V Číně postavili z 3D tiskárny luxusní vilu a už i pětipodlažní dům

  • 71
Šanghajská firma WinSun neustále posouvá hranice. V roce 2014 vyjel z její továrny první dům vytištěný na 3D tiskárně a venkovní chatka. Následoval experiment, kdy za pouhý jeden den vytiskli hned deset domů a postavili tak malou vesnici. Pak si firma troufla na rodinnou vilu a pětipodlažní bytovku.

Čínská stavební společnost Winsun je jednou z nejprogresivnějších stavebních firem na světě. Je držitelkou stovky technologických patentů a během své dvanáctileté historie postavila v Číně i několik divadel, operních domů a obchodních center.

Před osmi lety začali vyrábět nábytek a vestavěné doplňky do svých realizací za pomoci 3D tiskáren. Nadšení týmu i zákazníků majitele společnosti přesvědčilo natolik, že se rozhodl upřít všechny síly k vývoji materiálu a návrhu skutečných domů pro technologii 3D tisku.

V technologickém parku nedaleko východočínského města Su-čou se tiskárny nikdy nezastaví. Pracují neustále a vrstvu po vrstvě tvoří nové testovací jednotky.

Tiskařským materiálem je směs cementu, oceli, skelných vláken a především recyklované odpadní stavební suti. Tiskárny jsou desítky metrů velké.

Zatím firma navrhla a prostřednictvím 3D tiskárny postavila desítky staveb od jednopokojových přístřešků po celý zámeček. Všechny realizované domy stojí přímo ve výrobních prostorách průmyslového parku a slouží jako předváděcí modely. Jejich údržba a péče není náročná ani nějak speciální. Jde o stavby podobné stavbám železobetonovým a vyžadují stejnou péči jako jakékoliv jiné domy. 3D tisk je pouze metoda, kterou je stavební materiál strukturován do příslušného tvaru.

Při navrhování staveb se designéři WinSunu inspirují v klasické architektuře. Kupříkladu vila o rozloze 1 100 metrů čtverečních vznikla podle skutečného modelu francouzského sídla, které tvůrci našli na obrázku na internetu. Působí luxusním a propracovaným dojmem a přitom se náklady na výstavbu pohybují v přepočtu okolo necelých čtyř milionů korun.

Další stavby jsou spíše jednoduchých tvarů a nekomplikovaných dispozic. V těsném sousedství vily stojí jen měsíc staré a dosud největší dílo společnosti - pětipodlažní činžovní dům. 

Vila působí luxusním a propracovaným dojmem a přitom se náklady na její výstavbu pohybují v přepočtu okolo necelých čtyř milionů korun.

V těsném sousedství vily stojí jen měsíc staré a dosud největší dílo společnosti - pětipatrový činžovní dům.

Podle mluvčího společnosti Marka Ma jsou domy zcela nezávadné a připravené pro trvalé obývání. Pro iDNES.cz řekl, že se skutečně schyluje k oficiálnímu prodeji domů.

Aktuálně se firma snaží zdokonalit vzhled staveb, co nejvíce se přiblížit evropskému standardu a učinit vytištěné zdivo atraktivnějším, například s korýtky připravenými pro osázení květinami. První modelová stavba už letos putovala do Egypta, ale i ta byla darem. Ceny staveb společnost Winsun ještě nestanovila, ale případné budoucí zájemce ubezpečuje, že budou mírné.

Žít ve vytištěném domě bude možné kdekoliv na světě. Domy se tisknou vcelku, ale pouze jako skořepiny nosných stěn, které se dále standardním způsobem vyztužují a dokončují přímo na pozemku jako jakékoliv jiné běžné stavební konstrukce.

Proto i tento boom tisku 3D domů odborníci často nazývají jen 3D tiskem stavebních konstrukcí. Patří mezi ně i Jan Homola, konzultant v oblasti 3D tisku a vydavatel webu 3D-tisk.cz.

Ačkoliv patří mezi popularizátory 3D tisku u nás a nezdráhá se o něm hovořit jako o nástroji „třetí průmyslové revoluce“, čeká podle něj 3D tisk při přerodu v jednu z hlavních stavebních metod ještě hodně dlouhá cesta.

Jan Homola, konzultant v oblasti 3D tisku a vydavatel webu 3D-tisk.cz, tvrdí, že pokud se 3D tisk osvědčí, může být právě ve stavebnictví finančně mimořádně efektivní.

Za podobou unikátní zvukové aparatury ve tvaru šnečích ulit značky Akemake stojí designér Ondra Chotovinský.

„Technologie 3D tisku stavebních konstrukcí jsou teprve v samotném zárodku. Úspěšné demonstrace prvních takových projektů ve světě, jako jsou například tyto od společnosti WinSun nebo americká technika Contour Crafting, prozatím ukazují především to, že bychom o 3D tisku ve stavebnictví mohli začít výhledově uvažovat. Nemyslím si, že by se něco takového stalo v dohledné době standardem kdekoliv na světě,“ přiznává Homola.

Připouští však, že pokud se 3D tisk osvědčí, může být právě ve stavebnictví finančně mimořádně efektivní a stát se běžně používaným i u nás.

V České republice se zatím používají 3D tisky především ve strojírenských oborech, a to už nejméně dvacet let. Jan Homola uvádí největší příklady, jako je Škoda Auto, kde designové koncepty připravovaných vozů jsou takto vytvářených dílů doslova plné, nebo firmu Tescoma, která hned několika metodami 3D tisku vytváří prototypy všech svých výrobků před tím, než je pošle do sériové výroby.

Roste i počet mladých českých tvůrců, kteří technologii používají. V bytovém designu je to například značka Akemake, která z umělého dřeva tiskne unikátní zvukové aparatury ve tvaru šnečích ulit.

, pro iDNES.cz