařizuje vlastní rodinný dům, dává si záležet na tom, aby jednotlivé kusy v interiéru spolu bezvadně ladily. A nejinak je tomu i v případě manželského páru, který si koupil nový rodinný dům 6+1 v Průhonicích. Interiérové dveře v povrchové úpravě dýha javor skvěle pasují k podlahám i kuchyni.

Interiérové dveře v povrchové úpravě dýha javor v novém typu rodinného domu Progres 8 dobře ladí s plovoucí podlahou, která je rovněž v barvě javoru, i dalšími prvky interiéru - například se stříbrnou kuchyní.

Dveře jsou vsazeny do obložkových zárubní, které se v nových rodinných domech stávají již standardním vybavením - klienti si je nemusí objednávat za příplatek.

Jak vybírat dveře do interiéru

Vnitřní dveře jsou významnou částí interiéru domu a jejich výběr je nutno provést v souvislosti s celkovým budoucím estetickým dojmem místností. Je velice vhodné výběr sladit s barevností stěn i nábytku a přihlédnout také k designu zařizovacích předmětů. Odborníci upozorňují, aby budoucí majitelé nového interiéru dbali na perfektní soulad designu dveří a podlah.

Dále je dobré si ujasnit, do kterých místností zvolíte plné dveře (toalety, komory), kam dveře prosklené (obývací pokoj, kuchyně), a to jak celoprosklené, tak i prosklené ze dvou třetin.

Po výběru vlastních dveří je nutno si ujasnit také stavební připravenost pro osazení dveří. V průhonickém domě se jedná o obložkové zárubně, a je nutno vědět, jak velký otvor musí zedník při vyzdívání ponechat pro správné budoucí osazení zárubně.

Rozměry otvoru pro budoucí osazení zárubně vždy určuje výrobce dveří a jsou k dispozici u všech prodejců dveří, případně přímo popsány v montážním návodu přiloženém k vlastnímu výrobku.

Několik slov o zárubních

Součástí dveří je i zárubeň. Můžete volit mezi ocelovou nebo obložkovou zárubní. Obložková zárubeň působí estetičtěji, protože je provedena ve stejném materiálu jako dveřní křídlo.

Existují obložkové zárubně a dveře:
- z masivního dřeva: zpravidla poměrně drahá záležitost,
- dýhované: esteticky se velice blíží masivním a zároveň přiznávají   různorodost dřeva
- fóliované: místo dýhy je jako povrch použita uměle vyrobená fólie

 

Výrobci často doporučují osazení zárubní až po pokládce podlahových krytin z důvodu přesného výškového osazení zárubně. Pokud to však nelze dodržet, je možno dveře osazovat i před pokládkou podlah, ovšem za předpokladu, že je známá tloušťka budoucí podlahové krytiny.

Na co je třeba dávat pozor

Dveře a zárubně je nutno osazovat do suchých prostor s relativní vlhkostí 40 - 50 %. Důležitou podmínkou je dostatečně proschlé zdivo a omítky. Pokud tuto podmínku nedodržíte, hrozí znehodnocení dveří i zárubní vlhkostí, které se nedá opravit!

Zároveň se nesmí interiérové obložkové dveře montovat do prostor, kde na vlastní dveře bude působit vnitřní a vnější teplota s větším rozdílem teplot.

Ač by mohlo osazení zárubně a dveří vypadat na první pohled jednoduše, nedoporučují odborníci, aby se do této práce pouštěli laici bez předchozích zkušeností - i zdánlivá opomenutá maličkost při vlastní montáži může totiž zcela znehodnotit výrobek.