Stavba je umístěna v horní části svažité zahrady, za ní za plotem začíná území

Stavba je umístěna v horní části svažité zahrady, za ní za plotem začíná území chráněné krajinné oblasti. Horizontální dřevěné palubky a stanová střecha dům opticky snižují a "usazují" do terénu. Jeho obrysy se zrcadlí v nově vybudovaném jezírku napájeném z přírodního pramene. Zdroj: www.mujdum.cz. | foto: Jaroslav Hejzlar

Dům vypadá jako dřevostavba na Šumavě, jenže stojí u Prahy a je zděný

  • 124
Na první pohled zapadlý kout Šumavy, ve skutečnosti vilová čtvrť v dosahu pražské hromadné dopravy. Dům se tváří jako dřevostavba, ale je zděný. Navenek má krychlový tvar, uvnitř atypickou dispozici s kruhovými liniemi.

Nepravidelná terasovitá parcela na jihozápadní straně Prahy se starými ovocnými stromy a základy pro výstavbu chaty měla pro kupujícího několik výhod. "Kromě příznivé ceny nabízela polohu ve starší vilové čtvrti kousek od silnice, za plotem začíná les a chráněná krajinná oblast, takže máme jistotu, že tu nevznikne žádná další zástavba, která by nás nepříjemně překvapila," říká projektant, stavebník a majitel domu v jedné osobě.

"Přáli jsme si bydlení v souladu s přírodou, spojené s vodním živlem. A také co nejnižší spotřebu energie," vysvětluje. Ve stavbě zhodnotil své osobní profesionální zkušenosti ve stavebním oboru, přirozený "selský rozum" i svou řemeslnou zručnost.

Splynutí se zahradou

Dům vyrostl v zadní části pozemku, na místě původní chaty, ale překročil její původní zastavěnou plochu. Od zalesněného svahu ho odděluje příjezdová cesta a stání pro auto zastřešené pergolou.

Přední část parcely, trojúhelníkovitý cíp vybíhající směrem k jihu, vyplňuje kaskáda kamenitých jezírek s přirozeným průtokem vody, od ulice zahradu odděluje a chrání výsadba listnaté i jehličnaté zeleně, koncepčně propojená se starými stromy, které byly ještě životaschopné.

Zahrada i voda byly uměle a promyšleně založeny a stále se vyvíjejí jako vše v přírodě. Vytvářejí biotop s vlastním mikroklimatem. Dřevěná fasáda domu postupně získává patinu a zarůstá popínavými rostlinami, takže časem přirozeně splyne se zahradou.

Jedna ze zahradních cestiček vede po velkých kamenech přes vodu, nechybí tu ani potůček s kamenným můstkem. Tyto prvky nezapřou inspiraci z Dálného východu. Zahradu navrhl a realizoval architekt Jan Kotlář. Zdroj: www.mujdum.cz.

Dispozice od čtverce ke kruhu

Dispozice domu prošla dlouhým vývojem až ke konečné verzi jednoduchého čtverce s velkým ústředním kruhovým pilířem, kolem nějž se rozvíjejí komunikační plochy a uspořádání místností. Koncepce se kromě jiného inspirovala zásadami Feng-šuej, využitím energie pyramid a japonských staveb.

V přízemí jsou na severní straně předsíň, WC a prostory zázemí, na jižní straně kuchyň přecházející ve společný obývací prostor otevřený do horního podlaží. Tělo pilíře ovíjí točité schodiště do patra s galerií, hlavní ložnicí, dětskými pokoji a koupelnou. Díky výše posazeným pozednicím jsou podkrovní místnosti vyšší a dají se zařídit běžným nábytkem.

Společnému obývacímu prostoru vévodí vějíř stropních trámů, které jsou částečně uloženy do zdiva ústředního pilíře, částečně podepřeny sloupky a zavěšeny. Členitou skladbu si pán domu sám navrhl. Prkenná podlaha na galerii tvoří zároveň strop, ušetřilo se za sádrokartonové podhledy. Zdroj: www.mujdum.cz

Stěny místností sledují kruhový půdorys centrálního sloupu. V celém domě se kruhové tvary prolínají s pravými a kosými úhly, včetně tvarů zařizovacích předmětů a nábytku, takže vnitřní prostory působí velmi dynamicky, lze je možné přitom plně využít.

Úspory podle vlastního know-how

Může se hodit

Postavte si i vy rodinný dům podle svých představ. Krásné pozemky blízko Prahy najdete na Reality.iDNES.cz.

Na rozdíl od většiny moderních nízkoenergetických či pasivních domů tu nenajdete velká okna či velkorysé prosklené plochy. "Všechna okna jsem navrhoval tak, abychom dosáhli vyvážené světelné a tepelné bilance, místnosti měly dostatečné osvětlení a zároveň nedocházelo ke zbytečným únikům tepla. Tento požadavek dobře splňují okna standardních rozměrů, v severní fasádě je jen minimum otvorů a místnosti s provozně nižší teplotou, na jižní straně jsme upustili od původně plánovaného celoskleněného jižního rizalitu přes dvě podlaží," vysvětluje majitel.

Jednoduchá racionální úvaha se uplatnila i při řešení sendvičového obvodového pláště. Zdivo z keramických tvárnic s vnějším zateplením minerální vlnou splňuje všechny parametry pro nízkoenergetické stavby, minerální vlna však lépe propouští vodní páry než běžně užívaný polystyren.

V koupelně vládnou přírodní dřevo a oválné tvary. Podlaha a vana jsou obloženy palubkami, umyvadlo spočívá na oválné desce z corianu, doplňuje je skleněný sprchový kout na kruhovém půdorysu. Zdroj: www.mujdum.cz.

Tepelněizolační vlastnosti stěny tak nejsou časem degradovány vlhkostí zadržovanou v konstrukci jako při použití polystyrenu. Vnitřní stranu tvoří sádrokartonová předstěna a izolovaná vzduchová mezera, využívaná pro vytápění.

Nejzajímavější myšlenka zůstává neviditelná, tvoří však podstatu domu. Je to centrální sloup, který plní několik funkcí: vychází z něj vějíř dřevěných stropních trámů, z nichž je složena atypická stropní konstrukce. Je v něm ale umístěna také technická místnost s kotlem a rovněž krbové těleso. Cihelné zdivo akumuluje teplo nebo chlad (podle ročního období), vyzařuje energii do interiéru a stabilizuje tak průběh vnitřních teplot.

Technické řešení

Zastavěná plocha: 137 m²
Užitná plocha: 208 m²
Konstrukce: betonové základové pasy, sendvičový obvodový plášť (dřevěné obložení, izolace z minerální vlny 120 mm, zdivo Porotherm SI 440 mm, vzduch. mezera 20 mm, tepelná izolace 40 mm, sádrokarton), vnitřní příčky sádrokartonové a zděné, nevětraný dřevěný krov s nárožními ocelovými krokvemi, tepelná izolace střechy min. vlna 260 mm, částečně zavěšený a podepřený dřevěný trámový strop, střešní krytina břidlice

Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními dvojskly se zvýšenou tepelnou izolací a reflexní úpravou na jižní straně, předokenní hliníkové rolety, dveře masivní dřevěné do obložkových zárubní, střešní okna Solára

Vytápění: kombinované teplovzdušné a ústřední plynové (plynový kotel + radiátory), krb s teplovzdušným rozvodem – systém pasivní rekuperace (slouží také k ochlazování)

Cena stavby: cca 13 500 Kč/m² užitné plochy (bez vybavení)
Náklady na provoz: Celková tepelná ztráta domu činí 2,7 kW.

Prostor uvnitř sloupu také slouží jako součást systému vytápění a chlazení, který majitel realizoval podle vlastního návrhu a nazval pojmem pasivní rekuperace. "Krbem topíme po většinu topné sezony, jen klesnou-li teploty trvale k nule, používáme plynový kotel napojený na klasické topení a radiátory."

Masa velkých kamenů byla použita na hráze jezírek (jsou pečlivě vyskládány na sucho). V jižní části zahrady byl nově vysazen plot z listnatých keřů, vrba a další stromy. Zdroj: www.mujdum.cz.

Tipy majitele

"Bydlení je velice příjemné a levnější, než jsme předpokládali. Nízké ceny stavby jsme dosáhli vhodnou kombinací materiálů a jejich použitím, vyhýbali jsme se zažitým konstrukčním klišé. Stačilo ohlédnout se do historie stavebnictví a využít zkušenosti předchozích generací pro moderní komfort," popisuje majitel.

V domě jsou například jednoduché prkenné podlahy, které v části interiéru slouží zároveň jako strop.

Přesto by dnes něco udělal jinak. "Určitě bych volil obvodové zdivo o menší tloušťce při lepších tepelněizolačních parametrech a stejné nebo nižší ceně. Před pěti lety, v době stavby, však takové možnosti ještě nebyly," konstatuje.

Autor

Ing. Karel Hegenbart (1964)
Autorizovaný inženýr, absolvent Stavební fakulty ČVUT Praha. Od r. 1986 pracuje jako projektant, dodavatel staveb a jejích částí, stavební a technický dozor, projektový manažer, zpracovatel posudků vad staveb.

Okna by dnes dokázal osadit blíže líci fasády, na střechu by nepoužil černou břidlici. K letní stabilizaci teplot by v severní části domu zvolil betonové stropy místo dřevěných.

"V technologické části dnes svým klientům doporučuji kombinovat přípravu teplé užitkové vody a topení s krbovou vložkou a solárními panely," vypočítává.

V ústředním pilíři je pod schodištěm malá technická místnost s kotlem. Spirálovité schodnice z lepených bukových profilů byly ohýbány na místě podle makety, která tvarově přesně odpovídala zděnému pilíři. Zdroj: www.mujdum.cz.

Nad kuchyní je vidět visutá část dřevěného stropu, trámy jsou uvnitř spojovány ocelovými tyčemi. V jižní části domu se strop přerušuje a společný obývací prostor prochází do podkroví. Původně tu byl v plánu skleněný můstek. Zdroj: www.mujdum.cz.

Pasivní rekuperace

Prostor uvnitř sloupu je spojen s průběžnou vzduchovou mezerou pod podlahou a za sádrokartonovými předstěnami. V létě touto soustavou proudí díky přirozenému efektu komínového proudění chladnější vzduch ze středu domu směrem k fasádě a ochlazuje interiér domu, v zimě se opačně stejnými cestami rozvádí teplý vzduch ohřátý v krbu.

Proudění teplého vzduchu napomáhají ventilátory. Přímý ohřev nebo ochlazování povrchů stěn je účinnější a méně nákladný způsob vytápění či chlazení než klasické technologie.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.