Parkety nahradila vyhřívaná podlaha z přírodního linolea ve světlém odstínu

Parkety nahradila vyhřívaná podlaha z přírodního linolea ve světlém odstínu bílé kávy s jemným mramorováním. Velký jídelní stůl je zhotovený z corianu stejně jako pracovní deska. | foto: Iveta Kopicová

Dům v rustikálním stylu předělali manželé na krásné moderní bydlení

Interiér domu postaveného v polovině devadesátých let v krásném prostředí nedaleko Prahy se manželé rozhodli prosvětlit a kompletně zrekonstruovat v moderním duchu.

Původní rustikální styl majitelce nikdy k srdci nepřirostl. Respektovala manželovo rozhodnutí, ale jeho náklonnost k tomuto stylu nesdílela. Dnes je ale všechno jinak a dům září elegancí. Po patnácti letech se jí podařilo přesvědčit manžela, aby se pustili do náročné a nákladné rekonstrukce.

"Čekala jsem opravdu dlouho. Jenže jsem se seznámila s architektkou Evou Heyworthovou a její prací, která mě uchvátila. S její pomocí se mi ho nakonec podařilo přesvědčit," prozrazuje majitelka.

Proč rustikální styl

Manžel dlouho žil v a pracoval v Rakousku. Tady si oblíbil zejména místní venkovský styl, který vnímal velmi pozitivně. Nedokázal se smířit s tím, že by se měla z jeho pohledu dobrá a kvalitní kuchyň obložená kamenem odstranit.

Intenzitu osvětlení celého interiéru je možné podle potřeby regulovat a prostředí nasvítit podle nálady. Dominuje především nepřímé osvětlení, které se odráží od bílého stropu. Například čočky svítidel Occhio je možné zajímavě kombinovat a natáčet podle potřeby.

"Původně jsem souhlasil jen s vybudováním francouzských oken a prosvětlením přízemí. Dokonce jsem zvažoval, zda by nebylo vhodnější postavit na našem pozemku úplně nový dům, než se pustit do tak rozsáhlé a finančně nákladné rekonstrukce," vysvětluje majitel.

Může se hodit

Najděte si bydlení přesně podle vašich představ. Široká nabídka nemovitostí k prodeji i k pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Nakonec souhlasil. Při rekonstrukci bylo třeba především propojit hlavní obytný prostor v domě, prosvětlit jej a kompletně upravit dispozici. "Vybourali jsme předsíň, WC, spíž, krb, akvárium přesunuli jinam, stavělo se nové schodiště… Možnosti zde však byly značně omezené. Vyměnili jsme dveře, okna, topení, osvětlení, zmodernizovali všechny koupelny. Zcela se proměnila kuchyň," vypočítává architektka Eva Heyworthová.

Rozsáhlá rekonstrukce domu zbudovaného ve svahu byla hodně komplikovaná. Největší zásah představovalo vybourání francouzských oken. "Měli jsme problémy se statikou i statiky, ale zvládli jsme to. Otevřený obytný prostor teď podepírají tři ocelové sloupy. Hodně se to tu prosvětlilo," říká Eva Heyworthová.

Z několika druhů záclonoviny jsou zhotoveny japonské posuvné stěny, které cloní francouzská okna a zjemňují celkový výraz interiéru. Sedací souprava Natuzzi má zabudované reproduktory a zařízení pro instalaci iPodu. Doplňuje ji praktický svítící stolek Planet Bonaldo.

Podlahu ze světlého přírodního linolea a převahu bílé barvy doplňují akcenty stříbrného nábytku s červeným sklem a tmavě hnědý koberec. Prostor se opticky ještě víc zvětšil použitím zrcadlových čelních ploch šatních skříní, v nichž se odráží.

Architekt nevymýšlí plané efekty, ale chce obohatit život

"Kromě schodiště, které jsem si vždycky přála bílé, jsem představu o barvách neměla. Vnímala jsem potřebu prosvětlení interiéru, ale barevnost a jeho celkovou proměnu jsem ponechala na architektce. Samozřejmě, že jsem si z předkládaných variant vybírala, ale striktně jsem nic nevyžadovala," vzpomíná majitelka.

Její manžel souhlasil s úpravami interiéru jen při dodržení několika podmínek, především zachování akvária. "Mořské akvárium je můj dlouholetý koníček a musím uznat, že mu architektka našla skvělé umístění, odděluje východ na terasu k bazénu od obývacího pokoje. Také je větší, nové má objem 2 000 litrů vody, a je mnohem krásnější než to předchozí."

Majitelka si splnila svůj sen hlavně novou kuchyní. Je moderní svým vzhledem, ale zároveň i praktická a také dobře vybavená. "Jsme rádi, že se sem vešly všechny spotřebiče i vinotéka, osobně mám radost z umístění myčky, k níž se už nemusím ohýbat. Jsem velmi spojená s velkým jídelním stolem, kolem kterého se pohodlně posadí osm lidí. Oceňuji i materiál corian, z něhož je vyrobený stejně jako pracovní deska kuchyňské linky."

Podkrovní prostor je vyčleněn pro ložnici majitelů. Kromě jiných ploch nabídl také nezvykle velký úložný prostor za čelem lůžka.

Spokojená je i autorka rekonstrukce. "U každé spolupráce jsou nezbytné porozumění a důvěra. Je důležité, aby klient pochopil architekta a nedomníval se, že vymýšlí efekty jen pro svoji slávu, ale věděl, že chce svými záměry obohatit jeho život."

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.