Na dům spotřebovali 12 tisíc lahví od šampaňského. Stavěli ho dva roky

  • 32
Nápad mladého Rusa postavit dům z lahví od šampaňského zněl možná trochu šíleně, ale když mladík tragicky zahynul, rozhodl se otec a jeho starší bratr dotáhnout tento nápad do konce. Sbírat lahve jim pomohla celá vesnice.

Ve vesnici nedaleko Čeljabinsku mají novou atrakci, dům postavený ze 12 tisíc lahví od šampaňského (přesněji ruského sektu, protože název „champagne“ může mít pouze víno vyráběné ve Francii v oblasti Champagne-Ardenne, má status chráněného místa původu).

Eldar Ilčibajev, starší bratr autora nápadu, dům pečlivě opatruje.

Eldar Ilčibajev, starší bratr autora nápadu, se společně s otcem pustil do stavby před dvěma roky.

Na základy domu použili kamenné bloky, základní konstrukci domu pak postavili z dřevěných trámů. Lahve pečlivě skládali, mezery vyplnili cementem a vypěnili polyuretanem.

Materiál na stavbu nezískávali vlastním přičiněním neboli vypitím, lahve jim pomáhala sbírat celá vesnice. Další si obstarali v Čeljabinsku ve sběrně výměnou za jiné lahve. Právě shánění skleněného materiálu protáhlo celou stavbu na dva roky. Dům se stal rychle atrakcí, která přitahuje turisty do vesnice.

Lahve místo cihel? Nic neobvyklého

Staveb vytvořených z lahví lze nalézt po světě hodně. Například už v roce 1956 se tehdy šedesátiletá Tressa Prisbrey rozhodla postavit v Kalifornii z lahví celou vesničku včetně meditačního centra.

Od roku 1996 je „Bottle Village Grandma Prisbrey“ dokonce kalifornskou historickou památkou registrovanou v národním seznamu. Tressa prý použila sto tisíc, ale možná milion lahví na svou skleněnou vesnici, odhady se značně rozcházejí.

Další stavitelé používají na stavby podobných domů lahve od piva, které doplňují pneumatikami, oblíbené jsou i PET lahve. Doslova celebritou ve stavění z takového odpadu se stal americký architekt Michael Reynolds.

Jeden dům postavil Reynolds v roce 2012 i nedaleko Prahy (více zde). Jen skleněných lahví, které jeho pomocníci a nadšenci sbírali asi rok předem, tu použil přibližně 13 500 kusů. Ideálním „nalezištěm“ bylo pro sběrače okolí diskoték. Ve velkém se zde ale na stavbu použily i pneumatiky.